Ból w klatce piersiowej przy kaszlu - co go powoduje?

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Pojawia się gdy doskwierają nam schorzenia układu oddechowego. Może być powikłaniem po grypie. Dowiedz się co najczęściej powoduje tę dolegliwość.
Ból w klatce piersiowej przy kaszlu - co go powoduje?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu powinien nas nieco niepokoić. Często związany jest z problemami płuc czy serca. Powinniśmy więc poważnie pomyśleć o tym problemie i nie bagatelizować go. W tym artykule dowiesz się jakie są najczęstsze przyczyny, dla których możesz odczuwać ból w klatce piersiowej podczas kaszlu.

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu – najczęstsze przyczyny

Jest to ból, który najczęściej motywuje pacjentów do pojawienia się na izbie przyjęć. Co istotne, może być objawem wielu chorób, m.in.: układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Związany jest też z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Wyróżniamy dwa typy bólu w klatce piersiowej: dławicowy i opłucnowy. Poniżej poznasz najczęstsze przyczyny, wywołujące ból w klatce piersiowej:

Grypa – jako przyczyna bólu w klatce piersiowej

Owa najczęstsza infekcja wirusowa na świecie – pojawia się nagle z intensywnymi objawami, atakuje natychmiast. Głównymi objawami grypy są:

  • Gorączka.
  • Ból głowy.
  • Dreszcze.
  • Bóle klatki piersiowej i mięśni.

Objawy grypy są zazwyczaj silniejsze i trwają dłużej niż przeziębienie. Ból w klatce piersiowej często towarzyszy grypie, szczególnie pogarsza się jeśli występuje wraz z kaszlem.

Ból w klatce piersiowej a przeziębienie

Przeziębienie to wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego. Najczęściej występuje u dzieci, ale doskonale wiemy, że i dorośli zmagają się z nią w kwiecie wieku. Najsilniejsze objawy towarzyszą nam w ciągu pierwszych 3 dni. 

Ból w klatce piersiowej u kobiety

Oprócz złego samopoczucia, czy bólu gardła i zwiększonej produkcji śluzu – to kaszel jest najczęstszym z objawów. Powtarzający się, duszący kaszel może wywoływać ból w klatce. Pozostałe objawy przeziębienia pojawiają się po trzecim dniu choroby i trwają około tygodnia. Należą do nich:

Przeziębienie wpływa na układ oddechowy, czyniąc go jedną z głównych przyczyn bólu w klatce piersiowej przy kaszlu.

Ostre zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą, którą w zdecydowanej większości przypadków wywołują te same wirusy co przeziębienie i grypę. Po przejściu przez daną chorobę: nasza zdolność oddechowa znacznie spada. Objawy występujące przy ostrym zapaleniu oskrzeli (wyróżniamy też przewlekłe zapalenie) są następujące:

Płuca
  • Świszczący oddech i rzężenia.
  • Zwiększona produkcja śluzu, z czym wiąże się chociażby śluzowy kaszel.
  • Ból klatki piersiowej i pleców.
  • Wysoka gorączka.

Główną przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli jest zazwyczaj infekcja wirusowa. Często pojawia się w wyniku źle leczonego przeziębienia. Jednak może być również spowodowana infekcją bakteryjną.

Astma i ból w klatce piersiowej

Czasem zdarza się, że pacjenci z męczącym, długotrwałym kaszlem zastanawiają się, czy powodem dolegliwości jest zapalenie oskrzeli czy astma?

Astma oskrzelowa należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych i stanowi poważny problem medyczny na całym świecie.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych. Przewlekłemu zapaleniu towarzyszy nadreaktywność oskrzeli. Przede wszystkim prowadzi do następujących objawów i dolegliwości (występują zazwyczaj nad ranem, bądź w nocy):

  • Świszczący oddech.
  • Duszności.
  • Ucisk i ból w klatce piersiowej przy kaszlu.
  • Krótki oddech i śluzowy kaszel.

