Dieta buraczana – odchudza i poprawia zdrowie!

Burak nie tylko dostarcza znaczących ilości błonnika pokarmowego i białka, które wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowie organizmu, ale także wspomaga odchudzanie oraz ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki.
Dieta buraczana – odchudza i poprawia zdrowie!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta buraczana – stosowana regularnie – jest znakomitym sposobem na zachowanie zdrowia i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Chociaż buraki to bardzo cenne dla naszego organizmu źródło substancji odżywczych, nie każdy lubi ich specyficzny smak.

Podczas gdy jedni się nimi zachwycają, inni ich nie znoszą. Jeśli należysz do pierwszej grupy, czyli miłośników tego krwistoczerwonego warzywa, dieta buraczana będzie dla Ciebie idealna!

Włączenie buraków do codziennej diety przyniesie Ci wiele korzyści – poprawi odporność, pozytywnie wpłynie na funkcje narządów wewnętrznych, odżywi organizm oraz pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń ani wysiłku.

Jeśli jednak należysz do grupy osób unikających buraków jak ognia, być może czas na zmiany w codziennym planie żywieniowym. Zastosuj dietę buraczaną przez kilka dni i przekonaj się, jaki ma ona wpływ na Twoje ciało.

Zanim wdrożysz buraki do swojego jadłospisu, poznaj korzyści płynące z ich regularnego spożywania.

Wiedza ta z pewnością pozytywnie wpłynie na twoją motywację i pomoże przezwyciężyć dotychczasową niechęć do tego niezwykle wartościowego warzywa. Przekonaj się na własnej skórze, że efekty są warte każdego wysiłku.

Dieta buraczana i jej wpływ na zdrowie

Zanim przejdziemy do sedna diety buraczanej, warto przeanalizować najważniejsze zalety buraków oraz ich dobroczynne właściwości. Bardzo często bowiem nie jesteśmy świadomi korzyści, jakich dostarczają nam poszczególne warzywa.

Podświadomie uprzedzamy się do smaków i kolorów warzyw, nie zdając sobie sprawy, że można je przygotować na wiele różnych i pysznych sposobów.

Buraki są cennym źródłem błonnika pokarmowego

Buraki nie zawierają ani grama tłuszczu, dlatego też są bardzo wartościowym pokarmem dla wszystkich narządów układu pokarmowego, zwłaszcza jelit.

Ponieważ obfitują one w błonnik pokarmowy, w naturalny sposób usprawniają trawienie oraz przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych.

Świeży sok z buraka

Ponadto, dieta buraczana dostarcza organizmowi sporej dawki magnezu – pierwiastka, który odpowiada za zdrowie i prawidłową pracę mięśni. Warzywo to jest więc niezastąpionym składnikiem jadłospisu każdego sportowca oraz osób prowadzących aktywny tryb życia.

Liczne badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie magnezu stymuluje produkcję testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za naturalny przyrost masy mięśniowej.

Buraki usprawniają procesy trawienne

Jednym z najważniejszych powodów do włączenia buraków do codziennej diety jest ich dobroczynny wpływ na procesy trawienne. Zawarte w nich substancje odżywcze działają niczym leczniczy balsam na żołądek, jelita i wątrobę. Co więcej, ograniczają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Jedna szklanka buraka (165 g) zawiera aż dwa gramy białka, czyli idealną dawkę, dzięki której z łatwością utrzymamy prawidłową masę ciała i szybko pozbędziemy się zapasów zbędnej tkanki tłuszczowej.

Pamiętajmy, że białka usprawniają tranzyt jelitowy, poprawiają zdrowie okrężnicy oraz zwiększają ilość tak zwanych „dobrych bakterii” w żołądku. Staraj się więc przynajmniej raz w tygodniu sięgać po świeży sok z buraka lub pełną zdrowia buraczaną sałatkę.

Unikaj obróbki termicznej tej czerwonej bulwy – świeży burak jest bezcenny dla zdrowia naszego organizmu!

7-dniowa dieta buraczana

Buraki można wykorzystać w kuchni na dziesiątki różnych sposobów. Nie ma więc powodów do obaw – Twoja dieta buraczana będzie urozmaicona i pełna nowych doznań smakowych.

Pamiętaj, że świeże warzywa są dla naszego organizm najcenniejsze, dlatego też staraj się jeść ich jak najwięcej. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie należy ich gotować ani zapiekać.

