Guz mózgu: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

12 lipca, 2020

Guz mózgu jest bardzo poważną chorobą. Zarówno jego leczenie, jak i wczesne wykrycie jest skomplikowane. Istnieje wiele odmian, od łagodnych po złośliwe.

Guz mózgu, podobnie jak wszystkie guzy, jest masą złożoną z komórek, które rosną w niekontrolowany sposób. Mogą być złośliwe lub łagodne i istnieje wiele różnych typów. W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.

Czym jest guz mózgu?

Guz mózgu to masa złożona z komórek, które utraciły kontrolę nad ich rozmnażaniem i wzrostem. Innymi słowy, rosną i rozmnażają się w niekontrolowany sposób inaczej niż reszta normalnych komórek organizmu.

Dzieje się tak, ponieważ komórka ulega mutacjom, które powodują, że rozmnaża się ona znacznie bardziej niż normalnie i nie umiera, kiedy powinna. Gromadzi jeszcze więcej mutacji, które sprawiają, że staje się komórką złośliwą. W ten sposób tworzą się masy zmutowanych komórek.

Mózg

Możemy rozróżnić dwa rodzaje guzów. Istnieją łagodne guzy i nowotwory złośliwe. Różnica między nimi polega na zdolności do przerzutów, czyli możliwości rozprzestrzeniania się po całym ciele. W przypadku łagodnych guzów wzrost będzie lokalny, natomiast nowotwory złośliwe tworzą przerzuty w innych częściach ciała.

Ponadto rozróżnimy również guzy pierwotne, które pochodzą bezpośrednio z danej tkanki. W tym przypadku będzie to tkanka mózgowa. I guzy wtórne, które powstały w innym obszarze ciała i doprowadziły do przerzutów do mózgu.

Guzy mózgu mogą być łagodne, złośliwe, pierwotne lub wtórne.

Rodzaje guzów mózgu

W ramach klasyfikacji między złośliwym a łagodnym oraz pierwotnym i wtórnym istnieje wiele różnych rodzajów guzów, które możemy znaleźć w mózgu. Różne typy mogą dominować u danej osoby w zależności od wieku lub płci. Tak więc istnieją guzy, które pojawiają się u dzieci, podczas gdy inne zaobserwujemy tylko u dorosłych lub osób starszych.

Spośród wszystkich rodzajów guzów mózgu najczęstsze są te wtórne. Wśród nich wyróżniają się przerzuty na płuca, piersi i skórę.

Wśród pierwotnych istnieją różne typy, w zależności od komórki, z której pochodzą. Najczęstszym u dorosłych jest oponiak, a następnie glejak. Inne rodzaje pierwotnego guza mózgu obejmują, na przykład, nerwiaka akustycznego, gruczolaka przysadki, rdzeniaka i czaszkogardlaka.

Może Cię zainteresować: Guzy przysadki: poznaj bliżej ich przyczyny i typowe objawy

Objawy guzu mózgu

Objawy, które wywołuje guz mózgu będą zależeć między innymi od jego wielkości, lokalizacji i tempa wzrostu. Ponieważ mózg jest tak kluczowym obszarem do kontrolowania wielu funkcji objawy mogą być bardzo różnorodne. Niektóre z nich to:

 • Częste bóle głowy.
 • Nudności lub wymioty.
 • Utrata czucia lub ruch dowolnej części ciała.
 • Problemy z chodzeniem lub równowagą.
 • Częściowa lub całkowita utrata wzroku w jednym lub obu oczach.
 • Trudności z mówieniem lub rozumieniem innych.
 • Ataki padaczki.
 • Zmiany osobowości lub zachowania.

Zwykle objawy te pojawiają się stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy, ponieważ będą zależeć od zajęcia określonego obszaru mózgu przez guza.

Przeczytaj także: Badanie krwi – test pozwoli określić położenie guza!

Guz mózgu – przyczyny i diagnoza

Obecnie dokładne przyczyny raka nie są znane, chociaż możemy je powiązać z niektórymi czynnikami ryzyka. Znamy niektóre rodzaje raka, które można odziedziczyć, to znaczy, że są zakodowane w genach.

Jednak inne występują spontanicznie. Niektóre czynniki, które mogą pomagać w rozwoju raka to na przykład narażenie na promieniowanie lub tytoń.

Rezonans mózgu

Do jego rozpoznania konieczna będzie ocena kliniczna wykonana przez eksperta. Konieczne będą również różne testy, zarówno obrazowe – takie jak tomografia komputerowa – jak i badania krwi lub biopsje. W ten sposób zostanie ustalone, z jakim rodzajem guza mamy do czynienia przed rozpoczęciem leczenia.

Obrazy CT lub MRI są kluczowe w diagnozowaniu guzów mózgu

Leczenie guzów mózgu

To specjalista będzie odpowiedzialny za decyzję, które leczenie jest najbardziej odpowiednie dla każdego pacjenta. Może to obejmować chemioterapię, radioterapię lub zabieg chirurgiczny w celu usunięcia guza. Leczenie będzie zależeć od rodzaju guza, jego lokalizacji, cech pacjenta i wielu innych czynników, które będą musiały być wzięte pod uwagę.

Podobnie jak wszystkie nowotwory jest to temat, nad którym nauka obecnie ciężko pracuje, aby poprawić możliwości leczenia i przeżycie tych, którzy cierpią na tę chorobę. Jednak im szybciej guz zostanie wykryty i rozpoczniemy leczenie, tym lepsze będą oczekiwania pacjenta.

 • Sinning M. CLASIFICACIÓN DE LOS TUMORES CEREBRALES. Rev Médica Clínica Las Condes. 2017 May;28(3):339–42.
 • Karlsson P, Holmberg E, Lundberg LM, Nordborg C, Wallgren A. Intracranial Tumors after Radium Treatment for Skin Hemangioma during Infancy: A Cohort and Case-Control Study. Radiat Res. 1997 Aug;148(2):161.
 • Contreras LE. EPIDEMIOLOGÍA DE TUMORES CEREBRALES. Rev Médica Clínica Las Condes. 2017 May 1;28(3):332–8.
 • Nayak L, Lee EQ, Wen PY. Epidemiology of brain metastases. Curr Oncol Rep. 2012 Feb;14(1):48–54.
 • Hottinger AF, Khakoo Y. Neurooncology of familial cancer syndromes. Vol. 24, Journal of Child Neurology. SAGE Publications Inc.; 2009. p. 1526–35.