Zdrowe bieganie latem - 5 kluczowych czynników

Aby latem biegać w zdrowy sposób, wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem. Wysokie temperatury mają różny wpływ na organizm. Najważniejsze jest, aby zabezpieczyć się przed odwodnieniem i chorobami skóry.
Zdrowe bieganie latem - 5 kluczowych czynników

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Lato jest idealne, aby poświęcić czas na sport i biegani, czyli na kompleksowe zajęcia fizyczne. Jednak jest to również pora roku, w której trzeba zachować szczególną ostrożność. Zdrowe bieganie latem oznacza ochronę przed negatywnymi skutkami, jakie mogą przynieść wysokie temperatury.

Idealnie byłoby uprawiać sport przez cały rok. Jednak w okresie wakacji wiele osób częściej korzysta z aktywności fizycznej, gdyż jest to również czas na odpoczynek. Problem w tym, że dziś klimat niekorzystnie się zmienił i często może nawet zagrozić zdrowiu.

Aby zdrowe bieganie latem przyniosło nam pełne korzyści, wystarczy podjąć oczywiste środki ostrożności. To nic co przekraczałoby nasze możliwości. W szczególności należy kierować się zdrowym rozsądkiem i stosować się do poniższych zaleceń. Czytaj dalej a sam się przekonasz!

1. Pora dnia, ważny czynnik

Bieganie

Może to zabrzmieć banalnie, ale bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, że najgorętsze godziny nie są odpowiednie dla wymagających ćwiczeń fizycznych. Tym bardziej, gdy rejestrowane temperatury mogą przekraczać poziom 30 ° C, jak to miało miejsce w ostatnich latach.

Jeśli chcesz latem uprawiać zdrowe bieganie lub inne ćwiczenia, najlepiej nie robić tego między południem a godziną 6 po południu (godzina 18). Z drugiej strony najlepiej robić to w pierwszych godzinach porannych oraz w pierwszych godzinach wieczornych, gdyż są to okresy najchłodniejsze i najmniej ryzykowne.

2. Zdrowe bieganie latem a ochrona skóry

Atrakcyjna letnia opalenizna to coś, o czym marzą wszyscy. Jednak to, co nie jest w porządku, to lekkomyślne wystawianie się na słońce i doprowadzanie do problemów skórnych. Chociaż zwyczajowo stosuje się filtry przeciwsłoneczne przez cały rok, latem jest to absolutnie konieczne.

Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w 2003 roku, światło słoneczne w pewnych okolicznościach wywołuje szkodliwe skutki dla skóry. Wśród nich najbardziej dokuczliwe to oparzenia słoneczne, fotostarzenie, fotodermatoza, immunosupresja i inne patologiczne choroby skóry.

Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Jest to numer, który pojawia się obok skrótu FPS na opakowaniu produktu. Jeśli pomnożymy tę liczbę przez czas potrzebny do poparzenia skóry w normalnych warunkach, będzie ona wskazywać czas działania środka ochronnego.

Dlatego należy wybrać SPF, który najlepiej pasuje do skóry i planów każdej osoby.

Najlepiej nałożyć krem ​​przeciwsłoneczny na pół godziny przed wyjściem, aby skóra miała czas na jego wchłonięcie. Filtry ochronne o szerokim spektrum są wskazane dla wszystkich poziomów promieniowania słonecznego.

3. Nawodnienie jest niezbędne, aby bieganie latem było zdrowe

Jednym z najbardziej niepokojących aspektów odwodnienia jest to, że często zaczyna się i postępuje, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kiedy je zauważamy, zwykle jest już groźne. Dlatego niezależnie od tego, czy czujesz pragnienie, czy nie, musisz cały czas się nawadniać.

Zdrowe bieganie latem wymaga ciągłego spożywania płynów.

Badanie przeprowadzone przez Hiszpańską Federację Towarzystw Żywienia, Żywności i Diety (FESNAD) wykazało, że woda pełni nie tylko funkcję nawadniania. Jest nawet ważniejsza niż żywność, gdyż pomaga zrównoważyć fizjologiczne procesy trawienia, wchłaniania i eliminacji niestrawnych odpadów metabolicznych.

Wspomaga także także strukturę i funkcję układu krążenia. Ponadto transportuje składniki odżywcze, ma bezpośredni wpływ na utrzymanie temperatury ciała, poprawia aspekty poznawcze, wydolność fizyczną i termoregulację.

Najlepszą opcją jest picie zwykłej wody, chyba że masz zamiar wykonać zbyt wymagający trening. W takim przypadku wskazane są napoje izotoniczne. Napój należy pić przed, w trakcie i po biegu.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Bieganie pomoże Ci zwalczyć negatywne emocje

4. Rozsądna aktywność fizyczna

Bieganie w lesie

Lato to nie najlepszy czas na dokonywanie wielkich wyczynów fizycznych. Jeśli nie jesteś wyczynowym sportowcem biorącym udział w zawodach, najbardziej zalecaną opcją jest praktyka konserwatywna. Nie trzeba od razu robić maratonu, a jeśli koniecznie chcesz, to warto spróbować o innej porze roku.

Zdrowe bieganie latem oznacza robienie tego z umiarem i bezpretensjonalnie. Jeśli czujesz potrzebę większej aktywności fizycznej, możesz spróbować ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Również dają świetne efekty i przydają się o tej porze roku.

5. Zdrowe bieganie latem a odpowiednio dobrana odzież

Konieczne jest również używanie odzieży zapewniającej wygodę i umożliwiającej pocenie się bez przegrzewania. Najlepsze opcje to tkaniny bawełniane i podobne.

Istnieją również włókna, które doskonale odprowadzają pot. Działają w optymalny sposób, ponieważ nagromadzony pot może powodować problemy na skórze, a także powodować niepotrzebny dyskomfort.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Ćwiczenia rozciągające przed bieganiem

Bonus: uważaj na „kreatywne idee”

Są ludzie, którzy latem stają się nazbyt kreatywni w odniesieniu do swojej swojej wagi. Mają złe wyobrażenie, że jeśli pot leje się z ciebie jak woda, stracisz więcej kilogramów. Z tego powodu radzą innym, aby założyli dużo ubrań i wyszli pobiegać o 3 po południu.

Ważne jest, aby wiedzieć, że jedyne, co utracisz w ten sposób, to znaczna ilość wody z twojego ciała. W związku z tym organizm jest narażony na poważne odwodnienie. Dlatego właściwsze byłoby uwzględnienie tego, co zostało powiedziane od początku artykułu i co zostało poparte dowodami naukowymi.

Podsumowując, czy lubisz uprawiać aktywność fizyczną przez wszystkie pory roku? Weź pod uwagę duże nawilżenie organizmu i nie wystawianie skóry bez kremu przeciwsłonecznego na promienie słoneczne. Ciesz się latem biegając dla przyjemności!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Duro M, Campillos M, Causín S. El sol y los filtros solares. MEDIFAM. 2003; 13 (3) 159-165
  • Iglesias C, Villarino A, Martínez J, Cabrerizo L, et al. Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutr Hosp. 2011; 26(1):27-36
  • Moreno P, Muñoz C, Pizarro R, Jiménez S. Efectos del ejercicio físico sobre la calidad del sueño, insomnio y somnolencia diurna en personas mayores. Revisión de la literatura. Revista Española de Geriatría y Gerontología. 2020; 55 (1): 42-49.
  • González M. Nutrición y deporte. Ayudas nutricionales para mejorar la potencia muscular. Offarm. 2008; 27 (3): 94-99.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.