Czy diety działają na wszystkich jednakowo? Poznaj odpowiedź!

25 maja, 2020

Szukanie diet w Internecie daje nieskończoną liczbę wyników. Dlatego trudno jest ustalić, która jest najbardziej odpowiednia, aby zagwarantować sukces w naszym przypadku. Poza tym nie wszystkie diety działają jednakowo na wszystkich. Co powinieneś wiedzieć w tym temacie?

W dzisiejszych czasach dominują dwa sposoby na odchudzanie. Pierwszy z nich to przejście na niskokaloryczną dietę. Drugi to dołączenie do najnowszej modnej diety. Jednak niektóre diety działają tylko u niektórych osób. Dla innych wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami.

Największym problemem jest utrzymanie utraty wagi w czasie. Około 95% osób stosujących dietę odchudzającą odzyskuje utracone kilogramy po pewnym czasie. Niektóre osoby ważą nawet więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania.

W skali globalnej od dziesięcioleci otyłość jest głównym problemem zdrowotnym w wielu krajach. I chociaż dieta, i ćwiczenia fizyczne to dwa filary, na których powinno opierać się leczenie, to wydaje się, że do tej pory nie opracowano idealnej formuły.

Jak działają diety – dopasowane odżywianie

Dieta jest jednym z czynników, który ma największy wpływ na nasz stan zdrowia. Również w przypadku otyłości. Ale jest wiele innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy schudnąć.

Wiele z nich ma bardzo osobisty charakter, dlatego te same wytyczne nie mogą być stosowane do wszystkich. Nie możemy szukać diet, które działają na wszystkich. Niektóre pomagają pacjentom zejść z wagi, ale w innych przypadkach są szkodliwe i nie pomagają posuwać się do przodu.

Dietetyk w trakcie pracy

W wielu przypadkach może być nawet konieczne ciągłe dostosowywanie diety podczas całego procesu. Ponieważ to, co działa na początku może przestać działać po kilku tygodniach lub miesiącach. Kluczem jest znalezienie indywidualnej diety, która działa dla każdej osoby.

Dlatego musimy zacząć brać pod uwagę więcej czynników, poza spożywanymi i zużywanymi kaloriami. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W tym artykule opowiemy Ci, co powinieneś rozważyć, aby osiągnąć odpowiednią wagę.

W dzisiejszych czasach stawia się na indywidualne diety jeśli chodzi o utratę wagi. Tak naprawdę niektóre z tych diet muszą być poprawiane, ponieważ z czasem przestają być skuteczne.

Jak znaleźć diety, które działają?

Istnieje wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy dietę, która pomoże nam schudnąć. Niektóre mogą być kontrolowane i zmieniane łatwiej niż inne, nad którymi mamy niewielką kontrolę. Zobaczmy, które aspekty mogą zmienić plan dietetyczny w działającą dietę.

1. Jedzenie

Jedzenie jest głównym źródłem energii dla organizmu. Jest również źródłem składników odżywczych i innych bardzo ważnych składników dla zdrowia. Z tego powodu nawyki żywieniowe będą jednym z kluczy do sukcesu diety.

Niektóre twierdzenia, które uważano za uniwersalne zostały zmodyfikowane dzięki nowym odkryciom naukowym. Tak więc jedzenie 5 razy dziennie, bez opuszczania śniadania, wybieranie lekkich potraw lub unikanie tłuszczów stało się kulinarnymi mitami.

Plan odżywiania powinien być dostosowany do każdej osoby: jej rozkładu dnia, preferencji żywieniowych i poczucia głodu. Powinien być oparty na świeżej żywności i tradycyjnej dla każdego kraju diecie.

W ten sposób osiąga się przestrzeganie diety – jeden z czynników, który okazuje się kluczowy w dietach, które działają. Im bardziej jesteśmy zadowoleni z diety tym dłużej będziemy jej przestrzegać.

Odkryj też Wiesz jak przyspieszyć metabolizm i stracić na wadze?

2. Metabolizm

Metabolizm można zdefiniować jako zestaw reakcji chemicznych przeprowadzanych przez organizm w celu utrzymania jego codziennych funkcji. Odgrywa to podstawową i kluczową rolę dla naszego zdrowia. Ponadto wpływa na naszą masę ciała.

Szybki metabolizm pozwala spalić więcej energii i wspomaga utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej. Utrzymanie aktywnego metabolizmu jest kluczem do sukcesu diety. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ jest on częściowo zdeterminowany przez naszą genetykę.

