Relaksujące kolory do sypialni

Im bardziej relaksujące kolory w pomieszczeniu, tym przyjemniejszy będzie wypoczynek. Poznaj odcienie, które przyczyniają się do spokoju, tak pożądanego w sypialni.
Relaksujące kolory do sypialni
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2022

Przyjemny sen jest kluczem do optymalnej wydajności. Z tego powodu właściwy odpoczynek potrzebuje dobrych warunków, które mogą zapewnić: dobry materac, idealna temperatura i relaksujące kolory w sypialni.

Jeśli materac jest stary lub zniszczony, powoduje dyskomfort. W pomieszczeniach, w których jest za zimno lub za gorąco, trudno o spokojny sen. Z drugiej strony ściany pomalowane na jaskrawe kolory nie sprzyjają dobremu wypoczynkowi.

Natomiast delikatne odcienie tworzą przestrzeń, w której przyjemnie jest się zrelaksować. To dlatego, że kolor wpływa na nasz nastrój, zachowanie i sen. Właśnie na tym chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 6 pomysłów na bardziej przyjazną i relaksującą sypialnię

Kolory i ich wpływ na nasz nastrój

Podświadomość przypisuje znaczenie dla każdego koloru. W ten sposób barwy pomagają osiągnąć spokój w stresujących sytuacjach, a w innych momentach nawet wywołują smutek.

Według publikacji Tecnológico de Monterrey udowodniono, że kolory wpływają na nasze stany emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Różne tony współgrają z naszą percepcją i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na nastrój.

Dlaczego relaksujące kolory do sypialni maja takie znaczenie?

Badanie opublikowane przez Vic School of Art stwierdza, że kolor stymuluje lub tłumi, pobudza lub zasmuca, a także ma moc budzenia biernych lub aktywnych postaw. Tekst dodaje, że pewne kolory sprzyjają ciepłym odczuciom, mogą też sprawiać wrażenie porządku lub nieładu.

Cechy te mają ścisły związek z tym, czego oczekuje się od otoczenia w sypialni. Pokoje te wymagają przyjemnej atmosfery, aby jak najlepiej wykorzystać godziny snu.

Czasopismo Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Sciences donosi, że źródła światła o wyższej temperaturze barw wpływają na jakość naszego snu. Ponadto, jak wyjaśnia National Institutes of Health (NIH), sen utrzymuje równowagę energetyczną organizmu, funkcje intelektualne, czujność i nastrój.

śpij dobrze dzięki relaksującym kolorom do sypialni
Dobry sen jest kluczem do dobrze funkcjonującego umysłu następnego dnia, a także mniejszego stresu i mniejszego zmęczenia.

Zwróć uwagę na najlepsze relaksujące kolory do sypialni

Po zrozumieniu, że wystarczająca ilość snu utrzymuje ludzi w zdrowiu, mądrze jest dostosować środowisko tak, aby odpoczynek nocny rzeczywiście regenerował. Sypialnie to sanktuaria, które wymagają spokoju. Oprócz spania można w nich ćwiczyć, medytować, czy uprawiać jogę.

Niezależnie od praktyki, efekty się wzmacniają, jeśli w sypialni zastosowano sprzyjające relaksujące kolory.

1. Biały

Biały symbolizuje pokój. To kolor, który sprzyja rozświetleniu, kojarzy się z ładem i promuje spokój, który jest niezbędny do zasypiania w nocy i relaksu w ciągu dnia.

Czysta biel jest najjaśniejszym kolorem z tego spektrum, ale ma wiele odmian:

  • Kreda
  • Ostryga
  • Perła
  • Kość słoniowa
  • Kość
  • Krem

2. Beżowy

Dekoracje w jasnym lub neutralnym beżu wnoszą więcej ciepła niż biel. Jest to również spokojny kolor, który pasuje zarówno do pokoi dla dorosłych, jak i dla dzieci. Skromny charakter tego odcienia nadaje się do gry z odważniejszymi tonami mebli, na przykład w głębszych beżach lub delikatnych żółciach.

3. Różowy

Jeśli chodzi o odmiany różu, do sypialni najlepiej wybrać zrównoważone i przytulne, relaksujące kolory. Pastelowa lub „jasnoróżowa” gama zapewnia relaks i słodycz. Różowe otoczenie idealnie nadaje się do oderwania się od zgiełku dnia codziennego.

