Bieganie na torze lekkoatletycznym - 6 ważnych zasad

Jeśli dopiero zaczynasz trenować, pokażemy Ci kilka kluczowych zasad, które pozwolą, aby bieganie na torze lekkoatletycznym było bezpieczne.
Bieganie na torze lekkoatletycznym - 6 ważnych zasad

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bieganie na torze lekkoatletycznym to opcja onieśmielająca nawet dla doświadczonych sportowców. Możesz być fanem biegania z wieloletnim doświadczeniem trenującym na asfalcie, górach lub innym terenie, ale być może nigdy wcześniej nie próbowałeś biegać na profesjonalnym torze. Tak więc, aby uniknąć niedogodności dla innych biegaczy, bardzo ważne jest, abyś znał zasady obowiązujące tych, którzy uprawiają bieganie na torze lekkoatletycznym.

Nie mówimy o zasadach określonych w przepisach World Athletics dla profesjonalnych zawodów. Odnosimy się do pewnych ukrytych zasad i kodeksów postępowania, które często są uważane za oczywiste wśród tych, którzy trenują w tego typu scenariuszach. Choć jest ich kilkadziesiąt, dzisiaj pokażemy Ci te najważniejsze, które należy wziąć pod uwagę.

Bieganie na torze lekkoatletycznym – zasady

Bieganie na torze lekkoatletycznym różni się od biegania po innych nawierzchniach, co zauważysz, gdy stawiasz na nim pierwsze kroki. Nie chodzi tylko o to, że układ pola, dystanse i technika różnią się od innych miejsc, ale także o zasady, które musisz przestrzegać, aby współistnieć z innymi trenującymi w tym samym czasie sportowcami. Jeśli chcesz zacząć biegać w tym scenariuszu, zapoznaj się z poniższymi zasadami.

1. Wybierz właściwy pas

Wszystkie zasady opisane na tej liście są ważne, ale być może ta jest najbardziej przereklamowana wśród początkujących. Pomiędzy pasami torów panuje hierarchiczna kolejność, której musisz przestrzegać, nawet jeśli zaczynasz trening na pustym torze. Dlaczego? Ponieważ w trakcie treningu może pojawić się biegacz, który musi skorzystać z toru, którego używasz.

Na szczęście kolejność jest bardzo łatwa do zapamiętania. Wewnętrzne tory są zarezerwowane dla biegaczy szybkich, to zazwyczaj tory 1 i 2. Te o bardziej profesjonalnym zabarwieniu, mogą nawet zarezerwować na to trzeci tor wewnętrzny. Jeśli nie chcesz trenować szybkości, unikaj korzystania z tych torów. Możesz użyć torów 4, 5 i 6.

A co z pozostałymi torami 7 i 8? Istnieje niepisana zasada, że służą one do rozgrzewki lub spacerów. Pamiętaj, że tory wewnętrzne są przeznaczone dla sprinterów, środkowe są do treningu regularnego, a zewnętrzne przeznaczone są dla tych, którzy przygotowują się do biegu lub po prostu chcą chodzić.

2. Biegnij w tym samym kierunku co inni

Bieganie na torze lekkoatletycznym
Chociaż lekkoatletyka jest prosta, ważne jest zróżnicowanie wszystkich zasad, aby nie przeszkadzać innym zawodnikom.

Wszyscy biegacze muszą biec w tym samym kierunku, co jest bardzo ważną zasadą, aby uniknąć kolizji ze sobą. Większość torów działa w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli kierunek będzie odwrócony, zobaczysz ostrzeżenie lub wskaźnik ostrzegający o zmianie.

Ponieważ przez większość czasu na torze spotkasz innych biegaczy, musisz po prostu podążać w tym samym kierunku. Pamiętaj, że zasady na bieżni dotyczą również dzieci, więc ucz ich tego od początku i unikniesz kolizji lub przerw w rutynie innych biegaczy.

3. Nie wchodź na tory innych biegaczy

Moglibyśmy powiedzieć, że jest to święta zasada, którą niektórzy praktykujący użytkownicy niestety całkowicie pomijają. Nierzadko zdarza się, że niektórzy trenujący w grupach ustawiają się w kolejce, aby rozmawiać lub towarzyszyć sobie nawzajem. Zaburza to rutynę innych biegaczy, zwłaszcza jeśli linie dzielące tory nie są przestrzegane.

Dotyczy to nie tylko grup. Jeśli trenujesz sam, powinieneś skończyć na tym samym torze, który wybrałeś na początku. Podczas pierwszych kilku sesji może ci się to wydawać nieco trudne, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów. Nie martw się, wystarczy kilka sesji treningowych, aby nauczyć się płynnie biegać na jednym pasie.

