Co wziąć pod uwagę, jeśli chcesz udekorować dom jesienią?

Modyfikowanie wyglądu pomieszczenia z nadejściem jesiennych chłodów jest możliwe dzięki detalom skupionym na fakturach i kolorach. Odkryj tkaniny, odcienie i dodatki najczęściej używane jesienią
Co wziąć pod uwagę, jeśli chcesz udekorować dom jesienią?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2023

Jesień może się kojarzyć z nostalgią, opadłymi liśćmi i nadejściem zimnej pogody. Ten nastrój nie musi jednak przyćmiewać stylu domu. W rzeczywistości można spróbować udekorować swój dom jesienią za pomocą lekkich modyfikacji, w których priorytetem są ciepłe kolory, ciepłe tkaniny i uspokajająca obecność natury.

Wierzcie lub nie, ale istnieje cała gama kolorów, faktur, lamp i dekoracji, które idealnie pasują do jesiennej aury. Możesz uzyskać bardzo atrakcyjny styl dekoracji, który przyciągnie uwagę ciepłem wnętrz, bez zbytniego nakładu finansowego i przy zaledwie kilku podstawowych poprawkach.

Jak udekorować dom jesienią – kluczowe elementy

Nadeszły zimne, deszczowe i nostalgiczne miesiące jesieni. Czas skrócić chwile spędzane na świeżym powietrzu i wrócić do domowego zacisza. Takie działania mogą znaleźć odzwierciedlenie w wystroju Twoich wnętrz, zwłaszcza salonu i sypialni. Gdy temperatura spada, a słońce zachodzi wcześniej, często spędza się więcej czasu w pomieszczeniach. Spraw, by ich atmosfera temu sprzyjała.

Z tego powodu powitanie jesieni odpowiednim wystrojem może zwiększyć przyjemność przebywania w domu. Ogólnie rzecz biorąc, tarasy, patio i balkony tracą na znaczeniu, a uwaga przenosi się do przedpokoju i salonu. Ułożenie ciepłych tkanin, tapicerowanie w ciepłych kolorach i przywrócenie do łask urządzeń grzewczych to tylko niektóre z działań związanych z jesienną dekoracją

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Chińskie drzewo pomarańczowe lub kumkwat: idealne drzewo do dekoracji domu

Wskazówki, o których warto pamiętać jesienią, by nastrojowo udekorować dom

dekorowanie domu jesienią feng shui
Jesienią ważne jest, aby w holu umieścić duże wieszaki na płaszcze.

Dzięki prostym i niedrogim aranżacjom możesz odnowić wygląd kluczowych obszarów domu, które są najczęściej używane wraz z nadejściem zimnej pogody. Głównym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że zaczyna się ściemniać wcześniej. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie nowych punktów świetlnych, dzięki którym salon i sypialnia będą miały więcej światła.

Wykorzystanie dużych okien poprzez odsunięcie sof lub ustawienie nowych stolików z lampkami biurkowymi to tylko niektóre możliwe alternatywy. Zasłony odgrywają w tym aspekcie zasadniczą rolę. Tekstury i tkaniny odpowiednie na tę porę roku zostaną omówione później.

Przygotuj przedpokój na nowe potrzeby

Lato żegna się z upałami, dlatego warto przygotować hol na przechowywanie płaszczy. Wstawienie wieszaków na ubrania i stojaków lub rurek na parasole sprawi, że goście będą czuli się komfortowo wchodząc do domu. W wielu częściach świata jesień wiąże się również ze zwiększonymi opadami deszczu. Posiadanie idealnej przestrzeni do pozostawienia parasola po przyjeździe jest zdecydowanie plusem.

Zastosuj ciepłe kolory, aby udekorować swój dom jesienią

Jednym z najważniejszych aspektów przy ustalaniu stylu dekoracyjnego jest wybór palety kolorów. W przypadku jesieni najlepsze są neutralne, naturalne odcienie. Lepiej wpisują się w aurę na zewnątrz, która jest bardziej stonowana niż latem. Szary, biały lub musztardowy to świetne opcje, chociaż można również uwzględnić jaśniejsze odcienie, w zależności od pomieszczenia i przedmiotu.

  • Ściany: ogólnie rzecz biorąc, można je utrzymywać w neutralnym zakresie bieli, beżu i szarości. Niektórzy projektanci uwzględniają też ciemną, stonowaną zieleń.
  • Umeblowanie: sofy często mają kolor szary i beżowy jako dominujący odcień. W takich przypadkach bardzo udane jest połączenie z poduszkami w gamach brązowych. Dobrze wygląda również ciemnoczerwony.
  • Akcesoria: inne akcesoria w salonie, takie jak koce, dywaniki lub obrusy, mogą zawierać odcienie szarości, aby zachować jesienną atmosferę.
  • Wariacje: jeśli Twoje oko potrzebuje odważnych kolorów, można uwzględnić czerwienie, złoto i musztardę. Te opcje można znaleźć w poduszkach i innych akcesoriach, ponieważ doskonale komponuje się z neutralnymi kolorami.

