Guz mózgu: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Guz mózgu: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2020

Guz mózgu jest bardzo poważną chorobą. Zarówno jego leczenie, jak i wczesne wykrycie jest skomplikowane. Istnieje wiele odmian, od łagodnych po złośliwe.

Guz mózgu, podobnie jak wszystkie guzy, jest masą złożoną z komórek, które rosną w niekontrolowany sposób. Mogą być złośliwe lub łagodne i istnieje wiele różnych typów. W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.

Czym jest guz mózgu?

Guz mózgu to masa złożona z komórek, które utraciły kontrolę nad ich rozmnażaniem i wzrostem. Innymi słowy, rosną i rozmnażają się w niekontrolowany sposób inaczej niż reszta normalnych komórek organizmu.

Dzieje się tak, ponieważ komórka ulega mutacjom, które powodują, że rozmnaża się ona znacznie bardziej niż normalnie i nie umiera, kiedy powinna. Gromadzi jeszcze więcej mutacji, które sprawiają, że staje się komórką złośliwą. W ten sposób tworzą się masy zmutowanych komórek.

Mózg

Możemy rozróżnić dwa rodzaje guzów. Istnieją łagodne guzy i nowotwory złośliwe. Różnica między nimi polega na zdolności do przerzutów, czyli możliwości rozprzestrzeniania się po całym ciele. W przypadku łagodnych guzów wzrost będzie lokalny, natomiast nowotwory złośliwe tworzą przerzuty w innych częściach ciała.

Ponadto rozróżnimy również guzy pierwotne, które pochodzą bezpośrednio z danej tkanki. W tym przypadku będzie to tkanka mózgowa. I guzy wtórne, które powstały w innym obszarze ciała i doprowadziły do przerzutów do mózgu.

Rodzaje guzów mózgu

W ramach klasyfikacji między złośliwym a łagodnym oraz pierwotnym i wtórnym istnieje wiele różnych rodzajów guzów, które możemy znaleźć w mózgu. Różne typy mogą dominować u danej osoby w zależności od wieku lub płci. Tak więc istnieją guzy, które pojawiają się u dzieci, podczas gdy inne zaobserwujemy tylko u dorosłych lub osób starszych.

Spośród wszystkich rodzajów guzów mózgu najczęstsze są te wtórne. Wśród nich wyróżniają się przerzuty na płuca, piersi i skórę.

Wśród pierwotnych istnieją różne typy, w zależności od komórki, z której pochodzą. Najczęstszym u dorosłych jest oponiak, a następnie glejak. Inne rodzaje pierwotnego guza mózgu obejmują, na przykład, nerwiaka akustycznego, gruczolaka przysadki, rdzeniaka i czaszkogardlaka.

Objawy guzu mózgu

Objawy, które wywołuje guz mózgu będą zależeć między innymi od jego wielkości, lokalizacji i tempa wzrostu. Ponieważ mózg jest tak kluczowym obszarem do kontrolowania wielu funkcji objawy mogą być bardzo różnorodne. Niektóre z nich to:

  • Częste bóle głowy.
  • Nudności lub wymioty.
  • Utrata czucia lub ruch dowolnej części ciała.
  • Problemy z chodzeniem lub równowagą.
  • Częściowa lub całkowita utrata wzroku w jednym lub obu oczach.
  • Trudności z mówieniem lub rozumieniem innych.
  • Ataki padaczki.
  • Zmiany osobowości lub zachowania.

Zwykle objawy te pojawiają się stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy, ponieważ będą zależeć od zajęcia określonego obszaru mózgu przez guza.

Guz mózgu – przyczyny i diagnoza

Obecnie dokładne przyczyny raka nie są znane, chociaż możemy je powiązać z niektórymi czynnikami ryzyka. Znamy niektóre rodzaje raka, które można odziedziczyć, to znaczy, że są zakodowane w genach.

Jednak inne występują spontanicznie. Niektóre czynniki, które mogą pomagać w rozwoju raka to na przykład narażenie na promieniowanie lub tytoń.

Rezonans mózgu

Do jego rozpoznania konieczna będzie ocena kliniczna wykonana przez eksperta. Konieczne będą również różne testy, zarówno obrazowe – takie jak tomografia komputerowa – jak i badania krwi lub biopsje. W ten sposób zostanie ustalone, z jakim rodzajem guza mamy do czynienia przed rozpoczęciem leczenia.

Leczenie guzów mózgu

To specjalista będzie odpowiedzialny za decyzję, które leczenie jest najbardziej odpowiednie dla każdego pacjenta. Może to obejmować chemioterapię, radioterapię lub zabieg chirurgiczny w celu usunięcia guza. Leczenie będzie zależeć od rodzaju guza, jego lokalizacji, cech pacjenta i wielu innych czynników, które będą musiały być wzięte pod uwagę.

Podobnie jak wszystkie nowotwory jest to temat, nad którym nauka obecnie ciężko pracuje, aby poprawić możliwości leczenia i przeżycie tych, którzy cierpią na tę chorobę. Jednak im szybciej guz zostanie wykryty i rozpoczniemy leczenie, tym lepsze będą oczekiwania pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sinning M. CLASIFICACIÓN DE LOS TUMORES CEREBRALES. Rev Médica Clínica Las Condes. 2017 May;28(3):339–42.
  • Karlsson P, Holmberg E, Lundberg LM, Nordborg C, Wallgren A. Intracranial Tumors after Radium Treatment for Skin Hemangioma during Infancy: A Cohort and Case-Control Study. Radiat Res. 1997 Aug;148(2):161.
  • Contreras LE. EPIDEMIOLOGÍA DE TUMORES CEREBRALES. Rev Médica Clínica Las Condes. 2017 May 1;28(3):332–8.
  • Nayak L, Lee EQ, Wen PY. Epidemiology of brain metastases. Curr Oncol Rep. 2012 Feb;14(1):48–54.
  • Hottinger AF, Khakoo Y. Neurooncology of familial cancer syndromes. Vol. 24, Journal of Child Neurology. SAGE Publications Inc.; 2009. p. 1526–35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.