Ciekawostki kobiecego mózgu

Mózgi męskie i żeńskie mają niewielkie różnice, które czynią nas jednocześnie wyjątkowymi i wyjątkowymi. Chcesz je odkryć? Dowiedz się więcej w tym artykule!
Ciekawostki kobiecego mózgu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Prawdopodobnie słyszałaś o różnicach, które sprawiają, że mózg kobiety i mężczyzny nie są identyczne. Na przykład, czy to prawda, że kobiety są bardziej intuicyjne i empatyczne?

Z drugiej strony, ze względu na ich różne role w grupach społecznych podczas ewolucji, mężczyźni i kobiety są uwarunkowani różnymi umiejętnościami werbalnymi, co odzwierciedla się  ich mózgach.

Wszystkie te ciekawostki skomentujemy poniżej!

Kilka ciekawostek, którymi wyróżnia się mózg kobiety

1. Wpływ hormonów na mózg kobiety

Hormony stanowią podstawę dla architektury mózgu. I, w istocie, kierują nami według pewnych wytycznych dotyczących naszej natury, niezależnie od tego, czy jest to reprodukcja, czy pewne zachowania związane z wychowywaniem dzieci.

Należy jednak podkreślić, że hormony nie są czynnikiem decydującym o naszym zachowaniu. Hormony takie jak oksytocyna sprawiają, że jesteśmy bardziej przywiązani do naszych dzieci. Są to cechy dziedziczone przez pokolenia. Ponadto pewne zachowania powodują, że niektóre obszary mózgu rozwijają się bardziej niż inne.

Jednak te wzorce ulegają zmianie. Jeśli mówimy na przykład o różnicach w budowie mózgu, możemy powiedzieć, że kobiety mają wysoko rozwiniętą przednią korę obręczy, korę przedczołową, wyspę i hipokamp. Są to obszary ściśle związane z emocjonalnymi obszarami mózgu.

2. Rola neuronów lustrzanych w mózgu kobiety

Neurony lustrzane to struktury znajdujące się w korze przedczołowej i dolnym płacie ciemieniowym. Pomagają nam naśladować, rozwijać empatię i rozumieć innych. W innych przypadkach przyczyniają się do wnioskowania na temat informacji na podstawie niewielkiej ilości danych.

Bardzo często słyszy się na przykład, że tylko kobiety mają neurony lustrzane. To nie jest prawda. Mężczyźni też je mają i są one niezbędne, gdy jest zbyt mało wzorców do naśladowania, aby się uczyć.

Jednak wiele kobiet ma je w większej ilości. Według jednego z badań, większa liczba neuronów lustrzanych w kobiecym mózgu przekłada się na lepsze wyniki w zakresie empatii, wrażliwości interpersonalnej i rozpoznawania emocjonalnego w porównaniu z mężczyznami.

Podczas gdy mężczyźni zwykle mają więcej komórek nerwowych służących do orientacji i planowania, kobiety są bardziej kompetentne w wyciąganiu informacji i odczuwaniu empatii wobec otoczenia. To wszystko służby, aby się uczyć. Ponadto mózgi mężczyzn są nieco większe.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

3. Mózg kobity a wymiar językowy

komunikacja

Z ewolucyjnego i ontologicznego punktu widzenia uważa się, że kobiety mają bardziej rozwinięty obszar językowy, ponieważ to one były odpowiedzialne za wychowywanie dzieci i częstsze komunikowanie się z innymi.

Kobiety mają w tych obszarach o 11% więcej neuronów. Może dlatego często lepiej wyrażają siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o emocje.

4. Lepsze połączenia między półkulami

Jak wiadomo, mózg ma prawą i lewą półkulę. Wyniki niektórych badań wskazują, że mózg mężczyzny jest zoptymalizowany do komunikacji wewnątrzpółkulowej, a mózg kobiety do komunikacji między półkulami.

Można powiedzieć, że mózgi mężczyzn są bardziej wyspecjalizowane, mają bardziej rozwinięte obszary niż mózgi kobiet. Kobiety jednak wykorzystują po trochę wszystkie obszary, aby podejść do problemu z wielu punktów widzenia. Dlatego mówi się, że kobiety są bardziej intuicyjne i zawsze takie „praktyczne”.

5. Mózg kobiety ma większe zdolności emocjonalne

Oczywiście każda osoba jest inna. Generalnie jednak kobiety lepiej radzą sobie z poziomem emocjonalnym.