Rośliny do jesiennego wystroju domu

Jesień może być świetnym sezonem na włączenie nowych gatunków. Na przykład wrzos lub słoneczniki dobrze komponują się z tą zimną porą roku. Jeśli chodzi o doniczki i kosze, zaleca się wybór wikliny i innych naturalnych materiałów. Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu doniczek, ponieważ rośliny będą potrzebować dobrego naturalnego światła i powinny znajdować się z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.

dekorowanie domu jesienią
Jesienią rośliny mogą nadać Twojemu domowi odrobinę żywego koloru.

Tapicerka

Jeśli istnieje możliwość odnowienia tapicerki Twoich krzeseł, foteli czy poduszek, tkaniny w kratę są idealne na tę chłodną porę roku. Niebieskie lub ciemnozielone odcienie dobrze komponują się z neutralnymi ścianami.

Jakie tkaniny wykorzystać, aby udekorować dom jesienią

Tkaniny mają najważniejsze znaczenie w akcesoriach, zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym. Jesienią często pojawiają się zamiecie śnieżne, niskie temperatury i deszcze.

Dlatego w pobliżu sofy powinny znajdować się ciepłe koce z bawełny, wełny lub aksamitu. W końcu nie ma nic lepszego niż oglądanie filmu w wygodnej kanapie i pod ciepłym kocem! Z drugiej strony obecność drewna jest istotna ze względu na jego kolor i naturalne pochodzenie.

Oświetlenie

Innym ważnym szczegółem przy dekorowaniu domu jesienią jest rozmieszczenie świateł. Neutralne detale w połączeniu z odpowiednim oświetleniem tworzą idealną atmosferę na sezon, który żegna lato. Wielu specjalistów upiera się przy świecach, które można wykonać z wosków naturalnych lub pływających.

Jeśli chodzi o pojemniki, dobrym wyborem są zawsze szklane słoiki. Jeśli jednak masz miejsce, umieszczenie lampek LED doda otoczeniu jasności, naturalności i elegancji. Aby nie zaniedbać całkowicie wystroju patio, gałęzie z lampkami żółtego światła dodadzą koloru ścianom, kolumnom i oknom.

Ogrzewanie

Czas odłożyć wentylatory i odkurzyć grzejniki. Mając to na uwadze, przed przystąpieniem do użytkowania kominków, pieców czy grzejników elektrycznych należy przeprowadzić odpowiednią konserwację. Możesz skorzystać z nadejścia jesieni, aby zaopatrzyć się w drewno opałowe i dobrze wyczyścić wszelką elektronikę.

Tapety, zasłony, dywaniki i inne detale do jesiennego wystroju domu

Poza kwestiami konstrukcyjnymi, jesienny wystrój można uzyskać również poprzez konkretne detale w pomieszczeniu. Niektórzy specjaliści decydują się na umieszczenie tapety na ścianach, aby uwzględnić detale jesiennego krajobrazu. Las, ciemne owoce i opadające liście to tylko niektóre odpowiednie opcje.

Z drugiej strony Twoje zasłony można również zastąpić grubszymi elementami z mniej przepuszczalnych i mocniejszych tkanin. Możliwe jest również użycie podwójnych zasłon. Jeśli chodzi o dywany, bawełniane są na pierwszym miejscu o tej porze roku. Możesz zdecydować się na neutralne, pomarańczowe lub czerwonawe kolory, w tym brązowe i beżowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vázquez Rodríguez Y,  Los Espacios interiores de la Vivienda y el diseño de interiores en Hoteles para el turismo.. Revista de Arquitectura e Ingeniería [Internet]. 2011;5(1): . Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=193921374005
  • Garcia M. D, , De La Peña C.  Respuesta a la fertilización de otoño en plantaciones de eucalipto en Entre Ríos. Quebracho – Revista de Ciencias Forestales [Internet]. 2013;21(1-2):16-25. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=48130000003
  • Zarazúa-Villaseñor P, Ruiz-Corral J. A, González-Eguiarte D. R, Flores-López H. E, , Ron-Parra J.  CAMBIO CLIMÁTICO Y AGROCLIMÁTICO PARA EL CICLO OTOÑO-INVIERNO EN LA REGIÓN CIÉNEGA DE CHAPALA. Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas [Internet]. 2011; (2):295-308. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=263121431010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.