Koktajl buraczany

Zgodnie z zasadami zdrowego i prawidłowego żywienia należy spożywać porcję buraków od jednego do trzech razy w tygodniu. Jeśli jednak chcesz odżywić i oczyścić swój organizm, zastosuj siedmiodniową dietę buraczaną, dzięki której dodatkowo pozbędziesz się kilku zbędnych kilogramów.

Poniższa dieta buraczana jest nieco restrykcyjna, stąd też nie należy jej stosować dłużej niż przez okres siedmiu dni. Jeśli zmagasz się z jakąś chorobą lub dokucza Ci nadmierne zmęczenie, zanim zastosujesz dietę, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.

Śniadanie i kolacja

Buraczany koktajl na śniadanie

Rozpoczynaj swoją siedmiodniową oczyszczającą rutynę szklanką pysznego i odżywczego koktajlu z buraków. Doda Ci on energii oraz aktywuje uśpioną w trakcie nocnego odpoczynku przemianę materii.

Składniki koktajlu
  • 1 średniej wielkości burak, pokrojony w kostkę
  • Świeżo wyciśnięty sok z cytryny
  • ½ szklanki wody kokosowej (125 ml)
  • Szczypta różowej soli himalajskiej
Sposób przygotowania
  • W pierwszej kolejności wyciśnij sok z buraka, po czym dodaj do niego pozostałe składniki. Dokładnie wymieszaj.
  • Wypij sok natychmiast po przygotowaniu.

Jeśli podane powyżej ilości nie są dla Ciebie odpowiednie, śmiało możesz je zwiększyć. Najważniejsze, abyś po śniadaniu czuła się syta i pełna energii aż do popołudnia.

Buraczany koktajl na kolację

Kolacja jest równie ważnym posiłkiem jak śniadanie czy obiad. Chociaż wiele diet odchudzających bazuje na jej pomijaniu, w rzeczywistości fantastycznie zapobiega ona podjadaniu niezdrowych przekąsek.

Zwykle to właśnie wieczorami nachodzi nas ochota na podjadanie. Dzięki sycącemu koktajlowi zaspokoisz głód oraz poskromisz chęć na wszelkiego rodzaju smakołyki.

Buraki
Składnki koktajlu
  • 1 duży burak, pokrojony na niewielkie kawałki
  • 3 średniej wielkości marchewki, pokrojone na niewielkie kawałki
  • ½ szklanki wody (100 ml)
  • Świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny
  • 5 świeżych listków mięty
Sposób przygotowania
  • Umieść wszystkie składniki w kielichu blendera i dokładnie zmiksuj na delikatny, kremowy napój. Liście mięty możesz zastąpić jakąkolwiek inną ulubioną przyprawą.
  • Jeśli koktajl nie zaspokoi Twojego apetytu, przygotuj dodatkową porcję.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Oczyszczający koktajl z marchewki

Obiad

Na obiad proponujemy pożywną i bardzo lekką sałatkę. Chociaż dieta buraczana jest bardzo restrykcyjna, nie oznacza to jednak, że powinniśmy chodzić głodni. Dobrze dobrane składniki nie tylko odżywią organizm, ale także pozwolą Ci zgubić kilka nadprogramowych fałdek tłuszczu.

Składniki sałatki
  • 1 średniej wielkości burak, pokrojony na niewielkie kawałki
  • 10 drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 10 gałązek ugotowanego na parze brokułu
  • 2 starte na dużych oczkach marchewki
  • 1 jabłko, pokrojone w kosteczkę
  • Kawałek świeżego serka, pokrojonego w kosteczkę (30 g)
Sposób przygotowania
  • Wrzuć wszystkie składniki do dużej miski na sałatkę i wymieszaj. Następnie skrop całość niewielką ilością oliwy z oliwek oraz dodaj swoje ulubione zioła i inne przyprawy (sól, pieprz, bazylię, oregano, tymianek…).

Jeśli masz ochotę na tygodniową kurację oczyszczająco-odchudzającą, dieta buraczana okaże się strzałem w dziesiątkę. Chociaż jest ona bardzo wymagająca, już po pierwszym dniu poczujesz się znacznie lepiej i zaczniesz odzyskiwać utraconą witalność.

A co najważniejsze – po tygodniu bez problemu zmieścisz się w ulubione jeansy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.