CrossFit czy siłownia: co jest lepsze?

Siłownia zapewnia najbardziej klasyczny trening, a CrossFit oferuje nowy sposób na zwiększenie mięśni. Każda dyscyplina jest kierowana do określonego typu osoby.
CrossFit czy siłownia: co jest lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W rzeczywistości siłownia jest w naszym życiu znacznie dłużej niż CrossFit. Z tego powodu część osób szuka alternatywy dla klasycznego treningu.

CrossFit wprowadza nowe modele i metody treningowe. Dodaje też nowe trendy i procedury, które są bardzo wymagające fizycznie. Odbywa się w obszarze zwanym box, w którym ćwiczysz duże grupy mięśni, a nawet całe ciało. Programowaniem zajmuje się trener, który opracowuje zajęcia dla grupy osób.

Na siłowni natomiast zwykle ćwiczysz sam. Nawet jeśli idziesz z kimś innym lub masz tam grupę przyjaciół, każda osoba wykonuje swój trening w odosobnieniu.

Siłownia zwykle skupia się też na małych grupach mięśniowych, które rozwija w określonych ćwiczeniach. Kolejną cechą jest to, że używa się tam znacznie więcej maszyn do treningu siłowego.

Od Ciebie zależy, która z dwóch dyscyplin odpowiada Twoim celom.

Jakie korzyści daje CrossFit a jakie siłownia?

Istnieje wiele korzyści, które zarówno CrossFit, jak i siłownia mogą Ci przynieść, gdy chcesz trenować swoje ciało. Każda dyscyplina ma swój własny styl i metodologię, ale obie mają na celu zwiększenie Twojej siły.

Zalety CrossFit

Jedną z jego wielkich zalet jest możliwość wykonywania kompleksowego treningu, który wykracza poza aspekty takie jak siła i masa. Oznacza to, że zwiększysz również swoją zdolność oddechową i wytrzymałość.

CrossFit to bardzo kompletna dyscyplina. W rutynowych treningach proponuje WODy, które są „treningami dnia”. Mają na celu zintegrowanie szerokiej gamy ćwiczeń w krótkich odstępach czasu.

Ta dyscyplina byłaby idealna dla Ciebie, jeśli chcesz ujędrnić ciało i schudnąć, a także powiększyć mięśnie. Z drugiej strony ma też aspekt społeczny, ponieważ sesje wykonuje się wspólnie z innymi kolegami. W ten sposób możesz poznać nowych ludzi o podobnych gustach.

Treningi Crossfit są bardziej dynamiczne niż te, które oferuje siłownia, co sprawia wrażenie szybszego upływu czasu. Harmonogram zmienia się każdego dnia. Dopóki nie dotrzesz do boxu, nie wiesz, nad czym będziesz pracować tym razem.

Crossfit w grupie.

Zalety siłowni

Trening na siłowni to coś więcej niż godzinne bieganie na bieżni czy podnoszenie hantli z dużym ciężarem. Procedury siłowe i kulturystyczne powinny być połączone z pracą kompensacyjną, która minimalizuje ryzyko kontuzji.

Tutaj łatwiej jest pracować nad określonymi mięśniami, ponieważ maszyny pomagają w technice. Trener pomaga ci też w przyjęciu dobrej postawy.

Ponadto możesz się skupić na określonej partii mięśni. Na przykład, kiedy nadejdzie kolej na ćwiczenie pleców, twoje nogi nie będą miały prawie żadnej pracy.

Procedury różnią się w zależności od wyboru części ciała, która będziesz ćwiczyć każdego dnia. Siłownia bardzo mocno bierze się pod uwagę dolne grupy mięśni, oferując szeroką gamą dostępnych maszyn.

Kolejną zaletą jest to, że siłownia w porównaniu do CrossFit zazwyczaj jest znacznie tańsza. Tutaj również możesz skonsultować się z trenerem, który poprowadzi Twoje pierwsze kroki, zapewniając zindywidualizowane instrukcje. Z biegiem czasu będziesz w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczenia.

Trening na siłowni to podstawa doskonałych wyników w większości dyscyplin sportowych. Piłkarze, tenisiści i biegacze uczęszczają na siłownie, aby poprawić wyniki w swojej dyscyplinie.

Co jest lepsze, CrossFit czy siłownia?

Aby móc zdecydować się na jedną z tych dwóch opcji, ważne jest, aby znać również ich wady. Wadą CrossFitu jest wysoki stopień trudności niektórych ruchów. Ponadto ważne jest, aby wykonywać je poprawnie, aby uniknąć kontuzji.

Crossfit jest również droższy niż siłownia i to może wpłynąć na Twoją decyzję.

Z drugiej strony na siłowni czasem trudno znaleźć motywację do dalszego treningu lub ją odnowić. Zwłaszcza jeśli ćwiczysz sam i bez partnerów. Jeśli twoje harmonogramy są podobne do harmonogramów innych ludzi, najprawdopodobniej będziesz musiał też ustalić kolejność i płynność zmian podczas korzystania z maszyn.

Więc co jest lepsze: siłownia czy Crossfit? Jeśli jesteś w stanie dokonywać wyrzeczeń i jesteś konsekwentny, osiągniesz swoje cele w zakresie siły i sprawności niezależnie od wybranej formuły. To dyscyplina i wytrwałość dają najlepsze rezultaty.

Jeśli chodzi o wszechstronność, zabawę i rutyny grupowe, najlepszą opcją może być CrossFit. Musisz jednak sprawdzić, czy Twój harmonogram może uwzględnić zajęcia i czy możesz sobie pozwolić na miesięczną opłatę.

Z drugiej strony, jeśli chcesz popracować nad konkretnym atrybutem fizycznym, najlepszą opcją będzie siłownia. Idealnie nadaje się również do wykonywania ćwiczeń wyrównawczych w przypadku innych sportów, takich jak jazda na rowerze, piłka nożna czy tenis stołowy.

Obie dyscypliny są zdrowe, jeśli praktykujesz je zgodnie z zasadami. Dlatego najlepszą opcją byłoby wypróbowanie obu, aby podjąć decyzję.

Mężczyzna na siłowni.
Na siłowni znajdują się maszyny, które zostały zaprojektowane pod konkretne grupy mięśni, wspomagając prawidłową postawę.

Skorzystaj z tych wskazówek, jeśli nadal się wahasz co dla ciebie lepsze: siłownia czy CrossFit

Wiedza o sobie jest niezbędna w procesie podejmowania decyzji. Znając swoje upodobania, umiejętności i ograniczenia, łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru.

Skoncentruj się na tym, co Cię zachęca i motywuje do osiągania celów. Jeśli zbyt dużo myślisz o przyszłości, konsekwencjach swojego wyboru i możliwych skutkach, możesz utrudniać sobie wybór.

Musisz być w stanie zidentyfikować zagrożenia oraz określić zalety i wady treningu CrossFit lub na siłowni. Ponieważ będzie to część twojej nowej rutyny, musisz nadać jej znaczenie, na jakie zasługuje.

Bądź też ostrożny, kiedy inni próbują wywierać na tobie presję. To twój wybór i jako taki, należy tylko do ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Costa F, Parodi A, Magallanes C. Efectos del entrenamiento de sobrecarga tradicional vs crossfit sobre distintas expresiones de la fuerza. Universidad de la República: Uruguay; 2021.
  • Soliveri A. La influencia de la inteligencia emocional en la frecuencia de entrenamiento de crossfit. Universidad de Alcalá: España; 2020.
  • Broocks D. El libro del personal trainer. Primera edición. España: Editorial Paidotribo; 2001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.