Dekoracja ściany telewizora - praktyczne wskazówki

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o specjalnej dekoracji przestrzeni, w której oglądasz telewizję, mamy dla Ciebie najlepsze wskazówki. Wystrój tych pomieszczeń jest ważny, aby korzystać z relaksu i rozrywki.
Dekoracja ściany telewizora - praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Sposób, w jaki zaaranżujesz wnętrze, dobierzesz meble i odcienie do wystroju i ogólnej koncepcji jakiejś przestrzeni, ma wpływ na Twoje zachowanie i nastrój. Zawsze warto rozważyć aspekty, nawet jeśli przestrzeń do ozdobienia jest niewielka. Na przykład dekoracja ściany telewizora wymaga szczególnej uwagi, gdyż będzie wpływała na odbiór obrazu.

To może wydawać się prostym zadaniem, ale za stworzeniem przyjemnej przestrzeni stoi cała nauka. Jeśli chcesz mieć piękny i wygodny salon, pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować, gdzie ustawisz telewizor. Musisz tak zorganizować otoczenie, aby nie był tylko artefaktem zajmującym miejsce.

W grę wchodzi między innymi psychologia środowiskowa i projektowanie wnętrz. Według artykułu z Uniwersytetu Ameryk i Karaibów oświetlenie, proporcje i akustyka to elementy, które bardzo silnie oddziałują na zmysły człowieka.

Co powinna uwzględniać dekoracja ściany telewizora

Podczas aranżacji ściany, która służy jako tło dla telewizora, musisz zadbać o szczegóły, takie jak światło. Umieść przyciemnione lampy lub kinkiety w pewnej odległości i upewnij się, że nie powodują odbić na ekranie. Ta sugestia ma podstawowe znaczenie. W nocy jasne światło w pobliżu telewizora może bardzo rozpraszać, a nawet uszkadzać oczy.

Ważne jest również, aby na wprost urządzenia nie było okien. Ale jeśli są, należy zastosować nieprzezroczyste zasłony, aby odblaski nie docierały do ekranu. Im dalej umieścisz telewizor od światła słonecznego, tym lepiej.

Jeśli chodzi o okablowanie, staraj się go nie pokazywać, ponieważ psuje wygląd przestrzeni. Ukryj je w rynnach ochronnych.

Inne podstawowe aspekty, zanim przejdziemy do dekoracji ścian to:

  1. Rozmiar ekranu: W zależności od wymiaru, upewnij się, że jest on proporcjonalny do wielkości ściany.
  2. Wysokość: ustal punkt centralny, który ustawia ekran na poziomie oczu, gdy siedzisz. Ten czynnik zawsze należy uwzględnić, nawet jeśli telewizor wisi na ścianie lub spoczywa na meblu.
  3. Odległość od ekranu: najlepsza odległość między urządzeniem a widzem wynosi od ½ metra do 2 metrów. Ten wymiar uwzględnia zarówno perspektywę, jak i zdrowie oczu. Natomiast, jeśli urządzenie jest bardzo duże, należy zwiększyć odległość.
Udekoruj ścianę telewizora
Odległość widzów od urządzenia ma kluczowe znaczenie w dbaniu o zdrowie oczu.

Dekoracja ściany telewizora – najlepsze wskazówki

Istnieje wiele alternatyw, aby udekorować ścianę za telewizorem. Urządzenie można postawić na meblu, przystosować do wysuwanego ramienia lub umieścić na stałym statywie.

W każdym razie dobrze dobrana dekoracja ściany telewizora sprawi, że monitor wkomponuje się w otoczenie, a przestrzeń będzie wyglądać schludnie. Zwróć uwagę na poniższe pomysły, aby upiększyć ten obszar.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak udekorować wejście do domu? 

Postaw na prostotę

Minimalistyczny styl sugeruje użycie szafki z jasnego drewna z kilkoma ozdobnymi elementami po bokach. Ta aranżacja wymaga neutralnych tonów i nie toleruje żadnych luźnych przewodów.

