Fotoimmunoterapia skutecznie eliminuje komórki złośliwe raka

Naukowcy z Anglii, z pomocą polskich ekspertów i szwedzkich techników, wyeliminowali raka mózgu u myszy laboratoryjnych. Czy wyniki można przenieść na ludzi?
Fotoimmunoterapia skutecznie eliminuje komórki złośliwe raka

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2022

Odkrycia opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie BMC Medicine brzmią zachęcająco dla tych, którzy wyczekują nowej metody leczenia raka. Fotoimmunoterapia to technika, którą naukowcy wykorzystali do znakowania fluorescencyjnego komórek glejaka i ich wyeliminowania u myszy laboratoryjnych.

System, o podwójnej użyteczności, jak wyjaśnimy później, zespół naukowców z radością ogłosił jako początek nowego podejścia do chorób onkologicznych. Zwłaszcza w przypadkach raka w bardziej niebezpiecznych lokalizacjach lub tych, które mają tendencję do powracania wraz z upływem czasu.

Instytucją, która dokonała odkrycia był Institute of Cancer Research w Londynie. Dołączyły do niego Imperial College w tym samym mieście, Uniwersytet Śląski (Polska) oraz firma pochodzenia szwedzkiego ( AffibodyAB ®).

Czego dotyczyły badania?

Badanie naukowe opublikowane w maju 2022 r. wykazało, że naukowcy oparli swoje badania na myszach chorych na glejaka. Ten nowotwór jest złośliwy i ma dość agresywne zachowanie, z nawrotami w czasie. Pochodzi z komórek zwanych astrocytami.

Pacjentów z tym rakiem trudno leczyć. Lokalizacja nowotworu w mózgu utrudnia operacje resekcyjne i ogranicza zastosowanie np. radioterapii.

Naukowcy osiągnęli poprawę lokalizacji komórek rakowych, aby operacja była łatwiejsza i narażona na mniejszą liczbę błędów. Jednocześnie, później można aktywować kombinację białek, która służy do oznaczania tych złośliwych komórek, w celu wyeliminowania wszelkich innych pozostałości guza.

Szczur.
Wyniki tego badania potwierdzono na myszach laboratoryjnych. Nie ma jeszcze prób na ludziach.

Dowiedz się więcej tutaj: Immunoterapia na raka: co musisz wiedzieć

Jakie wyniki osiągnęli naukowcy?

W szczególności badania przebiegały według następujących kroków:

  1. Opracowano białko laboratoryjne zwane affibody. Wykazuje wysokie powinowactwo do komórek nowotworowych. Oznacza to, że ma zdolność wiązania się prawie wyłącznie z guzami, a nie z innymi częściami ciała. Dlaczego? Ponieważ łączy się z innym białkiem zwanym EGFR, które jest charakterystyczne np. dla glejaka wielopostaciowego i innych nowotworów.
  2. Przed zaszczepieniem myszom, przeciwciała połączono z cząsteczką zwaną IR700. Ta substancja ma właściwości fluorescencyjne i może świecić przy użyciu pewnych technik, wskazując, gdzie się znajduje.
  3. Myszom cierpiącym na glejaka podano kombinację amfibolu z IR700. Ta kombinacja białek wiąże się z komórkami rakowymi.
  4. Na myszach przeprowadzono operacje, wykorzystując fluorescencję kompleksu apherb/IR700, dzięki czemu chirurdzy mogli wyraźniej zobaczyć, które obszary należy operować, a które pozostawić nietknięte.
  5. Po zakończeniu operacji kompleks apherb/IR700 poddano stymulacji światłem bliskiej podczerwieni. Ma ono właściwość aktywowania właściwości przeciwnowotworowych cząsteczek. W ten sposób białko laboratoryjne eliminuje wszelkie komórki rakowe, które mogły pozostać po usunięciu.

Fotoimmunoterapie mogą pomóc w ataku na komórki rakowe, których nie można usunąć podczas operacji, co może przedłużyć życie pacjentów po leczeniu.

Czy fotoimmunoterapia to nowa metoda leczenia raka?

Myśl, że mamy już nową terapię na raka, wyprzedza samych naukowców. Sami badacze przyznali w wywiadach, że nadal istnieją problemy techniczne do rozwiązania. Dodatkowo testy przeprowadzono jedynie na zwierzętach.

