Trening i dieta dla osób, które mają ciało endomorficzne

Ciało endomorficzne jest jednym z różnych typów ciała. Dzisiejszy artykuł zawiera kilka zaleceń, jak utrzymać ten typ sylwetki w dobrej formie.
Trening i dieta dla osób, które mają ciało endomorficzne

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2021

Często kategoryzujemy ludzi według kształtu ich ciała, a ciało endomorficzne jest jednym z typów. Istnieją specyficzne cechy, które odróżniają go od ciał ektomorficznych i mezomorficznych.

Jeśli masz ciało endomorficzne, trzymaj się niektórych treningów i diet do naśladowania, aby pozostać w formie.

Jak wygląda ciało endomorficzne?

Osoby z ciałem endomorficznym mają tendencję do tycia z powodu tłuszczu. Mają też trudności z budowaniem masy mięśniowej.

Niektóre z ich typowych cech są następujące:

  • Krótsze nogi i ramiona
  • Mała muskulatura i obszary o dużej akumulacji tłuszczu
  • Szerokie, duże i nieco cięższe kości
  • Szeroka talia i biodra, zwłaszcza u kobiet
  • Wreszcie zaokrąglona twarz i głowa

Ciało ludzkie typu endomorficznego w większym wykazuje zachowania ewolucyjne, co zawsze było zaletą w czasach braku pożywienia. Powolny metabolizm oraz zdolność do przechowywania i generowania złogów tłuszczu dawały osobom z tym typem ciała większą szansę na przeżycie.

Jednak obecnie większość światowych diet jest pełna produktów przetworzonych i bogatych w węglowodany, więc posiadanie tego typu ciała nie jest już zaletą. Ponadto ciało endomorficzne ma tendencję do gromadzenia nadmiaru pożywienia w postaci złogów tłuszczu.

Mają jednak pewne pozytywne cechy. Tego typu ciała mają pewne trudności z uzyskaniem masy mięśniowej. Niemniej jednak utrzymują mięśnie, gdy już je wygenerują. Dzieje się tak dlatego, że biorąc pod uwagę ich skłonność do gromadzenia tłuszczu, nie muszą korzystać z rezerw mięśniowych.

Gruba kobieta.

Trening dla ciała endomorficznego

Siedzący tryb życia nie jest ani zalecany, ani zdrowy dla żadnego typu ciała. Co więcej, ma to jeszcze większe znaczenie w przypadku budowy endomorficznej ze względu na powolny metabolizm i łatwość magazynowania tłuszczu. Dlatego dieta i ćwiczenia mają dla tych osób ogromne znaczenie.

Zapewne już wiesz, że osoby o takim typie sylwetki mają skłonność do otyłości, zwłaszcza, jeśli nie prowadzą zdrowego trybu życia. Nie tylko to, ale pojawią się wszystkie problemy zdrowotne wynikające z siedzącego trybu życia, takie jak problemy sercowo-naczyniowe czy cukrzyca.

Ważną rzeczą dla ciał endomorficznych jest aktywacja metabolizmu i powstrzymanie go od powrotu do naturalnego, wolnego tempa. Mogą to zrobić ćwicząc i budując masę mięśniową.

Mięśnie zużywają znacznie więcej energii niż rezerwy tłuszczu. Dlatego im więcej masy mięśniowej ma organizm, tym więcej energii zużywa jego podstawowy metabolizm i tym mniej prawdopodobne jest, że będzie gromadził tłuszcz.

W tym celu profesjonaliści polecają ćwiczenia funkcjonalne łączące pracę siłową i kardio. Ma to na celu pracę układu sercowo-płucnego i spalanie kalorii, jednocześnie generując masę mięśniową, aby nieco przyspieszyć metabolizm.

Niektóre z tych treningów mogą być na przykład treningami interwałowymi o wysokiej intensywności (HIIT) lub sesjami Tabata. Specjaliści zalecają również połączenie tych sesji z treningami mięśni z obciążeniem, aby nieco zwiększyć siłę.

Zalecana dieta

Kilka widelców z owocami i warzywami.

Jak wspomnieliśmy powyżej, ciało endomorficzne zostało zaprojektowane tak, aby przetrwać w czasach niedoboru. Zatem im większy deficyt kalorii, tym bardziej aktywuje swój mechanizm rezerwy. Oznacza to, że maksymalnie spowolni swój metabolizm i zmagazynuje jak najwięcej tłuszczu.

Dlatego diety, które bardzo ograniczają ilość kalorii, będą prowadzić tylko do przechowywania tego, co jedzą takie osoby. Dobrą wiadomością jest to, że białka i tłuszcze są bardziej sycące niż węglowodany i stanowią idealne pożywienie dla tego typu sylwetki. Dlatego osoby, które mają ciało endomorficzne muszą stosować dietę ubogą w węglowodany, opartą na białkach i zdrowych tłuszczach.

Ponadto organizmy endomorficzne nie wyniosą korzyści ani z wielu posiłków dziennie ani z długotrwałego postu. Idealnie, muszą spożywać dwa lub trzy posiłki dziennie z niewielką ilością cukrów i bogate w białko. Oczywiście dieta musi być pełnowartościowa i zbilansowana pod względem makroskładników i proporcji.

Możliwe jest utrzymanie ciała endomorficznego w ryzach

Rzeczywiście, tendencja do akumulacji tłuszczu i niskiej masy mięśniowej nie jest wymówką dla organizmów endomorficznych, aby poddać się i odejść od zdrowego stylu życia. Utrzymanie zbilansowanej diety, ubogiej w węglowodany i bogatszej w białko, zapobiegnie niepożądanej akumulacji tłuszczu.

Oczywiście samo przestrzeganie zbilansowanej diety nie wystarczy. Ćwiczenia fizyczne zawsze są konieczne i zalecane. W takim przypadku należy traktować priorytetowo ćwiczenia siłowe, które zwiększą przyrost mięśni i które można łączyć z ćwiczeniami aerobowymi, które spalają zgromadzone kalorie.

Stosowanie się do tych zaleceń jest jednym z najlepszych sposobów, aby ciało endomorficzne nie stało się problemem zdrowotnym. Więc nie poddawaj się!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • AL, N. A. CURSO PRINCIPIOS PRINCIPIOS DE NUTRICION APLICADA AL CULTURISMO Y DEPORTE. (n.d.).
  • MANUAL PARA EL TÉCNICO DE SALA DE FITNESS. Nerea Salinas – Google Libros. (n.d.).
  • Durán-Agüero, S., Valdés-Badilla, P., Varas-Standen, C., Arroyo-Jofre, P., & Herrera-Valenzuela, T. (2016).
  • Spanish Journal of Human Nutrition and Dietetics PALABRAS CLAVE R E S U M E N Perfil antropométrico de deportistas paralímpicos de élite chilenos. Rev Esp Nutr Hum Diet, 20(4), 307–315. https://doi.org/10.14306/renhyd.20.4.253

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.