Czy witamina B może wspierać funkcje poznawcze?

Czy witamina B może wspierać funkcje poznawcze?
Raquel Marín

Napisane i zweryfikowane przez neurobiolog Raquel Marín.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Właściwie zbilansowana dieta powinna dostarczać Twojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania oraz wspierać funkcje poznawcze. Witamina B to jedna z najważniejszych witamin w kwestii zdrowia mózgu. Czy wiesz dlaczego tak jest?

Zapewne masz świadomość tego, że witaminy pomagają nam wspierać funkcje poznawcze oraz zadbać o nasze zdrowie ogólne. Jednak to witamina B stanowi klucz do zdrowia mózgu i jest w stanie spowalniać procesy starzenia.

Składniki odżywcze z tej grupy są katalizatorami w różnych rodzajach reakcji fizjologicznych, również we wspomnianym już organie.

Wyniki różnych badań wskazują na to, że niedobór witaminy B6, B9 i B12 mogą prowadzić do rozwoju chorób mózgu, zarówno w okresie rozwoju, jak i dorosłym życiu. Właśnie dlatego takie substancje są uznawane za niezbędne do zadbania o zdrowie tego organu, który praktycznie kontroluje całe nasze ciało.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Homocysteina pomaga wspierać funkcje poznawcze

Jedna z głównych funkcji tej witaminy to ochrona przed gromadzeniem się homocysteiny, toksycznej substancji wytwarzanej w trakcie przemian materii. Jeśli organizm nie będzie w stanie jej prawidłowo eliminować, może wpływać w szkodliwy sposób na mózg.

Wzór homocysteiny

Homocysteina to odpad powstający w trakcie przemiany materii w ludzkim organizmie. Zazwyczaj nie wywołuje zniszczeń w organizmie, ponieważ istnieją systemy odpowiadające za jej usuwanie.

Jednak jeśli organizm nie będzie w stanie usunąć tej substancji, może ona doprowadzić do zablokowania ścian naczyń krwionośnych. Takie zmniejszenie ilości naczyń utrudnia krążenie krwi w ciele, w tym w mózgu. Co więcej, gromadzenie się cysteiny może prowadzić do uszkodzenia neuronów.

Witaminy B6, B9 i B12 są w stanie usuwać resztki tego odpadu. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w magazynie Advances in Nutrition, ich działanie jest na tyle istotne, że wszelkie ich niedobory zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer i demencja.

Ochrona przed deficytami w celu wspierania funkcji poznawczych

W ostatnich latach przeprowadzono badania naukowe, które wykazały, że poziom witamin z grupy B jest niższy u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Podkreślono, że ma to również związek z ich wiekiem.

Poza tym opublikowany niedawno międzynarodowy konsensus zakłada, że podwyższony poziom homocysteiny we krwi (od 5 do 30% wyższy od normalnego) stanowi czynnik ryzyka rozwoju zaburzeń poznawczych i demencji u starszych osób.

Na szczęście niedobór witamin z grupy B można skorygować w dość prosty sposób. Wystarczy, że włączysz do swojej codziennej diety produkty spożywcze, które są bogate w te witaminy.

Witaminy z grupy B są obecne w różnych produktach spożywczych, takich jak mięsa, ryby i zielone warzywa liściaste. Dzięki temu można je z łatwością pozyskać i skorygować wszelkie możliwe niedobry lub uchronić się przed ich wystąpieniem.

Naturalne źródła witamin B6, B9 i B12

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po niektórych rodzajach produktów spożywczych, które zawierają spore ilości witaminy B6, B9 i B12. Jeśli włączysz je do zróżnicowanej i zrównoważonej diety, zadbasz o to, aby Twój mózg pozostał młody i zdrowy.

Witamina B6

Nadziewane awokado i jajka - jak wspierać funkcje poznawcze?

Witamina B6 znajduje się w mięsie drobiowym, takim jak kurczak, indyk, przepiórka, kaczka, czy bażant. Jest obecna również w tuńczyku, ciecierzycy, zbożach oraz ziemniakach.

Jej niedobór wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia depresji, zawrotów głowy oraz niską odpornością.

Witamina B9

Miska szpinaku

Witamina B9 jest obecna w zielonych warzywach liściastych i ziołach. Znajdziesz ją na przykład w brokułach, szpinaku, sałacie, buraku liściowym, natce pietruszki, rukwi, itp. Jest również w awokado, papajach, pomarańczach, roślinach strączkowych oraz w orzechach.

Jej niedobór może wywoływać bóle głowy, irytację, wahania nastroju, uczucie osłabienia oraz brak koncentracji.

Witamina B12

Jajka w koszyku - jak wspierać funkcje poznawcze?

Witamina B12 znajduje się w dużych ilościach przede wszystkim w mięsach, rybach, owocach morza, jajkach oraz nabiale. To sprawia, że weganie są bardziej narażeni na jej niedobór.

Udowodniono, że niedobór tej witaminy może wywoływać problemy z pamięcią, depresją oraz ogólną utratę funkcji poznawczych. Poza tym brak tej witaminy wiąże się z występowaniem anemii.

Włącz witaminę B do diety, aby wspierać funkcje poznawcze

Jeśli chodzi o dostarczanie witamin z grupy B, ich optymalne ilości zdaje się zapewniać dieta śródziemnomorska. Właśnie dlatego to najlepszy sposób żywienia dla osób, które chcą, aby ich mózg pozostał młody i zdrowy.

Twój poziom homocysteiny unormuje się od razu, gdy będziesz dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie ilości różnych wartości odżywczych obecnych w zbilansowanej diecie.

Jednak skontaktuj się ze swoim lekarzem jeśli mimo stosowania właściwej ilość tego produktu przemiany materii nadal utrzymuje się na nieprawidłowym poziomie, ponieważ możesz cierpieć na różne zaburzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fenech M., Vitamins associated with brain aging, mild cognitive impairment, and alzheimer disease: biomarkers, epidemiological and experimental evidence, plausible mechanisms, and knowledge gaps. Adv Nutr, 2017.
  • Selhub J., Bagley JC., Miller J., Rosenberg IH., B vitamins, homocysteine, and neurocognitive function in the elderly. The American Journal of Clinical Nutrition, 2000.
  • Smith AD., Refsum H., Bottiglieri T., Fenech M., et al., H0mocysteine and dementia: an international consensus statement. J Alzheimers Dis, 2018. 62 (2): 561-570.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.