Co oznacza sen o lataniu?

Co oznacza, kiedy śni ci się, że lecisz? Cóż, ten sen ma wiele interpretacji, wiele z nich głębszych, niż mogłoby się wydawać. Wejdź i odkryj 6 najważniejszych możliwych interpretacji!
Co oznacza sen o lataniu?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek miałeś sen o lataniu? Wierz lub nie, ale sen o lataniu jest jednym z najczęstszych doświadczeń we śnie. Według ekspertów nawet 7,5% ludzi miewa ten sen na co dzień. Uważa się, że jest to bardziej powszechne u osób, które w swoim życiu odbyły wiele lotów lub których zawód, nawyki lub upodobania są w taki czy inny sposób związane z lataniem.

Znaczenie snu o lataniu zainteresowało już Freuda w swoim czasie. Nazwał wtedy te doświadczenia „ flugtraume” i odniósł je do dziecięcych zabaw. Oczywiście możemy znaleźć wiele interpretacji snu o lataniu, więc w kolejnych wierszach podsumujemy 6 najważniejszych i transcendentnych.

6 interpretacji snu o lataniu

Sen o lataniu jest prawie zawsze związany ze świadomymi snami. Oznacza to, że wiąże się z doświadczeniami snu, w których jesteś świadomy tego, co się dzieje. W takich przypadkach sen wydaje się bardziej realistyczny. W rzeczywistości niektórzy badacze byli w stanie stymulować świadome sny o lataniu w wirtualnej rzeczywistości.

Najogólniej mówiąc, możemy stworzyć dwa rodzaje snów o lataniu: te, w których lata się ze sztuczną pomocą (np. samolotem) oraz takie, w których można to zrobić bez żadnej pomocy. Te ostatnie są najmniej powszechne, gdyż badania wskazują, że tylko 1,72% ludzi marzy o lataniu bez żadnego przyrządu.

Eksperci są zgodni, że istnieje wiele możliwych interpretacji snu, w którym lecisz. Wiek, wierzenia religijne, kultura i inne aspekty warunkują interpretację tych snów. Poniżej przyjrzymy się 6 znaczeniom snu o lataniu, które mogą wyjaśnić to zjawisko.

1. Idee wolności

Najczęstszą interpretacją dotyczącą snu o lataniu, jest ta, że jest to symbol wolności. Rzeczywiście, niewiele obrazów kojarzy nam się bardziej z pełną wolnością niż lot po bezchmurnym niebie.

Jednak wolność można rozumieć na wiele sposobów, zarówno z materialnego, jak i abstrakcyjnego punktu widzenia. Mając to na uwadze, oto kilka ilustrujących przykładów:

  • Zerwałeś kajdany, które wiązały cię ze starym przekonaniem.
  • Pożegnałeś się z wyczerpującą pracą.
  • Udało ci się na dobre opuścić toksyczny związek.
  • Byłeś w stanie głośno wyrażać swoje emocje lub uczucia bez obawy przed konsekwencjami.

To przykład na to, jak sen o lataniu można skojarzyć z ideą wolności. Wszystko, co daje ci pewien stopień swobody (nie musi to być całkowita wolność), może zostać przełożone na sny, że latasz. Ogólnie jest to zdecydowanie najczęstsza interpretacja tego doświadczenia.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

2. Sukces i dobrobyt

Śnienie, że lecisz, może być również symbolem niedawnego sukcesu.
Sen o lataniu może być również symbolem niedawnego sukcesu.

Latanie oznacza wznoszenie się na szczyt. Dlatego oznacza wykładniczy wzrost w stosunku do punktu początkowego. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, sen, że latasz, może być oznaką Twojego sukcesu i dobrobytu w prawdziwym życiu.

Zarówno sukces, jak i dobrobyt mają wiele interpretacji. To także bardzo osobiste koncepcje, ponieważ to, co reprezentuje sukces, może być przeciętnym osiągnięciem dla kogoś innego. Tak czy inaczej, jeśli osiągnąłeś coś takiego w swoim życiu, masz zamiar osiągnąć lub masz nadzieję, że to zrobisz, te doświadczenia mogą zostać przełożone na sny o lataniu.