Różowy jest zwykle mieszany z innymi kolorami, takimi jak biały i szary, aby zmniejszyć nasycenie i zwiększyć uczucie odprężenia. Akcesoria lub meble w takich odcieniach mogą również stanowić uzupełnienie stylu sypialni.

4. Niebieski

Niebieski to kolor związany ze spokojną energią. Przede wszystkim gama światła zapewnia spokój i przywołuje na myśl morze i niebo. Ten ton promuje koncentrację, bezpieczeństwo i spokój.

Uważa się, że odcienie niebieskiego minimalizują napięcie i uczucie strachu. Kolor ten jest jednym z najbardziej relaksujących do spania, nawet w mocnych odcieniach.

5. Miękki żółty

Żółty to pozytywny kolor światła i radości; są to cechy, które nie umniejszają jego relaksujących właściwości. Za każdym razem, gdy wybierzesz delikatną gamę z tej palety, wprowadzisz poczucie spokoju do swojej sypialni.  Jasnożółte odcienie nawiązują przecież do promieni słonecznych rozjaśniających tę cichą, pogodną przestrzeń.

6. Zielony

Zieleń to kolor witalności i jeden z najkorzystniejszych dla zdrowego wypoczynku. Jest powiązany z naturą, nadzieją i życiem. Jeśli istnieje odcień, który wprowadza uczucie świeżości, jest to zielony.

Pigmenty z tej gamy odprężają oko, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i są przyjemne zarówno dla umysłu, jak i dla ciała. Mniej jasne palety pomagają nam też lepiej wypocząć, ponieważ aktywują efekt bezruchu.

7. Szary

Szare odcienie kojarzą się z prostotą. Trendy dekoracyjne chętnie włączają je do swoich palet, ponieważ jest to kolor o właściwościach relaksujących, szczególnie w pokojach dla dorosłych.

Szary jest neutralny, nowoczesny i elegancki. Jasnoszary, z tendencją do srebrzystości lub nieco bardziej intensywny, to pigment dający poczucie przestronności i komfortu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Niezawodne pomysły na udekorowanie domu kolorem musztardowym

8. Liliowy

Liliowe palety wnoszą spokój i opanowanie. Podobnie jak fiolet i jasny fiolet, liliowy jest synonimem luksusu. Kolor ten jest również często łączony z duchowością i mądrością.

Tej barwie przypisuje się właściwości relaksujące, pobudzające kreatywność i ułatwiające zasypianie. Ponieważ jest to pigment o większej zawartości zimnych tonów, uważa się, że ma działanie uspokajające.

Magazyn Architectural Digest potwierdza fakt, że zimne kolory, takie jak niebieski i zielony, wywołują w umyśle reakcje medytacyjne i relaksujące, co doskonale łagodzi stres i niepokój.

relaksujące kolory do sypialni
Chłodne odcienie zachęcają do refleksji i wyciszenia, dzięki czemu są idealne do sypialni.

Jak łączyć relaksujące kolory w sypialni?

Nie ma reguły ograniczającej sypialnie do jednego koloru promującego relaks. Istnieje niezliczona ilość wzorów i kontrastów w zależności od celu i indywidualnego gustu.

Popularną alternatywą jest łączenie bieli z drewnem, wykorzystując meble, podłogi i elementy dekoracyjne. Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, bejce do drewna łatwo zmieniają jego kolor, zapewniając szczególną atrakcyjność.

Fioletowe odcienie bardzo dobrze komponują się z kolorami waniliowymi i kremowymi, róż dobrze komponuje się z beżami i bielą, a zielenie dodają spokoju w połączeniu z białymi, niebieskimi lub ziemistymi pigmentami.

Jak wybrać najlepsze relaksujące kolory do sypialni?

Teoria kolorów jest bardzo pomocna w mieszaniu tonów. Podobnie ważne jest, aby pamiętać, że im mniej odcieni, tym lepiej, ponieważ prostota ułatwia porządek i wizualną harmonię.

Priorytetowe traktowanie osobistych upodobań i wybieranie odcieni, które uspokajają i poprawiają nastrój, to kluczowe wskazówki, jeśli chodzi o relaksujące kolory w sypialni. A które tonacje Ty wybierzesz?

To może Cię zainteresować ...
Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Czy wiesz, że sypialnia to miejsce, w którym nie należy przechowywać niektórych rzeczy, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na nasz nocny odpoczyn...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.