Gorzka czekolada - jakie korzyści niesie regularne jej spożywanie?

Gorzka czekolada o zawartości powyżej 70% kakao może przynieść wiele korzyści, o których być może nie zdawaliśmy sobie sprawy.
Gorzka czekolada - jakie korzyści niesie regularne jej spożywanie?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Badania donoszą, że gorzka czekolada, gdy spożywamy ją regularnie, może przynieść pewne korzyści zdrowotne. Dlaczego? Jak się okazuje, gorzka czekolada zawiera wyższy procent kakao, jest uważany za najzdrowszą ze wszystkich istniejących odmian. Oto niektóre z jego zalet.

Ale najpierw trochę historii. W przeszłości czekolada była produktem egzotycznym. Do Europy dotarła między XIX a XX wiekiem z Ameryki. Produkt ten bardzo szybko został wprowadzony i zaakceptowany przez szlachtę i wyższe warstwy ówczesnego społeczeństwa. Powodem był niepowtarzalny smak!

Dziś czekolada jest jedną z największych przyjemności milionów ludzi na całym świecie, a sklepy z czekoladą oferują coraz większą różnorodność kombinacji, kształtów i rozmiarów. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego o zaletach gorzkiej czekolady!

Gorzka czekolada – korzyści

Według opublikowanych do tej pory dowodów naukowych regularne spożywanie gorzkiej czekolady (tj. z dużą zawartością kakao) wywołuje w organizmie następujące efekty.

Gorzka czekolada.

1. Może zmniejszyć ryzyko udaru

Według badań przeprowadzonych w Szwecji na grupie ponad dwóch tysięcy kobiet zaobserwowano, że spożywanie gorzkiej czekolady przez tydzień może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Badanie wykazało, że szanse na cierpienie można zmniejszyć nawet o 20%. Oczywiście potrzebne są dalsze badania.

Uważa się, że czekolada może mieć właściwości przeciwzakrzepowe i z tego powodu pomogłaby zapobiegać tym chorobom. Substancje znane jako flawonoidy byłyby tymi, które pomagają zapobiegać nadmiernemu krzepnięciu krwi. Mogą również opóźniać utlenianie komórek.

2. Może pomóc wzmocnić serce

Według danych American Heart Association regularne spożywanie gorzkiej czekolady może pomóc w obniżeniu „złego” cholesterolu we krwi. Ten rodzaj cholesterolu jest naukowo nazywany cholesterolem LDL, co oznacza lipoproteiny o niskiej gęstości.

Ponadto istnieją dowody na to, że może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Dlatego byłby w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jakiś rodzaj choroby serca.

3. Może nam pomóc czuć się pełnym

Ogólnie gorzka czekolada zawiera około 12 gramów błonnika na 100 gramów. Uważa się, że spożycie błonnika może pomóc w wywołaniu uczucia sytości, zgodnie z badaniem opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition.

Gdyby ta teoria została udowodniona, czekolada zmniejszyłaby apetyt na inne pokarmy, które mogą powodować przyrost masy ciała. W tym przypadku jego kontrolowane i codzienne stosowanie w odpowiednich ilościach może pomóc w odchudzaniu ze względu na jego właściwości sycące. Musimy wyjaśnić, że nauka nie potwierdza tego przekonania.

4. Może pomóc w walce z cukrzycą

Chociaż nie jest to jeszcze potwierdzone (niektóre badania wskazują na tę możliwość, a inne wciąż są w toku), uważa się, że ciemna czekolada, spożywana regularnie i z umiarem, może pomóc w walce z cukrzycą, ponieważ może zwiększyć wrażliwość na insulinę.

5. Korzystny dla skóry

Czekolada, jak wspomniano wcześniej, jest pokarmem bogatym we flawonoidy. Są to przeciwutleniacze, które mogą chronić skórę przed promieniami UV.

Nie myśl jednak, że spożywając gorzką czekoladę, nie będziesz musiał używać kremów z filtrem – krem z filtrem to podstawa!

6. Może pomóc złagodzić kaszel

Wśród składników czekolady znajduje się teobromina. Jest to aktywny składnik, który może działać na nerw błędny, część mózgu powodującą ataki kaszlu.

7. Może poprawić nastrój

Kobieta je czekoladę.

Wiele osób uważa, że gorzka czekolada pomaga w sytuacji gdy ktoś jest przygnębiony, zniechęcony lub zestresowany. Powszechnie uważa się, że poczujesz się znacznie lepiej, więc dobrze byłoby mieć zawsze pod ręką kilka tabliczek czekolady!

8. Może pomóc poprawić krążenie krwi

Czekolada może mieć właściwości przeciwzakrzepowe, jak już wspomnieliśmy. W takim przypadku pomogłoby to poprawić krążenie krwi. Mówiąc dokładniej, zawarte w nim flawonole pomogłyby stymulować śródbłonek, czyli wyściółkę tętnic. Zwiększając produkcję tlenku azotu, rozluźniałby tętnice i poprawiał ciśnienie krwi.

Chociaż efekt ten jest nadal badany, naukowcy uważają, że spożywanie gorzkiej czekolady i kakao w umiarkowanych porcjach może nieznacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

9. Popraw widzenie

Ze względu na właściwości poprawiające krążenie czekolady, artykuł w Harvard Health Publishing stwierdza, że może ona przyczyniać się do przepływu krwi do siatkówki. Gdyby to zostało udowodnione, ciemna lub gorzka czekolada mogłaby poprawić widzenie.

10. Może promować naukę

Według niektórych badań zwiększony przepływ krwi do mózgu sprawia, że czujemy się czujni i bardziej rozbudzeni, ułatwiając w ten sposób naukę. Jednak jasne jest, że samo spożywanie czekolady nie pomoże nam zdać egzaminów! Jednak używanie gorzkiej czekolady w ramach zdrowego stylu życia i właściwej rutyny nauki jest tym, co zrobi „magię”.

Jedz ciemną czekoladę, aby poprawić swoje zdrowie (z umiarem!)

Z tych wszystkich powodów niektórzy lekarze twierdzą, że umiarkowane spożycie gorzkiej czekolady – w ramach zbilansowanej diety – może w rzeczywistości być dobre dla zdrowia. Oczywiście w razie wątpliwości skonsultuj się z zaufanym specjalistą.

Pamiętaj, że aby uzyskać wszystkie te korzyści, konieczne jest użycie odmiany o dużej zawartości kakao. Większość czekolad dostępnych na rynku zawiera nadmierną ilość cukru, co obniża ich jakość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.