Dieta Weight Watchers: co to jest, zalety i wady

Jeśli chcesz skutecznie i konsekwentnie schudnąć w średnim okresie, powinnaś rozważyć dietę Weight Watchers, alternatywę opartą na świeżej żywności.
Dieta Weight Watchers: co to jest, zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2023

Dieta Weight Watchers ma na celu promowanie utraty wagi, ale w możliwie najzdrowszy sposób. Mówimy o podejściu, które może wygenerować redukcję masy ciała o około jeden kilogram tygodniowo, co na pierwszy rzut oka nie wydaje się naciągane.

Jest to jeden z protokołów, który wdrożyło wiele celebrytów i który pozwolił im osiągnąć dobre wyniki. Jednak zanim zaczniemy, powinniśmy wspomnieć, że utrata wagi jest równie ważna, jak jej utrzymanie w miarę upływu miesięcy.

Większość diet zawodzi, ponieważ nie wpływają na nawyki i nie prowadzą do przestrzegania zaleceń w perspektywie średnioterminowej. W końcu pojawia się frustracja, a wraz z nią efekt jo-jo. Lepiej więc dążyć do mniej efektownych postępów w czasie, dających jednak spójne i trwałe efekty.

Na czym polega dieta Weight Watchers?

Jak już wspomnieliśmy, dieta Weight Watchers ma na celu wywołanie pozytywnych zmian w składzie ciała. Aby to osiągnąć, koncentruje się na spożywaniu chudej i świeżej żywności, w niewielkim stopniu przetworzonej.

Przywiązuje dużą wagę do białek, które są kluczowymi elementami zapobiegającymi utracie mięśni i rozwojowi złożonych patologii, takich jak sarkopenia. Świadczą o tym badania opublikowane w czasopiśmie BioMed Research International .

Z drugiej strony sugeruje codzienne spożywanie pokarmów roślinnych, zarówno owoców, jak i warzyw. Te pokarmy zawierają różne niezbędne mikroelementy i fitochemikalia, które pomagają neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich gromadzenie się w tkankach.

Wykazano, że efekt ten ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak schorzenia układu krążenia i nowotwory.

Istotne jest również osiągnięcie wystarczającego spożycia tłuszczów dobrej jakości. Można je znaleźć w żywności, takiej jak tłuste ryby, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, orzechy i awokado. Ponieważ są to tłuszcze nienasycone, pomagają modulować wewnętrzne stany zapalne.

Zaleca się ponadto nadanie priorytetu przede wszystkim tłuszczom omega-3, ponieważ chronią one przed zaburzeniami homeostazy, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Biomedicine & Pharmacotherapy .

¿En qué składa się z diety Weight Watchers?
Dieta Weight Watchers proponuje plan żywieniowy oparty na świeżej i chudej żywności.

Myślimy, że to też może Cię zainteresować: Produkty spożywcze, których należy unikać przed snem

Żywność, której należy unikać

Podejście to ma na celu unikanie przetworzonej żywności, słodkich napojów, a w szczególności słodkich lub ciastkarskich wyrobów. Wszystkie zawierają wysokie stężenia cukrów prostych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie metabolizmu.

Regularne spożywanie tych produktów wiąże się ze zwiększoną częstością występowania cukrzycy typu 2, która idzie w parze z otyłością. Z drugiej strony większość ultraprzetworzonej żywności jest źródłem kwasów tłuszczowych trans. W przeciwieństwie do kwasów cis, mają one właściwości prozapalne.

Wpływają na sprawność układu odpornościowego i mogą sprzyjać niepowodzeniom w replikacji komórek czy procesach mitochondrialnych. Dlatego tak ważne jest, aby maksymalnie ograniczyć ich obecność w diecie.

W każdym razie wskazane jest ograniczenie spożycia wszystkich tych produktów spożywczych, nie eliminując ich jednak całkowicie. Powiedzmy, że przestrzeganie tej wytycznej osiąga się poprzez różnorodność, bez zabraniania i bez wzbudzania niepokoju u osób, które się do niej stosują.

Również samo przygotowanie menu będzie uzależnione od pewnych aspektów, takich jak wiek, płeć i cele odchudzania danej osoby.

Carne procesada
Ten model diety sugeruje unikanie spożycia ultra przetworzonej żywności w jak największym stopniu.

Nie wystarczy sama dieta

Mimo powyższego należy zaznaczyć, że nie tylko modyfikujemy dietę, aby schudnąć. Decydujące będzie również praktykowanie regularnej aktywności fizycznej. W przeciwnym razie w wielu przypadkach oczekiwane rezultaty nie zostaną osiągnięte.

Dzieje się tak, ponieważ mięśnie są tkanką najbardziej aktywną metabolicznie. Jeśli nie ma ich w ciele w wystarczających ilościach, prawie niemożliwe będzie ustalenie deficytu energetycznego, który umożliwi utlenienie tłuszczu.

Wśród rodzajów aktywności, które można wykonywać, pierwszeństwo powinien mieć trening siłowy i interwałowy o wysokiej intensywności. To one powodują największe pozytywne zmiany w składzie ciała.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Otyłość – czy w jakikolwiek sposób wpływa na mózg?

Dieta Weight Watchers, mechanizm odchudzania

Krótko mówiąc, dieta Weight Watchers oferuje zdrową alternatywę dla utraty wagi opartą na spożywaniu świeżej żywności. Chociaż nie wspominaliśmy o tym powyżej, konieczne jest również unikanie napojów alkoholowych. Są źródłem pustych kalorii i generują problemy zdrowotne.

Podsumowując, należy pamiętać, że niektórzy ludzie nie są w stanie skutecznie schudnąć z powodu problemów genetycznych lub związanych z mikrobiomem. Dlatego nie wpadaj w rozpacz.

Otyłość i nadwaga to złożone problemy zdrowotne, które wymagają długotrwałego leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że nauka dokonuje coraz więcej odkryć w tym zakresie, proponując skuteczne podejścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Simopoulos AP. The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids. Biomed Pharmacother. 2002;56(8):365-379. doi:10.1016/s0753-3322(02)00253-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.