Wolny metabolizm

Niektóre praktyki, które mogą przyspieszać działanie metabolizmu to:

 • Wykonywanie ćwiczeń fizycznych pomaga przyspieszyć metabolizm. Ćwiczenia siłowe są równie ważne, ponieważ masa mięśniowa jest bardziej aktywna metabolicznie niż masa tłuszczowa.
 • Bycie aktywnym w ciągu dnia.
 • Jedzenie wystarczających ilości.
 • Jedzenie wystarczającej ilości białka przy każdym posiłku.
Metabolizm odgrywa ważną rolę w odchudzaniu. Chociaż niektóre nawyki pomagają nam go przyspieszyć jest również określony przez naszą genetykę.

3. Flora jelitowa

W naszych jelitach żyje ponad 100 milionów bakterii jelitowych. Flora jelitowa każdej osoby ma unikalny skład i jest zdeterminowana przez dietę, środowisko i styl życia.

Od dawna wiadomo, że utrzymywanie flory jelitowej w dobrej formie poprawia stan układu odpornościowego lub łagodzi niektóre problemy z jelitami. Ma również związek z otyłością i utrzymaniem masy ciała.

Ponadto, w badaniach przeprowadzonych przez dr Jeffrey Gordona i jego zespół zaobserwowano, że myszy i ludzie z nadwagą mieli w jelitach więcej bakterioidów niż firmicutes. I ten skład flory jelitowej wydaje się sprzyjać zużyciu kalorii.

Inne badanie, prowadzone przez biolog Mariselę Gonzáles Ávila i przeprowadzone w Centrum Badań i Pomocy w Technologii i Projektowaniu w Jalisco (Meksyk), doprowadziło do następującego wniosku:

„Osoby cierpiące na otyłość mają zwykle gorszy skład bakteryjny i przewagę bakterii energooszczędnych, co przekłada się na gromadzenie tłuszczu w organizmie”.

Chociaż tylko część sukcesu diety odchudzającej ma związek z mikroflorą jelitową są to ważne odkrycia, które wymagają dalszych badań.

Nie przegap: Big Mac – czyli węglowodany dostępne dla mikroflory

4. Hormony

W naszym organizmie wytwarzana jest duża liczba hormonów, które regulują tak różnorodne aspekty, jak sen, głód, reprodukcja lub metabolizm. To, w jaki sposób organizm wykorzystuje lub uwalnia energię również regulują hormony.

Niektóre z tych, które odgrywają rolę w kontrolowaniu masy ciała to: leptyna, grelina, insulina, glukagon lub kortyzol. Zrozumieć, jak działają i jakie aspekty regulują otwiera drzwi do nowego podejścia do otyłości.

Dieta, sen lub ćwiczenia fizyczne wpływają na reakcje hormonalne naszego organizmu. Dlatego pozwalają nam:

 • Odczuwać sytość.
 • Unikać gromadzenia się tłuszczu w adipocytach.
 • Regulować spożycie żywności.

W tym celu najlepszą radą, by nasza dieta odniosła sukces jest zasięgnięcie porady specjalistów i zastosowanie indywidualnego planu. Nadal nie osiągasz wymarzonych wyników? Miej to na uwadze i postępuj zgodnie z zaleceniami dietetyka.

 • Beulen Y et al. Quality of dietary fat intake and body weight and obesity in a mediterranean population: secondary analysis within the PREDIMED trial. Nutrients. Diciembre 2018. 10(12):2011.
 • Klok MD et al.The role of leptin and ghrelin in the regulation of food intake and body weight in humans: a review. Obesity Reviews. Enero 2007. 8(1): 21-34.
 • Kobyliak N et al. Probiotics  in prevention and treatment of obesity: a critical view. Nutrition and metabolism. Febrero 2016. 20; 13-14.
 • Lowe MR et al. Dieting and restrained eating as prospective predictors of weight gain. Frontiers in Psychology . Setiembre 2013. 4:577.
 • Veldhorst MA et al. Gluconeogenesis and energy expenditure after a high-protein, carbohydrate-free diet. The American Journal of Clinical Nutrition. Setiembre 2009. 90(3): 519-26.
 • Zilberter T, Zilberter EY. Breakfast: to skip or not to skip? Frontiers in  Public Health. Junio 2014. 2:59.