Często potrafią postawić się na miejscu drugiej osoby, aby ją zrozumieć i łatwiej osiągnąć porozumienie. Kiedy pojawia się problem, używają lepszego języka, aby wyrazić to, co się dzieje.

6. Czy to prawda, że tylko kobiety mogą robić dwie rzeczy jednocześnie?

Nie, to nieprawda. To bardzo powszechny pogląd, że kobiety mogą wykonywać wiele zadań jednocześnie, podczas gdy mężczyźni mogą tylko nacisnąć przycisk mikrofali!

Jednakże, istnieje ciekawy niuans, gdy kobiety mają wyższy poziom estrogenów. W tym czasie są bardziej skuteczne niż mężczyźni w wykonywaniu kilku zadań jednocześnie.

7. Większa odporność lub podatność na stres w mózgu kobiety

Kobiety są bardziej podatne na stres. To jest fakt. Jednak, chociaż są bardziej wrażliwe na stres, również lepiej mu się opierają niż mężczyźni, którzy na dłuższą metę są bardziej narażeni na udar mózgu lub problemy z sercem.

Powodem tego jest to, że kobiety w końcu lepiej przekazują to poprzez język, na przykład. Mówienie, komunikowanie się i wyrażanie tego, co czujesz, bardzo pomaga. Mężczyźni są od dziecka społecznie uczeni, aby zachowywać dla siebie swoje uczucia i nie kierować swojego lęku, i dlatego mogą odczuwać większe skutki stresu.

8. Mają lepszą kontrolę nad gniewem

Kobiety na ogół lepiej interpretują bodźce, nie tracąc kontroli. Kiedy okazujemy empatię i dajemy pierwszeństwo poziomowi emocjonalnemu, mamy tendencję do większej kontroli nad sobą.

Nie oznacza to jednak, że nie odczuwają gniewu lub wściekłości w ten sam sposób. Zamiast tego ich instynkt przemocy jest znacznie niższy niż ten, który powszechnie wyraża się w męskim mózgu.

Różnice w kobiecym mózgu

Podsumowując, podczas wykonywania dowolnego zadania mózg kobiety aktywuje więcej obszarów mózgu. Tymczasem mężczyźni mają bardziej wyspecjalizowane i zlokalizowane obszary.

Kobiety są bardziej empatyczne, emocjonalne i lepiej posługują się językiem. Ogólnie rzecz biorąc, mózg kobiety to bez wątpienia bogaty i ekscytujący świat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ritchie SJ, Cox SR, Shen X, Lombardo M V., Reus LM, Alloza C, et al. Sex differences in the adult human brain: Evidence from 5216 UK biobank participants. Cereb Cortex. 2018;
  • Ruigrok ANV, Salimi-Khorshidi G, Lai MC, Baron-Cohen S, Lombardo M V., Tait RJ, et al. A meta-analysis of sex differences in human brain structure. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. 2014.
  • Prevost M, Zelkowitz P, Tulandi T, Hayton B, Feeley N, Carter CS, et al. Oxytocin in pregnancy and the postpartum: Relations to labor and its management. Front Public Heal. 2014;
  • Adani S, Cepanec M. Sex differences in early communication development: Behavioral and neurobiological indicators of more vulnerable communication system development in boys. In: Croatian Medical Journal. 2019.
  • Motaqhey M, Ghanjal A, Farahani RM, Ghabaee M, Kaka G, Noroziyan M, et al. Sex differences in neuroanatomy of the human mirror neuron system: Impact on functional recovery of ischemic hemiparetic patients. Iran Red Crescent Med J. 2015;
  • McRae K, Ochsner KN, Mauss IB, Gabrieli JJD, Gross JJ. Gender differences in emotion regulation: An fMRI study of cognitive reappraisal. Gr Process Intergr Relations. 2008;
  • Balhara YS, Verma R, Gupta C. Gender differences in stress response: Role of developmental and biological determinants. Ind Psychiatry J. 2012;
  • J, A., S, L., Tapia, M., Montoya, D., & Carretié, L. (September 16, 2011). Papel de la corteza cingulada anterior en la inhibición de respuesta ante estímulos emocionales.
  • Ingalhalikar M, Smith A, Parker D, Satterthwaite TD, Elliott MA, Ruparel K, et al. Sex differences in the structural connectome of the human brain. Proc Natl Acad Sci U S A. 2014;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.