Przewlekły kaszel - wylecz go środkiem z aloesu, miodu i oliwy z oliwek

Oprócz wykorzystywania właściwości tego naturalnego środka do zwalczania przewlekłego kaszlu konieczne jest unikanie dymu tytoniowego, a także gwałtownych zmian temperatury.
Przewlekły kaszel - wylecz go środkiem z aloesu, miodu i oliwy z oliwek
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przewlekły kaszel jest spowodowany stałym stanem zapalnym błony śluzowej nosa –znanym, jako nieżyt nosa lub zatok przynosowych, czyli zapaleniem zatok. Przyczyny mogą być różne, ale do najczęstszych należą alergie i infekcje.

W tym artykule pokażemy Ci recepturę na naturalne lekarstwo na przewlekły kaszel. W tym celu użyjemy trzech bardzo skutecznych składników leczniczych: żelu z Aloe Vera, miodu i oliwy z oliwek.

Przewlekły kaszel utrudnia życie

Zapalenie dróg oddechowych i przewlekłe podrażnienie nie tylko wpływa na błonę śluzową nosa i zatoki przynosowe, ale także na gardło i krtań. Taka infekcja aktywuje stymulację na poziomie nerwowym. Rezultatem jest kaszel, który może być krótkotrwały, jeśli odpowiednio wyleczymy stan zapalny, lub przewlekły, jeśli infekcja utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przewlekły kaszel nie jest poważnym zaburzeniem. Może jednak prowadzić do innych powikłań oddechowych, a ponadto znacznie pogarsza jakość życia tych, którzy na niego cierpią.

Ten rodzaj kaszlu może uniemożliwić wykonywanie rutynowych czynności i utrudniać nocny wypoczynek. W konsekwencji, chora osoba dodatkowo zmaga się ze zmęczeniem, zniechęceniem, nerwowością lub drażliwością. Mogą się również pojawić inne objawy.

Naturalne lekarstwa na przewlekły kaszel

Aloe vera

Aloes ma tak wiele właściwości i zastosowań leczniczych, że warto je znać i zawsze mieć pod ręką tę wspaniałą roślinę. Nie tylko jest bardzo użyteczny w leczeniu miejscowym w przypadku ran, oparzeń i stanów zapalnych skóry, ale jest także leczniczym superproduktem żywnościowym.

Sok z aloesu

Sok z tej rośliny jest bardzo skuteczny w leczeniu stanów, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli lub grypa. Spożywając go, ułatwiamy eliminację i zmiękczenie śluzu zalegającego w drogach oddechowych. W ten sposób łagodzimy wszelkie stany zapalne i podrażnienia.

  • Najlepiej jest spożywać sok z aloesu pozyskany z rośliny w domowy sposób.
  • Jeśli zdecydujemy się go kupić, zalecamy przejrzenie etykiety, aby upewnić się, że nie zawiera on cukru ani dodatków.

Miód pszczeli

Miód pszczeli jest zwykle przedstawiany, jako doskonały dodatek słodzący do każdego syropu, soku lub domowego preparatu. Stosując miód zamiast innych słodzików nie tylko unikamy szkodliwych skutków działania cukru, ale także wykorzystujemy jego właściwości lecznicze.

Miód jest naturalnym antybiotykiem, bardzo skutecznym w zapobieganiu infekcjom oraz leczeniu objawów grypopodobnych. Dlatego jest zalecany w łagodzeniu wszelkiego rodzaju kaszlu. Po pierwsze zwalcza wirusy i bakterie. Po drugie, pomaga wyeliminować flegmę, dzięki swojemu silnemu działaniu wykrztuśnemu.

W przypadku tego środka zaradczego, zalecamy wybranie miodu o ciemnym kolorze i nieco bardziej gorzkim smaku, który będzie są najbardziej korzystny dla dróg oddechowych. Może to być miód z takich roślin jak:

  • Eukaliptus
  • Tymianek
  • Sosna
  • Dąb ostrolistny
  • Wrzos

Oliwa z oliwek

Czy wiesz, że stosując tak podstawowy i zwyczajny składnik w kuchni wielu krajów możesz skutecznie wyleczyć przewlekły kaszel? Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych produktów stosowanych do gotowania i doprawiania naszych potraw, ale jest także zbawienna dla naszego zdrowia.

Oliwa z oliwek/

Ten olej roślinny łagodzi podrażnienie gardła, ponieważ pokrywa je warstwą ochronną. Z tego powodu niektórzy ludzie spożywają łyżkę oleju przed snem, aby zapobiec nocnym atakom kaszlu. Ponadto oliwa z oliwek wzmacnia naszą odporność.

Środek na suchy kaszel

Składniki

  • 1 szklanka soku z aloesu (250 ml)
  • 3 łyżki miodu (75 g)
  • 3 łyżki oliwy z oliwek ekstra virgen (45 ml)

Co należy zrobić?

  • Jeśli miód jest dobrej jakości i nie był poddawany działaniu wysokich temperatur, może mieć stałą konsystencję. W takim przypadku pierwszą rzeczą, którą zrobimy, jest podgrzanie go w kąpieli wodnej, aby stał się płynny.
  • Następnie mieszamy miód z sokiem z aloesu i oliwą z oliwek. W tym celu, trzeba będzie dobrze roztrzepać mieszankę, ponieważ użyte produkty mają całkiem inną konsystencję. Możemy również wszystko zmiksować.
  • Gotowy środek należy przechowywać w lodówce w zamkniętej butelce.

Jak należy go przyjmować?

Aby leczyć suchy, przewlekły kaszel lub inne choroby grypopodobne możemy przyjmować ten syrop w następujący sposób:

  • pół godziny przed śniadaniem : 1 łyżka stołowa (15 ml) na pusty żołądek.
  • na pół godziny przed posiłkiem : 1 łyżka stołowa (15 ml).
  • tuż przed snem, ale nie bezpośrednio po kolacji : 1 łyżka stołowa (15 ml).

Potem, kiedy nastąpi poprawa, w celu utrwalenia efektu lub w celach zapobiegawczych możemy przyjmować tylko jedną łyżkę przed śniadaniem lub przed pójściem spać, jeśli kaszel męczy nas w nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rahmani AH, Aldebasi YH, Srikar S, Khan AA, Aly SM. Aloe vera: Potential candidate in health management via modulation of biological activities. Pharmacogn Rev. 2015;9(18):120–126. doi:10.4103/0973-7847.162118
  • Bogdanov, S. (2016). Honey as Nutrient and Functional Food. In Book of Honey.
  • Bogdanov, S., Jurendic, T., Sieber, R., & Gallmann, P. (2008). Honey for nutrition and health: A review. Journal of the American College of Nutrition. https://doi.org/10.1080/07315724.2008.10719745
  • Cicerale, S., Lucas, L. J., & Keast, R. S. J. (2012). Antimicrobial, antioxidant and anti-inflammatory phenolic activities in extra virgin olive oil. Current Opinion in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2011.09.006
  • Cazzoletti, L., Zanolin, M. E., Spelta, F., Bono, R., Chamitava, L., Cerveri, I., … Ferrari, M. (2019). Dietary fats, olive oil and respiratory diseases in Italian adults: A population-based study. Clinical and Experimental Allergy49(6), 799–807. https://doi.org/10.1111/cea.13352

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.