Słyszeliśmy, że czekolada to zdrowa żywność. Nie możemy jednak ignorować faktu, że istnieje wiele odmian pełnych cukrów i dodatków obniżających ich wartość odżywczą.
Czekolada to jeden z najpowszechniejszych produktów w obecnej diecie. Jest to produkt o dobrych właściwościach organoleptycznych. Jednak nie wszystkie jego odmiany są takie same pod względem wartości odżywczej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, która czekolada jest najzdrowsza.
Czy zauważyłeś, że na rynku jest wiele opcji? Która z nich jest najlepsza? Aby nie było wątpliwości, poniżej szczegółowo opisujemy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie czekolady.
Jednak nie jest dobrym rozwiązaniem uciekanie się do czekolady, która zamiast wspomnianych węglowodanów zawiera w swoim składzie sztuczne słodziki. Ta klasa substancji jest szkodliwa dla mikroflory jelitowej. Ponadto są one związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju insulinooporności.
Z tego powodu najlepszą opcją jest wybieranie czekolady z wyższą zawartością kakao. Dobrze jest wybrać produkt, który zawiera co najmniej 75% tej substancji w swoim składzie.
Regularne dostarczanie tej klasy składników odżywczych jest niezbędne w zapobieganiu starzeniu się komórek. Przyczyniają się również do obniżania ryzyka przedwczesnej śmierci, a także szans rozwoju chorób długoterminowych.
Gorzkie kakao to jeden z produktów o największej zdolności antyoksydacyjnej, jaką można znaleźć w naturze. Wraz z kawą i czerwonymi jagodami powinno być obecne w każdej zróżnicowanej i zbilansowanej diecie.
Nie powinniśmy jednak mylić kakao z czekoladą, ponieważ ten ostatni produkt zawiera zwykle w swoim składzie cukier w różnych proporcjach. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odmianę, która zawiera najmniej węglowodanów.
W ofercie wyrobów czekoladowych możemy znaleźć odmiany o niskiej zawartości kakao, które nie powinny należeć do tej grupy. Przykładem jest biała czekolada, składająca się głównie z masła i cukru.
Jest to żywność o niewielkiej wartości odżywczej, której regularne spożywanie jest szkodliwe dla organizmu. Dlatego należy w miarę możliwości unikać jej spożycia.
Innym przykładem są kremy czekoladowe i orzechowe. Charakteryzują się zawartością olejów przemysłowych i cukru rafinowanego. Są to produkty o atrakcyjnych właściwościach organoleptycznych, ale o niewielkiej wartości odżywczej. Jednak często są one zbyt obecne w naszych domach, a dzieci mają do nich stosunkowo łatwy dostęp.
Zdrowa czekolada: może być częścią diety
Czekolada to środek spożywczy będący częścią zróżnicowanej i zdrowej diety. Jednak nie wszystkie jej rodzaje można uznać za zdrowe. Nie wszystkie też mają takie same właściwości odżywcze. Konieczne jest wybieranie takich, które mają w swoim składzie wysoko procentowe kakao przy niewielkiej obecności cukrów.
Należy pamiętać, że sztuczne słodziki nie są zdrową alternatywą dla węglowodanów wysokoglikemicznych. Substancje te zwykle powodują szereg zmian w mikrobiocie, które mogą negatywnie wpływać na główne markery zdrowia metabolicznego.
Ponadto należy mieć na uwadze, że nie wszystkie produkty zaliczane do kategorii czekolady mają w swoim składzie kakao. W końcu ta ostatnia substancja to ta, która zawiera wszystkie przeciwutleniacze, a więc taka, która ma korzystne dla zdrowia właściwości.
Gdy już wybierzemy odpowiednią odmianę czekolady, możemy ją regularnie wprowadzać do diety. Jest to pokarm przydatny jako przekąska, ponieważ dobrze sprawdza się z niektórymi owocami i nabiałem.
Przydaje się również przy przygotowywaniu deserów, chociaż do ich przygotowania niezbędne są wysokiej jakości składniki, a nie uciekanie się do dużych ilości mąki i cukru.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Stanhope KL., Sugar consumptioni, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53: 52-67.
Loffredo L., Perri L., Nocella C., Violi F., Antioxidant and antiplatelet activity by polyphenol rich nutrients: focus on extra virgin olive oil and cocoa. Br J Clin Pharmacol, 2017. 83 (1): 96-102.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.
INTERESUJĄCE ARTYKUŁY
Zdrowy umysłWpływ stresu na zdrowie psychiczne - strategie radzenia sobie