Wypróbuj różne akcesoria

Kule z brązu, rośliny i figurki to gustowne dodatki. Zgodnie z linią estetyczną Twojego domu zastanów się, czy pomalować ścianę w jednym odcieniu, czy połączyć ją z ornamentami. Inne akcesoria, takie jak lustra i obrazy, również mogą zmienić wygląd ściany.

Dekoracja ściany telewizora z kamieniami lub cegłami

Kamienie Scaglia to eleganckie pokrycie ściany telewizora. Zapoznaj się z katalogami od dostawców, aby znaleźć preferowaną kolorystykę. Poszukaj kostki kamiennej z atrakcyjnymi pasmami kolorystycznymi.

Podobnie cegła stanowi efektowną elewację. Jeśli wybierzesz tę alternatywę, zastosuj prosty, lekki stół.

Wiszące małe obrazki na drewnianych podstawach wprowadzają domową atmosferę.

Baw się kolorami

Kolory wpływają na człowieka i mają znaczenie, które wykracza poza ich wygląd. Tak mówi tekst ze Szkoły Sztuki Vic.

Eksperci twierdzą, że zakresy barw wywierają działanie psychologiczne i fizjologiczne, wywołując ważne wrażenia i doznania. Przestudiuj możliwości pomalowania ściany telewizora, korzystając z informacji, które eksponujemy poniżej:

  • Ciemne odcienie: ciemne drewno lub mocne farby wyróżniają się same. Wskazane jest jednak umieszczenie akcesoriów w innych kolorach, aby tło nie przeciążało widoku.
  • Biel: Przekazuje delikatność. Ponadto ten kolor kontrastuje z każdym innym kolorem. Jeśli jednak chcesz, wykorzystaj wszystkie elementy dekoracyjne mebli z tej samej palety barw.
  • Inne odcienie: Dekorowanie zarówno mebli, jak i ściany w dobrze skomponowanych barwnych odcieniach przenosi radość. Sztuka polega jednak na nie przeciążaniu przestrzeni, aby nie szokować.
  • Szarości: Szary jest idealnym odcieniem na ścianę i podłogę w pokoju rozrywki. Wypróbuj złote lub metaliczne dodatki na biurku, jeśli chcesz dodać kolejny pigment.

Dekoracja ściany telewizora w formie oprawy

To tradycyjne rozwiązanie. Umieść telewizor w ramie o prostym profilu i ciekawej kolorystyce. Jest to korzystna opcja dla urządzeń wieszanych na ścianie.

minimalistyczna ściana telewizyjna
Minimalizm zawsze stanowi dobre rozwiązanie, aby dekoracja ściany telewizora stała się centralnym punktem wnętrza.

Ozdoby z naklejek winylowych

Winyl jest modny. To niedrogie, uniwersalne naklejki, które ożywiają wygląd ściany za telewizorem.

Co najważniejsze, możesz dostosować projekt do aranżacji wnętrza. Przyklej go wokół telewizora do rogu ściany.

Wprowadź elegancję elementami drewna i metalu

Połączenie drewna i metalu całkowicie odmieni każdą matową ścianę. Elementy dekoracyjne wykonane z tych materiałów pasują do wszystkich stylów, nie umniejszając ich atrakcyjności.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki

Dekoracja ściany telewizora czy kamuflaż urządzenia w nowoczesnym meblu?

Istnieje dodatkowy sposób na udekorowanie sali telewizyjnej, a mianowicie umieszczenie urządzenia w ładnym meblu lub na nim. Dopóki jest w dobrym guście, taka szafka jest zalecana, ponieważ już sama w sobie stanowi ozdobę, zwłaszcza jeśli jest niewielka.

Możesz także znaleźć meble, w których „schowasz” telewizor. Po prostu przesuń drzwi tylko wtedy, gdy chcesz korzystać z monitora. Tego typu szafki świetnie nadają się do kamuflażu urządzenia, gdy go nie używasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.