Czy cukier buraczany jest dobry dla zdrowia?

Czy cukier buraczany jest dobry dla zdrowia?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Czy nazwa cukier buraczany coś Ci mówi? Dzisiaj wyjaśnimy Ci, czy naprawdę ma on jakieś korzyści zdrowotne w porównaniu do cukru trzcinowego.

Cukier jest częścią naszego życia: spożywamy go regularnie w napojach gazowanych, ciastach, ciastach, a nawet w sosach i innych przetworzonych produktach spożywczych. Czym jest cukier buraczany? Czy jest naprawdę lepszą opcją niż cukier trzcinowy? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Czym jest cukier buraczany?

Cukier buraczany jest ekstrahowany z buraka cukrowego, warzywa korzeniowego związanego z burakami zwyczajnymi, które spożywamy w sałatkach. Możesz tego nie wiedzieć, ale ta roślina, wraz z trzciną cukrową, jest najczęściej używana do produkcji cukru rafinowanego (cukru białego) na całym świecie.

Buraki cukrowe są również wykorzystywane do produkcji brązowego cukru i melasy. Na pewno spożywając ten cukier nie wiedziałeś, że jest on zrobiony z buraka! Jest to całkiem normalne, ponieważ w wielu produktach spożywczych nie wiadomo, czy używany cukier pochodzi z trzciny cukrowej, czy z tego warzywa.

Aby uzyskać cukier, konieczne jest wydobycie soku z warzyw i oczyszczenie go poprzez gotowanie. W ten sposób sok ostatecznie przekształca się w skoncentrowany syrop, który po krystalizacji tworzy cukier buraczany.

Cukier buraczany – historia

Buraki
Od XIX wieku cukier buraczany jest zawarty w różnego rodzaju preparatach.Cukier znany jest od czasów starożytnych. Istnieją dowody na jego istnienie już w czasach starożytnej Persji za czasów Aleksandra Wielkiego. Wiedza o cukrze poszerzyła się w Europie podczas wypraw krzyżowych. Chociaż w tym czasie było to pożywienie luksusowe, na które mogli sobie pozwolić tylko zamożni.

W Hiszpanii cukier pojawił się dzięki Arabom. To właśnie Hiszpanie po odkryciu Ameryki wprowadzili uprawę trzciny cukrowej na nowy kontynent. W 1705 r. francuski chemik Olivier de Serres odkrył, że buraki mają skład podobny do trzciny cukrowej. Jednak ta informacja została wzięta pod uwagę dopiero w 1747 roku.

Niemiecki chemik Marggraf udokumentował istnienie cukru w ​​różnych odmianach buraków i wyekstrahował cukier w kilka tygodni. Na początku XIX wieku uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę buraków cukrowych. Od tego momentu ich produkcja wzrosła gwałtownie.

Różnice między cukrem trzcinowym i buraczanym

  1. Moc słodząca: oba cukry słodzą w podobny sposób, przez co prawie niemożliwe jest znalezienie znaczących różnic między nimi.
  2. Smak i aromat: Cukier buraczany ma ziemisty aromat z lekko rdzawym akcentem, co nadaje mu delikatny smak przypalonego cukru. Podczas gdy cukier trzcinowy ma słodki posmak i owocowy aromat.
  3. Punkt karmelizacji: cukier trzcinowy karmelizuje się łatwiej i bardziej równomiernie niż cukier buraczany. Ten ostatni może generować bardziej chrupką teksturę, która może być idealna do niektórych ciast.

Zalety cukru buraczanego

Skład chemiczny tego cukru jest podobny do składu innych źródeł z tymi samymi ograniczeniami.Rzeczywistość jest taka, że ​​nie ma badań naukowych, które opisywałyby różnice odżywcze między cukrem buraczanym a cukrem trzcinowym. Zasadniczo cukier, nieważne z jakiej rośliny pochodzi, to sacharoza, czyli związek cząsteczek glukozy i fruktozy.

Kobieta z burakami w dłoni

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morishita DW., Impact of glyphosate-resistant sugar beet. Pest Manag Sci, 2018. 74 (5): 1050-1053.
  • Jensen T., Abdelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepatol, 2018. 68 (5): 1063-1075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.