Różowa czekolada - co to jest i skąd pochodzi?

Różowa czekolada pochodzi z innej odmiany ziarna kakaowego o rubinowym odcieniu. Do przygotowania potrzebuje mniej cukru i nie zawiera żadnych dodatków.
Różowa czekolada - co to jest i skąd pochodzi?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Różowa czekolada to nowy produkt niezależnej marki, który charakteryzuje się inną barwą niż tradycyjny czekoladowy brąz. Jednak pomimo tego, co może się wydawać, jest to produkt żywnościowy bez sztucznych dodatków. Pozyskuje się go ze specjalnych ziaren kakaowych.

Być może pierwszy raz słyszysz o tym innowacyjnym produkcie. Dlatego powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, ponieważ różowa czekolada ma szereg korzystnych dla zdrowia właściwości.

Czym jest różowa czekolada?

Tę czekoladę, znaną również jako czekolada rubinowa, przygotowuje się z ziaren kakaowych o różowym kolorze i uprawianych w krajach Ameryki Południowej, takich jak Ekwador i Brazylia. Również na Wybrzeżu Kości Słoniowej można znaleźć plantacje tej odmiany.

Należy zauważyć, że ziarna te nie charakteryzują się gorzkim smakiem, tak jak tradycyjne kakao. Z drugiej strony mówimy o produkcie, który nie zawiera barwników ani słodzików.

Nawet ilość mleka, które używa się do przygotowania różowej czekolady, jest ograniczona. Chodzi jednak o produkt, który znajduje się na etapie wchodzenia na rynki europejskie, ponieważ musi przejść szereg wcześniejszych kontroli jakości.

Więcej informacji na temat czekolady znajdziesz tutaj: Gorzka czekolada – sprawdź, jak działa na organizm

Jak smakuje różowa czekolada?

Czekolada dostępna w sprzedaży zwykle kojarzy się ze słodkim smakiem, podczas gdy czyste kakao ma wyraźny gorzki posmak. Z kolei różowa czekolada ma bardziej neutralny i osobliwy smak, który sytuuje się gdzieś pomiędzy słodkim a gorzkim, co zmniejsza potrzebę łączenia jej z cukrem.

Kakao
Kakao ma tradycyjny gorzki smak, który prowadzi do łączenia go z cukrem.

Czym różni się od innych czekolad?

Różowa czekolada różni się od pozostałych wyrobów czekoladowych niższą zawartością cukru. Dlatego ma jednocześnie wyższą zawartość czystego kakao.

Należy zauważyć, że ta substancja ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie układu krążenia. Mówi o tym badanie opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research. Jego spożywanie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, co wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia wypadków serca.

Ponadto działanie przeciwutleniające kakao może pomóc w neutralizacji produkcji wolnych rodników w tkankach. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Crtitical Reviews in Eukaryotic Gene Expression, ta właściwość zmniejsza częstość występowania złożonych i przewlekłych patologii.

Z drugiej strony należy zauważyć, że różowa czekolada ma mniejszą zawartość cukru w ​​porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników. Wykazano, że cukier może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów metabolicznych, więc zmniejszenie jego spożycia jest właściwe i korzystne.

Może Cię także zainteresować ten temat: Ciemna czekolada – sposobem na zdrowie i młodość!

Jak można wykorzystać czekoladę rubinową?

W tej chwili na większości rynków europejskich nie można kupić czekolady rubinowej, ponieważ czeka na akceptację agencji bezpieczeństwa żywności. Jednak jej konsumpcja odbywa się zwykle w formie tabliczek lub pastylek, chociaż można ją również stopić do deserów.

Na przykład można ją włączyć do przepisów na ciasta. W ten sposób można nadać im inny kolor, co prowadzi do lepszej akceptacji, zwłaszcza przez dzieci.

Czy to nowa odmiana czekolady?

Jak widzieliśmy, różową czekoladę można uznać za nową odmianę. Pochodzi z innego rodzaju ziarna kakaowego, a do jej produkcji używa się mniejszej ilości cukru.

Można nawet powiedzieć, że jest zdrowsza niż tradycyjne odmiany słodzone. Trzeba jednak poczekać, aż agencje ds. higieny żywności potwierdzą jej bezpieczeństwo.

Ziarna kakaowca
Istnieją różne odmiany czekolady, które zmieniają się w zależności od użytego ziarna kakaowego i procesu produkcyjnego.

Różowa czekolada: zdrowa innowacja w świecie słodyczy

Wiele osób z pewnością zdziwi się, gdy w supermarkecie znajdzie na półce nową odmianę różowej czekolady. Jednak, choć może się to wydawać niewiarygodne, zawiera w sobie dużą ilość kakao. Mimo uderzającego koloru prawdopodobnie po wejściu na rynek będzie konkurować z tradycyjnymi odmianami.

Ma również taką samą wszechstronność jak jej brązowe odpowiedniki. Można ją spożywać w tabliczkach, a także wprowadzać do różnych receptur deserowych, uzyskując rezultaty o różowym odcieniu, kontrastującym z tradycyjnym brązem.

Prawdopodobnie różowa czekolada niedługo pojawi się na rynku, ponieważ nie zawiera dodatków. W każdym razie lepiej wybrać ten produkt, który ma niskie stężenie dodanych cukrów.

Pomimo tego, że ma mniej gorzki smak niż tradycyjne kakao, istnieje możliwość, że przemysł zacznie go nadmiernie dosładzać, aby uzyskać większą akceptację konsumentów. W takim przypadku, jak zwykle niezbędne będzie uważne przeczytanie etykiety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.