Czym jest czarna sól i do czego służy?

Pokażemy Ci, czym jest czarna sól, przyprawa o wielu zaletach, którą możesz dodać do swoich potraw, aby wykorzystać jej właściwości.
Czym jest czarna sól i do czego służy?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2022

Sól czarna lub sól hawajska to przyprawa, która może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, jeśli spożywamy ją z umiarem w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Jest to rodzaj nierafinowanej soli , która ma pochodzenie wulkaniczne, co nadaje jej szereg wyjątkowych właściwości. Ma słabsze działanie wzmacniające smak niż sól kuchenna i nie ma zapachu, chociaż ma intensywnie czarny kolor.

Zanim przejdziemy do opisu, zwróćmy uwagę, że dla zachowania dobrego stanu zdrowia niezbędne jest zbilansowanie spożycia sodu z potasem. Minerały te mają antagonistyczny wpływ na kontrolę ciśnienia krwi, więc zbilansowane spożycie poprawi homeostazę układu sercowo-naczyniowego. W ten sposób można zapobiec wielu przewlekłym i złożonym patologiom.

Korzyści z czarnej soli

Trochę czarnej soli.
Czarna sól nie ma takiej mocy, co sól rafinowana, ale zapewnia organizmowi szereg korzyści.

Sól czarna zawiera takie minerały jak siarka, żelazo, chlorek sodu, chlorek potasu i różne związki siarki. Dzięki temu ma szczególne właściwości odżywcze i organoleptyczne.

Jednak nie powinniśmy zapominać, że spożycie sodu nadal budzi spore kontrowersje w środowisku naukowym ze względu na jego rolę w chorobach sercowo-naczyniowych. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of the American College of Cardiology.

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać soli rafinowanej. Podobnie jak cukier, ten produkt traci część swojej jakości po przetworzeniu. W takim przypadku może to prowadzić do zmian w wewnętrznej homeostazie organizmu, powodując zwiększone ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania narządów. Jednak czarna sól może przynieść wiele specjalnych korzyści.

Czarna sól poprawia wygląd skóry i włosów

Wiele minerałów skoncentrowanych w czarnej soli może poprawić wygląd skóry i włosów. W rzeczywistości, gdy oba cierpimy na ich osłabienie, często poleca się suplementować mikroelementy, aby przywrócić im witalność. Jednak nie ma zbyt wielu dowodów w tej kwestii, dlatego należy zachować ostrożność w stosowaniu tych środków.

Należy również zauważyć, że dobra jakość snu ściśle wiąże się z wyglądem skóry. Aby zoptymalizować procesy naprawcze organizmu, konieczne będzie zapewnienie 7 lub 8 godzin wysokiej jakości nocnego odpoczynku każdego dnia.

Przeczytaj więcej na temat soli: Arytmia i spożycie soli: jak są powiązane?

Profilaktyka cukrzycy typu 2

Bardzo niski poziom sodu w organizmie może się wiązać z częstszym występowaniem cukrzycy typu 2. Pierwiastek ten jest niezbędny dla organizmu, ponieważ bierze udział w wielu różnych procesach fizjologicznych. Z tego powodu należy go spożywać w celu pokrycie dziennego zapotrzebowania, ale nie więcej. Potwierdzają to badania opublikowane w Diabetes & Metabolism.

Jednak, aby zapobiec rozwojowi tego typu problemów metabolicznych, najlepszym rozwiązaniem jest ogólna poprawa nawyków związanych ze stylem życia. Nie tylko powinniśmy dbać o swoją dietę, ale także wykonywać częste ćwiczenia fizyczne. W tym kontekście trening siłowy wykazał ogromne korzyści w zakresie funkcji fizjologicznych i stanu składu ciała.

Jak włączyć czarną sól do swojej kuchni?

Czarna sól.
Użyj soli hawajskiej zamiast tradycyjnej soli morskiej a rezultat cie zaskoczy.

Używanie czarnej soli jest dość proste. Wystarczy rutynowo dodawać ją do potraw, zastępując zwykłą sól morską. Zmieni to właściwości organoleptyczne potraw, czyniąc je w niektórych przypadkach znacznie bardziej apetycznymi. Z drugiej strony należy pamiętać, że czarna sól wzmacnia smak w mniejszym stopniu niż zwykła sól. Aby osiągnąć ten sam wynik, może być potrzebna większa ilość.

Czarna sól, przyprawa wysokiej jakości

Jak już zauważyłeś, czarna sól jest przyprawą wysokiej jakości, którą z pewną częstotliwością można włączyć do diety. Wzbogaca dostarczane minerały, niezbędne pierwiastki zapewniające sprawność fizjologii wewnętrznej organizmu.

Minerały te mogą wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania wielu przewlekłych i złożonych chorób, a tym samym pomóc w osiągnięciu homeostazy. Jednak, podobnie jak w przypadku zwykłej soli morskiej, nie należy przesadzać z jej spożyciem.

Na koniec należy wspomnieć, że stosowanie przypraw w diecie jest bardzo zalecane przez ekspertów z dziedziny żywienia. Nie tylko sól jako taka, ale także przyprawy kulinarne mogą dostarczyć dużej ilości fitochemikaliów o działaniu przeciwutleniającym.

Składniki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. Mechanizm ten wiąże się między innymi z opóźnieniem starzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cook NR, Appel LJ, Whelton PK. Sodium Intake and All-Cause Mortality Over 20 Years in the Trials of Hypertension Prevention. J Am Coll Cardiol. 2016;68(15):1609-1617. doi:10.1016/j.jacc.2016.07.745
  • Hao G, Liu K, Halbert JD, Chen H, Wu J, Jing C. Dietary sodium and potassium and risk of diabetes: A prospective study using data from the China Health and Nutrition Survey. Diabetes Metab. 2020;46(5):377-383. doi:10.1016/j.diabet.2019.12.002
  • Kirwan JP, Sacks J, Nieuwoudt S. The essential role of exercise in the management of type 2 diabetes. Cleve Clin J Med. 2017;84(7 Suppl 1):S15-S21. doi:10.3949/ccjm.84.s1.03

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.