4. Nigdy nie zatrzymuj się na środku toru

Sprawdź wszystko przed rozpoczęciem biegu, aby uniknąć zatrzymywania się i przeszkadzania innym biegaczom na tym samym pasie. Sprawdź, czy Twój zegarek, pulsometr, sznurowadła i inne rzeczy są w idealnym porządku. Dzięki temu nie będziesz musiał zatrzymywać się, aby dostosować coś, co przeoczyłeś, zanim zacząłeś. Jeśli poczujesz lekkie napięcie mięśni, skurcze lub inne kontuzje, ostrożnie zejdź z toru.

Dotyczy to również sytuacji, gdy natkniesz się na innego biegacza, którego znasz. Jeśli spotkasz przyjaciela, członka rodziny lub kolegę, postaraj się nie zatrzymywać w połowie ścieżki, aby z nimi porozmawiać. Lepiej opuścić tor na czas rozmowy, nawet jeśli tor nie jest zatłoczony biegaczami. Jak już powiedzieliśmy, na torze mogą znajdować się sportowcy, którym twoje działania będą przeszkadzać.

5. Nie używaj słuchawek ani innych rozpraszaczy

W teorii używanie słuchawek na torze nie jest zabronione, ale w praktyce jest to coś, co cię rozprasza i nie pozwala zdawać sobie sprawy z tego, co dzieje się wokół ciebie. Pamiętaj, że obszar szkolenia jest bardzo ograniczony.

Tory lekkoatletyczne są bardziej profesjonalnymi miejscami do treningu, więc często zdarza się, że biegacze traktują swoje treningi bardzo poważnie. Używanie urządzeń rozpraszających, takich jak te, może być niewygodne dla tych sportowców, ponieważ możesz wbiec na czyjś tor lub nie usłyszeć, że biegacz ma zamiar cię wyprzedzić.

6. Wyprzedzaj z prawej strony

Biegacz na torze.
Umiejętność dobrego uprawiania lekkoatletyki oznacza również duże poczucie odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej.

W przypadku tych ostatnich warto również wziąć pod uwagę sposób, w jaki wyprzedzasz innych biegaczy. Nie ma na to uniwersalnej reguły, ale generalną preferencją jest wyprzedzanie z prawej strony podczas biegu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie zaszkodzi zapytać doświadczonego biegacza, którą drogę preferuje na tym konkretnym torze.

Jako dodatkowe zasady w lekkoatletyce sugerujemy również noszenie odpowiedniej odzieży, przestrzeganie godzin użytkowania, noszenie specjalnych butów do biegania i dokładne zaplanowanie tego, co będziesz robić na początku treningu. Jeśli będziesz o tym pamiętać, dobrze przygotujesz się do pierwszej sesji.

Zobacz też: Bieganie i jogging: czy wiesz, czym się różnią te rodzaje aktywności?

Bieganie na torze lekkoatletycznym – korzyści

Zasady treningu lekkoatletycznego nie są skomplikowane i generalnie opierają się na zdrowym rozsądku. Aby dodatkowo zmotywować Cię do regularnego uwzględniania tego rodzaju nawierzchni w swojej rutynie, oto kilka sposobów, dzięki którym odniesiesz korzyści:

  • Mniejszy wpływ na stawy: tory są wykonane z poliuretanu i szkockiej kraty, co nadaje im charakterystyczny czerwony kolor i amortyzującą powierzchnię. Powoduje to mniejszy nacisk na kostki i kolana w przeciwieństwie do asfaltu lub innych twardych powierzchni.
  • Umożliwia poznanie innych stylów biegania: Przykładami są tutaj trening szybkościowy, trening siłowy lub określone dystanse. Urozmaica to treningi i pozwala uniknąć monotonii.
  • Poprawisz swoją technikę: biegając po torze, nauczysz się biegać na długich dystansach bez poruszania się o więcej niż kilka centymetrów w lewo i w prawo. Osiągniesz lepszą równowagę podczas skręcania, przyswoisz sobie, jak używać siły podczas startów, a Twoje ciało przyzwyczai się do biegania w 100% płaskim scenariuszu.
  • Skupiasz się na treningu: brak słuchawek i innych urządzeń, uważanie, aby nie przeszkadzać innym biegaczom, umiejętność dokładnej oceny dystansów, a także inne czynniki, pozwalają w pełni skoncentrować się na rutynie. Nie będziesz się rozpraszać, co mogłyby wpłynąć na cele, które masz nadzieję osiągnąć.

To główne zalety treningu na bieżni i mamy nadzieję, że zachęcą Cię do treningu przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, że na torze możesz wypróbować wiele wariacji, od Fartleka po trening interwałowy. To tylko kwestia dostosowania swoich celów, aby osiągnąć swoje cele na przyszłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kitsos, JM y Sell, KM (2011). Profesionalismo y Ética: Reglas de la Asociación Nacional de Atletismo Colegiado que Todo Entrenador Atlético debe conocer. Entrenamiento atlético y cuidado de la salud deportiva. 2001; 3 (4): 174-182.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.