Czy produkty light powodują otyłość?

Czy produkty light powodują otyłość?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Produkty light stały się popularną opcją uzupełniającą diety odchudzające. Czy są jednak tak dobre, jak nam się wydaje? W tym artykule opowiemy Ci więcej o tych produktach.

Produkty light przyciągają uwagę osób zmagających się z nadwagą. Czy jednak są tak dobre, jak się powszechnie uważa? Pamiętajmy, że problemy związane z masą ciała stały się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych naszego stulecia.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób, a także determinuje ich rokowania. Z tego powodu stopniowo wprowadza się szereg zmian w diecie.

To właśnie obawy dotyczące składu ciała doprowadziły przemysł do dopuszczenia do sprzedaży produktów light. Są to produkty, które obiecują niższą wartość kaloryczną niż ich odpowiedniki. Jednak nie zawsze są one najlepszą opcją. Z jakiego powodu? Wyjaśnimy Ci sekrety tej gamy produktów.

Produkty light zawierają mniej kalorii

Produkty light charakteryzują się mniejszą ilością kalorii niż ich normalny odpowiednik. Osiąga się to poprzez ograniczenie zawartości tłuszczu w produkcie. Jednak w wielu przypadkach ilość prostych cukrów w danym produkcie pozostaje niezmieniona lub nawet wzrasta.

Niebezpieczeństwa związane z ciągłym spożywaniem węglowodanów prostych są dziś dobrze znane i odzwierciedlone w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Bioscience.

Z drugiej strony usuwanie tłuszczu z żywności, chyba że jest on typu trans, zwykle nie jest dobrym pomysłem. W tym składniku odżywczym rozpuszczają się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, na przykład witaminy z grupy D. Ograniczając tłuszcz ograniczamy obecność mikroelementów w organizmie.

Kontynuując przykład witaminy D, mamy do czynienia z niedoborem składnika odżywczego. Jeśli dalej będziemy ograniczać jego udział możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych w perspektywie średnio- lub długoterminowej.

Zapasy tego mikroelementu są ograniczone, ponadto jego deficyt jest związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju patologii sercowo-naczyniowych lub zapalnych zgodnie z artykułem opublikowanym w Rocznym Przeglądzie Medycyny.

Kobieta czytająca etykiety
Prawdą jest, że produkty light zawierają mniej kalorii niż ta sama żywność w normalnej wersji. Nie zawsze jest to jednak lepsza opcja.

Mogą powodować spożywanie w nadmiarze

Pomimo faktu, że zawartość kaloryczna produktów light jest niższa niż ich odpowiedników czasami wiedząc, że mamy do czynienia z produktem light zwykle spożywamy większą jego ilość. Dlatego całkowite spożycie energii jest większe niż w przypadku wyboru odmiany klasycznej.

Jakby tego było mało, większa ilość tego produktu oznacza jeszcze większy udział cukrów prostych, a nawet substancji uzależniających. W ten sposób możemy wpłynąć na nasz stan zdrowia w perspektywie średnio i długoterminowej.

Jak prawidłowo zaplanować dietę?

Zamiast szukać najmniej kalorycznej żywności na rynku lepiej oprzeć naszą dietę na świeżych produktach. Zmniejszenie zużycia produktów przetworzonych jest korzystne pod względem zmniejszenia kalorii, cukrów i dodatków.

To przekłada się na mniejsze ryzyka rozwoju złożonych chorób, takich jak cukrzyca, otyłość i inne zaburzenia metaboliczne związane z jedzeniem.

Ponadto musimy wybierać mniej agresywne metody gotowania z niewielką ilością oleju. W ten sposób ograniczamy produkcję substancji toksycznych i szkodliwych dla organizmu, takich jak akryloamid.

Z drugiej strony nie powinniśmy przestać spożywać tłuszczów, chociaż muszą one pochodzić z niebieskich ryb, orzechów i olejów roślinnych. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (chociaż w tej kwestii naukowcy nie są do końca zgodni) i tłuszczów trans może prowadzić do poprawy zdrowia.

Kobieta jedząca sałatę
Wybór świeżej żywności zamiast żywności przetworzonej jest jednym z najlepszych sposobów utrzymania zdrowej diety.

Uwaga na produkty light!

Produkty light oferują nam wersję z mniejszą ilością kalorii. Ale nie powinno to sprawdzić, że przestaniemy uważnie czytać etykiety. W wielu przypadkach zmniejszenie kalorii wynika z tłumienia tłuszczów, co jest kompensowane na poziomie smaku przez dodanie większej ilości cukrów prostych.

To, razem z tendencją do spożywania większej ilości tego rodzaju produktów z powodu niższej zawartości kalorycznej może prowadzić do stopniowego pogorszenia jakości naszej diety.

Zdrowy styl życia to taki, który łączy urozmaiconą i zrównoważoną dietę z regularnym uprawianiem ćwiczeń. Aby osiągnąć ten pierwszy cel musimy zwiększyć spożycie świeżych produktów i zmniejszyć spożycie produktów przetworzonych.

Chociaż można wybrać różne rodzaje produktów light to nie należy zaniedbywać spożywania tłuszczów, zwłaszcza jedno i wielonienasyconych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freeman CR., Zehra A., Ramirez V., Wiers CE., Volkow ND., et al., Impact of sugar on the body, brain and behavior. Front Biosci (Landmark Ed), 2018. 23: 2255-2266.
  • Wang TJ., Vitamin D and cardiovascular disease. Annu Rev Med, 2016. 67: 261-72.
  • Luick, B. (2020). Advances in Food and Nutrition Research. Journal of Nutrition Education and Behavior52(3), 336. https://doi.org/10.1016/j.jneb.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.