Nieprawidłowo zdiagnozowane schorzenie, przy źle dobranej terapii bardzo często wywołuje trudności w oddychaniu.

Odma opłucnowa a ból w klatce piersiowej

Odma opłucnowa, to choroba znana też jako odma płucna czy “zapadnięte płuco”. Pojawia się, kiedy do jamy opłucnej dostaje się powietrze, które następnie uciska pęcherzyki płucne i prowadzi do uszkodzenia płuc.

Co więcej, bezpośrednią konsekwencją odmy jest przestrzeń wokół płuc wypełniona powietrzem. Ogranicza to możliwości płuc do rozszerzania się, powodując oczywiste objawy takie jak ból w klatce piersiowej czy duszności. Ciśnienie wywołane przez powietrze poza płucami powoduje ból w klatce piersiowej, który potęguje się przy kaszlu.

Urazy układu mięśniowo-szkieletowego

W sytuacji, w której doznaliśmy urazu mięśni bądź kości klatki piersiowej czy jej okolic – możemy zmagać się z silnym bólem przy kaszlu.

Pęknięcia, czy złamania żeber, klatki piersiowej, okolic mostka, czy kręgosłupa: powodują intensywny ból w klatce piersiowej, szczególnie podczas kaszlu. Ten zaś pojawia się często, przy oddychaniu czy najprostszych ruchach.

Zespół Tietzego a ból w klatce piersiowej

Nasze żebra, z wyjątkiem dwóch ostatnich połączone są chrząstką z mostkiem. Kiedy ta ulega zapaleniu, dochodzi do zmiany znanej jako zapalenie chrząstek żebrowych.

Kaszel - kobieta czuje ból w klatce piersiowej

Choroba najczęściej występuje po 40. roku życia i zwykle dotyczy tylko jednego stawu. Powoduje ostry ból na przedniej powierzchni klatki piersiowej i może promieniować do barku czy nawet ramion. Dlatego często mylona jest ze stenokardią i może sugerować zawał mięśnia sercowego. Ból w przebiegu tej choroby nasila się przy kichaniu, kaszlu i ruchach tułowia

Co więcej, główną przyczyną bólu jest zapalenie błony śluzowej klatki piersiowej. Wśród głównych przyczyn występowania dolegliwości wyróżniamy:

  • Urazy klatki piersiowej.
  • Podnoszenie ciężarów.
  • Zakażenia dróg oddechowych.
  • Zbyt duży wysiłek podczas kaszlu.
  • Zapalenie stawów.

Wnioski

Możemy więc zauważyć, że ból w klatce piersiowej przy kaszlu może mieć swoje źródło w najróżniejszych procesach zakaźnych, dolegliwościach wirusowych czy innych patologiach.

Oczywiście jest ich wiele więcej, od tych wymienionych w artykule. Przede wszystkim do listy moglibyśmy dodać jeszcze: zawał serca, zapalenie trzustki, zatorowość płucną czy chociażby zapalenie płuc, bądź półpasiec.

Dlatego jeśli nie jesteś przekonany, że zmagasz się z powszechnym przeziębieniem – powinieneś udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jones TL, Neville DM, Chauhan AJ. Diagnosis and treatment of severe asthma: a phenotype-based approach. Clin Med (Lond). 2018 Apr 1;18(Suppl 2):s36-s40.
  • Kinkade S, Long NA. Acute Bronchitis. Am Fam Physician. 2016 Oct 1;94(7):560-565.
  • Passioti M, Maggina P, Megremis S, Papadopoulos NG. The common cold: potential for future prevention or cure. Curr Allergy Asthma Rep. 2014 Feb;14(2):413.
  • Mott T, Jones G, Roman K. Costochondritis: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2021 Jul 1;104(1):73-78.
  • Huan NC, Sidhu C, Thomas R. Pneumothorax: Classification and Etiology. Clin Chest Med. 2021 Dec;42(4):711-727.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.