Diety detoks - czy naprawdę działają?

Diety detoks - czy naprawdę działają?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Diety detoks są obecnie bardzo popularne. Stosuje je wielu znanych ludzi, jednak przed rozpoczęciem tego rodzaju diety musimy poznać potencjalne ryzyko, jakie ze sobą  ona niesie.

Istnieją różne diety detoks. Niektóre są oparte na napojach, ziołach lub poście i spożywaniu małych porcji warzyw i owoców, a także niektóre suplementy.

Diety mające na celu detoksykację organizmu są rygorystycznymi planami szybkiego odchudzania i pomagają oczyścić organizm z toksycznych chemikaliów.

Detoksykacja organizmu polega na tym, że organizm musi eliminować toksyny, które gromadzą się w wyniku konsumpcji żywności przetworzonej i zanieczyszczeń środowiska. Ale czy są naprawdę bezpieczne? Czy przynoszą efekty? Wyjaśniamy Ci to w tym artykule.

Czy diety detoks są bezpieczne?

Plan detox
Podobnie jak wiele innych diet, które są w modzie diety te mogą mieć szkodliwe skutki uboczne, o których powinniśmy wiedzieć przed ich zastosowaniem.

Diety detoks w badaniach

Nadal potrzebujemy więcej badań w celu wykazania skuteczności diet detoksykacyjnych. Jednak osoby opowiadające się za tymi dietami twierdzą, że toksyny nie zawsze opuszczają ciało prawidłowo podczas eliminacji odpadów.

Przeciwnie. Twierdzą, że toksyny pozostają w układzie pokarmowym, żołądkowo-jelitowym i limfatycznym, a także w skórze i włosach oraz że powodują problemy, takie jak zmęczenie, bóle głowy i nudności.

Podstawą diet detoks jest tymczasowe porzucenie pewnych rodzajów żywności, które mogą zawierać toksyny. Chodzi o to, aby oczyścić ciało ze wszystkiego „złego”. Prawda jest jednak taka, że ​​ludzkie ciało ma swoje własne mechanizmy detoksykacji.

Jak działają diety detoks?

Kobieta z pustym talerzem
Wiele z tych diet zachęca także ludzi do nawadniania okrężnicy lub lewatywy w celu „oczyszczenia” okrężnicy. Inne diety zalecają przyjmowanie suplementów lub specjalnych rodzajów herbaty, aby wspomóc proces „oczyszczania”.

Jesús Román, prezes Hiszpańskiego Towarzystwa Dietetyki i Nauk o Żywności (SEDCA) oraz profesor żywienia i dietetyki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (UCM), mówi, że diety te są „trudne do przestrzegania”, ponieważ ci, którzy je stosują „nie stosują jednej diety, ale setki” .

Istnieje wiele przekonań na temat tego, co może dać dieta detoksykacyjna. Od zapobiegania i leczenia chorób po dawanie ludziom większej energii lub poprawiania zdolności koncentracji.

Oczywiście, dieta o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika to podstawa zdrowego odżywiania. Ale ludzie, którzy opowiadają się za dietami detoksykacyjnymi twierdzą, że wynika to z eliminacji toksyn.

Jednak brak jest dowodów naukowych na to, że diety te pomagają organizmowi szybciej eliminować toksyny lub że eliminacja toksyn sprawi, że będziesz zdrowszy i bardziej energiczny.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Wiele osób uważa, że ​​straci na wadze, jeśli spróbuje jednej z tych diet. Ale musisz wziąć pod uwagę ryzyko, jakie ze sobą niosą:

  • Diety detoks nie są wskazane dla osób z niektórymi chorobami. Nie są zalecane dla osób chorych na cukrzycę, choroby serca lub inne przewlekłe schorzenia. Jeśli jesteś w ciąży lub masz problemy z karmieniem powinnaś unikać tych diet.
  • Diety detoks mogą powodować uzależnienie. Wynika to z faktu, że brak jedzenia lub zrobienie lewatywy wywołuje szczególne uczucie. Dla niektórych osób jest ono prawie jak stymulacja, którą inne osoby znajdują w nikotynie lub alkoholu.
  • Suplementy detoks mogą powodować działania niepożądane. Wiele suplementów stosowanych podczas tych diet oczyszczających to tak naprawdę środki przeczyszczające, które mają na celu zachęcanie ludzi do częstszego chodzenia do łazienki. Może to mieć poważne skutki zdrowotne. Suplementy przeczyszczające mogą powodować odwodnienie, zaburzenia równowagi mineralnej i problemy z układem trawiennym.
  • Diety detoks mają na celu jedynie osiągnięcie krótkoterminowych celów. Oprócz powodowania innych problemów zdrowotnych post przez długie okresy może spowolnić metabolizm człowieka. To sprawia, że ​​łatwiej jest odzyskać utraconą wagę i trudniej jest schudnąć w przyszłości.

Jedz dobrze, a Twoje ciało zajmie się resztą

Kobieta jedząca jabłko
Oczywiście dobrze jest jeść dużo owoców, warzyw i błonnika, a także pić więcej wody. Ale musisz także upewnić się, że otrzymujesz wszystkie potrzebne składniki odżywcze z innych produktów spożywczych. W tym białka, witaminy i minerały z różnych źródeł. Ważne jest prowadzenie zrównoważonej diety.Pamiętaj, że ludzkie jest w stanie oczyścić się samo. Możesz mu pomóc jedząc zdrową żywność. Jeśli masz pytania dotyczące diety detoks lub martwisz się swoją wagą skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zamora Navarro Salvador, Pérez-Llamas Francisca. Errors and myths in feeding and nutrition: impact on the problems of obesit. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2013  Sep [citado  2019  Feb  07] ;  28( Suppl 5 ): 81-88. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112013001100009&lng=es.
  • Zamora S. Errores y mitos en la alimentación (Errors and myths in feeding). En: Pérez-Llamas F, Garaulet M, Sánchez de Medina F, Zamora S, eds. Alimentación y Salud. Murcia: Servicio de Publicaciones de la Universidad de Murcia, 2001; pp. 285-93.
  • Mendiola P, Pérez-Llamas F, Zamora S. Dietas milagro y alternativas (Miracle diets and alternatives). En: Pérez-Llamas F, Zamora S, eds. Nutrición y Alimentación Humana. Murcia: Servicio de Publicaciones de la Universidad de Murcia, 2002; p. 265-76.
  • Teens Health. Are Detox Diets Safe? (September 2015)  https://kidshealth.org/es/teens/detox-diets-esp.html" target=”_blank” rel=”noopener”>kidshealth.org/es/teens/detox-diets-esp.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.