Ból mięśni — w jaki sposób zwalczyć go w naturalny sposób?

Jeśli często odczuwasz ból mięśni, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak naturalnie poradzić sobie z bólem.
Ból mięśni — w jaki sposób zwalczyć go w naturalny sposób?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2023

Ból mięśni zazwyczaj spowodowany jest wysiłkiem, dużą aktywnością fizyczną lub złym snem. Prawda jest taka, że każdy przynajmniej raz w roku cierpi na silny ból w jakiejś grupie mięśniowej. Jeśli zdarza się to często, powinieneś zacząć zwracać uwagę na ruchy, które wykonujesz w sposób nieprawidłowy. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak naturalnie walczyć z problemem, jakim jest ból mięśni.

Ból mięśni — jakie są przyczyny

Warto wiedzieć, dlaczego mięśnie bolą. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to wysiłek fizyczny, źle wykonywane ruchy, nadmierny wysiłek i zły sen. Mięśnie są zawsze w pewnym stopniu napięte (napięcie mięśni). Do utrzymania tej postawy potrzebna jest energia, którą uzyskuje się za pomocą cząsteczki ATP.

Kobieta z bólem szyi

Kwas mlekowy czy mikrolezja?

Aby wytworzyć ATP, mięśnie uciekają się do oddychania tlenowego, które wykorzystuje tlen i glukozę. Następnie odrzucają dwutlenek węgla i wodę. Im bardziej napinamy mięśnie, tym więcej potrzebujemy ATP. Jeśli nie ma wystarczającej ilości tlenu i pozostaje duże stężenie glukozy, tworzy się kwas mlekowy, który jest przyczyną bólu.

Ale ta teoria jest coraz słabsza dzięki nowym badaniom. Obecnie uważa się, że bolesność mięśni jest wynikiem mikrourazów zachodzących podczas ćwiczeń lub określonych ruchów, które utrzymują się do czasu, aż układ nerwowy będzie w stanie je naprawić.

Ta teoria opiera się na fakcie, że kiedy mięsień boli, pojawia się również dyskomfort w pobliskich stawach, gdzie znajdują się węzły chłonne. Do oczyszczenia organizmu potrzebny jest odpoczynek i drenaż limfatyczny.

Ból łydki

Naturalne środki na ból mięśni

Na rynku dostępne są różne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą uśmierzyć ból w ciągu kilku minut (lub godzin). Jednak lepiej jest unikać uciekania się do produktów chemicznych i laboratoryjnych , które nie tylko obciążają wątrobę, ale także są uzależniające.

Za każdym razem, aby osiągnąć pożądany efekt, będziesz potrzebować większej dawki. Na szczęście istnieje również wiele domowych sposobów na ból mięśni, które w żaden sposób nie szkodzą organizmowi i pomagają nam szybko wrócić do zdrowia.

Przeziębienie

Pierwsze 72 godziny po złym ruchu lub nadmiernym wysiłku to okres szczytowy stanu zapalnego. W tym czasie można zanurzyć się w zimnej wodzie lub położyć lód na dotkniętym obszarze. To znieczuli nerwy i spowoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co zmniejszy obrzęk. Trzymaj torbę z lodem w zamrażarce, przygotowaną na wypadek powrotu z treningu lub z pracy, która wymaga noszenia ciężkich ładunków.

Aneuryna

Cały kompleks witamin z grupy B, a przede wszystkim B1, B6 i B12 wpływa na układ nerwowy i zmniejsza dyskomfort po kontuzji mięśni. Pokarmy, które oferują większość tych witamin to:

  • Brązowy ryż
  • Drożdże piwowarskie
  • Wodorosty
  • Szpinak
  • Papryka
  • Kiełki pszenicy
  • Wątroba
  • Ziarna słonecznika

Dieta

Zaleca się zbilansowaną dietę i niespożywanie pokarmów, które mogą sprzyjać zapaleniom, takich jak sól, napoje alkoholowe, czerwone mięso i cukier. Do picia wybieraj wodę lub naturalne soki, warzywa do jedzenia, a do doprawiania sól morską lub dobrej jakości przyprawy.

Gorąca woda

Zalecamy jej stosowanie po 72 godzinach od wystąpienia bólu, jeśli wciąż się utrzymuje. Pozwala to rozluźnić mięśnie i zwiększyć ukrwienie. Zapewnia również dobre samopoczucie i niweluje napięcie. Jednak nie ma naukowych dowodów na poparcie tej teorii. Weź kąpiele zanurzeniowe, jeśli to możliwe z solami mineralnymi lub aromatycznymi ziołami.

Kobieta pod prysznicem

Ćwiczenie

Częstym błędem jest zaprzestanie ćwiczeń z powodu bólu mięśni. Eksperci zazwyczaj zalecają, aby jeśli dyskomfort nie przeszkadzał w poruszaniu się, możesz wrócić do treningu, a nawet wykonywać czynności, które spowodowały ból. Upewnij się jednak, że nie doznałeś żadnej kontuzji.

Obrazy olejne

Masaż olejkami eterycznymi z rozmarynu, sosny i eukaliptusa to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni i lepszy sen. Dobrze wykonany masaż wytwarza ciepło. Najlepszy czas na zastosowanie to przed pójściem spać. Załóż bandaż lub ciepłą odzież i śpij z olejkami.

Rozciąganie

Dość często pojawiają się bóle mięśni, ponieważ skurcze mięśni nie zostały w pełni rozluźnione. Dlatego po zakończeniu treningu lub ćwiczeń powinieneś wyrobić sobie nawyk rozciągania i masowania obszaru, który boli –  także jeśli myślisz, że będzie boleć w ciągu najbliższych kilku godzin.

Zioła medyczne

Zioła mogą pomóc złagodzić ból mięśni. Najbardziej polecane są lawenda i rozmaryn. W pierwszym przypadku olejek należy stosować zewnętrznie. W drugim może być stosowany bezpośrednio z olejkiem eterycznym, ale także spożywany jako napar. Trzecia opcja to stosowanie z herbatą, którą nakłada się na bolące miejsce jako okład.

Przeczytaj również: Poznaj w pełni naturalne metody i środki na skurcze mięśni

Aromatyczne zioła.

Aloes

Nakładać kilka razy dziennie miąższ z łodygi aloesu na bolące miejsce, pozwalając skórze całkowicie go wchłonąć. Przykryj go gazą lub szmatką, a obrzęk szybko ustąpi. Jeśli nie masz w domu aloesu, nie wahaj się go kupić. W międzyczasie użyj kremu, który go zawiera.

Ożywić

To kolejny element, który jest zawsze obecny w różnych domowych zabiegach. Jego enzymy hamują ból i zmniejszają stany zapalne. Trzy razy dziennie pij herbatę z dwoma gramami startego korzenia imbiru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.