Suchość pochwy - przyczyny i porady

Suchość pochwy pojawia się, gdy poziom estrogenów jest za niski. Jeśli cierpisz z powodu suchej pochwy, szukać należy odpowiedniego leczenia, które zrównoważy poziom tego hormonu i zapobiegnie bolesnym objawom.
Suchość pochwy - przyczyny i porady
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Większość kobiet w swoim życiu chociaż raz doświadczyło dolegliwości w okolicach intymnych. Udowodniono, że na suchość pochwy może mieć wpływ zbyt niski poziom estrogenów. Lekarze mówią wówczas o  zmianach atroficznych błony śluzowej pochwy. Te zmiany prowadzą niejednokrotnie do uciążliwych infekcji.

Mimo, że pozornie jest to łagodna przypadłość, suchość pochwy może utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie życie seksualne i relacje partnerskie.

Suchość pochwy powstaje, gdy zmniejsza się ilość wydzieliny w obszarze pochwy. Pochwa nie ma wystarczającego nawilżenia, co powoduje ból i pieczenie. Podczas stosunku może wystąpić uczucie pieczenia, podrażnienia, nadwrażliwości, a także może pojawić się zapalenie.

Przyczyny mogą być wewnętrzne, fizyczne lub psychiczne.

Przyczyny wewnętrzne

Niski poziom estrogenów

U zdrowiej kobiety wydzielina z pochwy zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego. Estrogeny są produkowane gdy komórka jajowa dojrzewa i wówczas pochwa jest nawilżana. W momencie menstruacji poziom estrogenów się zmniejsza.

Jeśli organizm produkuje za mało estrogenu pochwa nie jest odpowiednio nawilżana.

Ciąża i karmienie piersią

Kiedy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią jej gospodarka hormonalna jest zaburzona. Obniża się poziom produkowanych estrogenów. W przypadku laktacji ciało kobiety produkuje prolaktynę . Hormon, który powoduje produkcję mleka, zmniejsza natomiast produkcję estrogenów.

Ciąża a suchość pochwy

Kiedy po ciąży i okresie karmienia menstruacja powraca, poziom estrogenu się stabilizuje i nawilżenie pochwy wraca do normy.

Menopauza

Z wiekiem układ rozrodczy produkuje mniej komórek jajowych, a wraz z nimi spada poziom produkowanych estrogenów. Zmienia się budowa ścian pochwy, zmniejsza się jej elastyczność. Dodatkowo zmianie ulega PH pochwy. Gruczoły produkujące hormony zwalniają tryb pracy przez co nawilżenie pochwy również jest mniejsze.

Dość często kobiety narzekają na pieczenie, swędzenie i uczucie nacisku w pochwie.

Przyczyny fizyczne

Zapalenie tkanek pochwy

Niejednokrotnie suchość pochwy jest związana z infekcją tych okolic.

Występują produkty, lekarstwa, choroby i zwyczaje, które mogą podwyższać ryzyko suchości pochwy:

 • Spirala wewnątrzmaciczna może prowadzić do infekcji pochwy
 • Diafragma czyli gumowy krążek ze środkiem plemnikobójczym umieszczany w pochwie
 • Środki plemnikobójcze lub lateks mogą powodować podrażnienia
 • Infekcje np grzybica pochwy lub zapalenie pochwy objawiają się podrażnieniem i suchością pochwy

Lekarstwa

Suchość pochwy mogą powodować:

Pigułki antykoncepcyjne a suchość pochwy
 • leki antykoncepcyjne
 • leki schorzeń jelitowo-żołądkowych
 • antydepresanty
 • leki przeciwhistaminowe na alergie i przeziębienie

Cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę mają często ogólny problem z suchą skórą. Ponadto podwyższone stężenie glukozy we krwi powoduje, że tkanki pochwy są bardziej narażone na zakażenia np drożdżakami co może skutkować suchością pochwy.

Suchość pochwy a zła higiena

Odpowiednia higiena miejsc intymnych nie jest jednoznaczna z używaniem dużej ilości chemii kosmetycznej. Wręcz przeciwnie. Suchość pochwy często jest spowodowana nadużywaniem mydeł, żeli myjących, dezodorantów do higieny intymnej.

Przyczyny psychiczne

Stres

W sytuacji stresującej zwiększa się poziom kortyzolu we krwi. Powoduje to nieprawidłowości w działaniu hormonów płciowych. Skutkuje to nieprawidłowym nawilżeniem pochwy.

Strach

Niektóre kobiety doświadczają strachu przed stosunkiem seksualnym.

Strach przed seksem z powodu suchości pochwy

Strach lub ewentualnie brak zainteresowania seksem wysyła sygnał do układu nerwowego, a ten nie stymuluje produkcji wydzieliny.

Zalecenia

 • Woda i mydło z neutralnym PH wystarczą do higieny intymnej
 • dostępne są lubrykanty, które poprawią nawilżenie pochwy i szybko polepszą jakość życia seksualnego
 • zmniejszenie spożycie alkoholu i papierosów
 • picie min. 2 l wody dziennie
 • aktywność fizyczna
 • posiłki bogate w soję, która zawiera izoflawony, które mają podobne działanie do estrogenu.

Poza powyższymi zaleceniami, które można wprowadzić na co dzień, by zapobiegać suchości pochwy, najważniejsza jest wizyta u ginekologa. To lekarz postawi najwłaściwszą diagnozę po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.