W każdym razie warto mieć nadzieję – we właściwej mierze. Obecnie istnieje niewiele zasobów, które mogą leczyć nowotwory trudno dostępne, takie jak te rozwijające się w mózgu.

Ograniczenia chirurgiczne w niektórych częściach ciała i niebezpieczeństwa związane z radioterapią, która uszkadza pobliskie struktury, oznaczają, że pacjenci muszą przestrzegać mniej skutecznego protokołu. Nie wspominając już o tym, że zabieg chirurgiczny wykonywany na mózgu wiąże się z dużym ryzykiem pozostawienia następstw w układzie nerwowym.

Aktualnie dostępne metody leczenia nowotworów

Fotoimmunoterapia może być nowym sposobem leczenia raka, ponieważ uzupełniłaby 4 tradycyjne i klasyczne sposoby radzenia sobie z nowotworami złośliwymi:

  • Chirurgia: Ta metoda jest najstarsza i wciąż najskuteczniejsza. Można ją stosować w dostępnych i odgraniczonych masach nowotworowych.
  • Radioterapia: Wysokie dawki promieniowania stosuje się w celu dotarcia do komórek rakowych i modyfikacji ich zachowania. Mogą obumrzeć na skutek śmiertelnych modyfikacji lub mogą rosnąć znacznie wolniej. Główne działania niepożądane wynikają z wpływu promieniowania na niezłośliwe komórki pacjenta.
  • Chemioterapia: Ta metoda wykorzystuje substancje farmakologiczne podawane doustnie lub dożylnie w celu zaatakowania komórek nowotworowych. Podobnie jak w przypadku radioterapii, głównym problemem jest niezdolność większości tych leków do rozróżnienia komórek złośliwych i niezłośliwych.
  • Immunoterapia: Jest to forma terapii biologicznej. Oznacza to, że wykorzystuje się substancje wytwarzane przez organizmy żywe, w tym przypadku do leczenia raka. Ma to na celu zwiększenie aktywności układu odpornościowego, aby skutecznie eliminował komórki rakowe.

W takim przypadku fotoimmunoterapia pojawia się na horyzoncie jako nowa metoda leczenia raka, która może mieć znaczące efekty. Prawda jednak jest taka, że przed nami jeszcze długa droga.

Jednak to ostatnie badanie, które cieszyło się największym zainteresowaniem w mediach, nie jest jedynym w swoim rodzaju. Istnieją zapisy o udanym wykorzystaniu światła bliskiej podczerwieni w niedalekiej przeszłości. Wśród kilku istotnych przykładów możemy wymienić komunikat Isobe i współpracowników z 2020 r., w którym ustąpił drobnokomórkowy rak płuc u myszy, a także odkrycie Kissa i jego zespołu, który zahamował wzrost guza w raku pęcherza moczowego.

Ludzka komórka.
Umiejętność odróżnienia komórek nowotworowych od normalnych jest niezbędnym krokiem w terapii i w przyszłym leczenia raka.

Mówiąc o raku, trzeba zachować ostrożność

Postulowanie nowego leczenia raka poprzez fotoimmunoterapię jest namacalną rzeczywistością. Istnieje kilka zespołów badawczych poszukujących konkretnych wyników, które wykazałyby skuteczność u ludzi.

Ale nadal nie ma takiego protokołu dla ludzi, który można by zastosować u każdego pacjenta chorego na raka. Dlatego należy zachować ostrożność w oczekiwaniach.

Jeśli masz objawy, które sprawiają, że podejrzewasz raka lub postawiono ci już diagnozę, postępuj zgodnie z instrukcjami swojego onkologa. Jest on jedyną osobą, która ma kwalifikacje, aby poprowadzić Cię w leczeniu Twojej choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mączyńska, Justyna, et al. “Triggering anti-GBM immune response with EGFR-mediated photoimmunotherapy.” BMC medicine 20.1 (2022): 1-17.
  • Kato, Takuya, et al. “Near infrared photoimmunotherapy; a review of targets for cancer therapy.” Cancers 13.11 (2021): 2535.
  • Isobe, Yoshitaka, et al. “Near infrared photoimmunotherapy targeting DLL3 for small cell lung cancer.” EBioMedicine 52 (2020): 102632.
  • Kiss, Bernhard, et al. “CD47-Targeted Near-Infrared Photoimmunotherapy for Human Bladder CancerCD47-Targeted Photoimmunotherapy for Bladder Cancer.” Clinical Cancer Research 25.12 (2019): 3561-3571.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.