3. Sen o lataniu może wskazywać na zarozumiałość lub dumę

Wszyscy znają popularny mit o Ikarze i Dedalu. Dedal, utalentowany architekt, zbudował skrzydła z piór i wosku, aby wraz z synem uciec z Krety. Kiedy oboje wystartowali ze skrzydłami, ojciec ostrzegł syna, aby nie leciał zbyt wysoko, ponieważ słońce stopi wosk. Jednak Ikar zignorował ostrzeżenia ojca, wzbił się w powietrze i w końcu umarł z powodu lotu zbyt blisko słońca.

To podsumowanie mitu pozwala nam ekstrapolować, że sny, że latasz, mogą być przykładem twojej zarozumiałości lub dumy z czegoś. Jeśli we śnie okazujesz absolutną pewność siebie, możesz poruszać się wszechstronnie i nie przestajesz wspinać się coraz wyżej, interpretacja może wskazywać ten kierunek. Warto zastanowić się, czy to znaczenie pasuje do Twojej postawy w rzeczywistym życiu.

4. Sen o lataniu a potrzeba ucieczki od problemów

Inną ciekawą interpretacją tego snu jest to, że wyraża Twoje pragnienie, by uciec od problemów swojego prawdziwego życia. Oznacza to, że twoje codzienne życie jest pełne problemów, obowiązków, konfliktów, nieszczęścia, monotonii itd. i chcesz się z tego wydostać.

Czasami jedyny czas, w którym możesz być szczęśliwy, to twoje sny, więc możesz próbować odtworzyć przyjemne sceny, które zdołają zrekompensować doświadczenia codziennej rutyny. Sen o lataniu znajduje się na szczycie listy, ponieważ jest to jedna z czynności, które kojarzymy ze spokojem, relaksem, wolnością i zadowoleniem. Sen jest wewnętrznym krzykiem, który ostrzega cię o konieczności zatrzymania się i dokonania zmiany.

5. Autonomia lub niezależność

Jak mieć pozytywne nastawienie w obliczu niekorzystnej sytuacji
Sen o lataniu jest często symbolem wolności lub niezależności.

Jeśli niedawno nabyłeś autonomię, większą swobodę lub niezależność, z pewnością będzie to wyjaśnienie snów o lataniu.

Na przykład, jeśli zrobiłeś pierwsze kroki w kierunku niezależności finansowej, jeśli zamieszkałeś sam lub jeśli masz stałą pracę, to wszystko to są świetne powody, by śnić, że latasz. Wszystko, co daje ci autonomię, można uznać za interpretację tego snu.

Oczywiście związek będzie bardziej widoczny, jeśli nie będzie maszyny napędzającej twój lot. To pokazuje, że jesteś autonomiczny, ponieważ nie potrzebujesz pośrednictwa czegoś innego, aby się napędzać. W przeciwnym razie warto przyjrzeć się innym interpretacjom snów o lataniu.

6. Inne powiązania duchowe

Wreszcie, za snem o lataniu mogą kryć się również duchowe konotacje. To znaczenie jest rzadsze i zwykle wymaga zaangażowania innych elementów we śnie. Na przykład anioły, świetliste postacie, nieopisane istoty i tak dalej. Wszystkie te elementy mogą symbolizować jakieś doświadczenie natury duchowej lub przynajmniej takie, które jest związane z twoimi duchowymi przekonaniami.

Podsumowując, sen o lataniu nie zawsze wiąże się z pozytywnymi rzeczami. Aby określić interpretację tego snu, wystarczy dokonać oceny swojego życia. Jeśli znajdziesz bezpośrednie skojarzenia z tym, co tutaj wyjaśniliśmy, prawdopodobnie masz dobrą odpowiedź. W zależności od interpretacji, nie bój się dokonać pewnych zdrowych zmian w swoim życiu, jeśli będą one dla Ciebie korzystne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brink, T. L., Brink, G. S., & Hunter, K. L. Flying dreams: Four empirical studies of manifest dream content. International Journal of Symbology.1977.
  • Picard-Deland, C., Pastor, M., Solomonova, E., Paquette, T., & Nielsen, T. Flying dreams stimulated by an immersive virtual reality task. Consciousness and Cognition. 2020; 83: 102958.
  • Schredl, M., & Piel, E. Prevalence of flying dreams. Perceptual and motor skills. 2007; 105(2): 657-660.
  • Schredl, M. Frequency and nature of flying dreams in a long dream series. International Journal of Dream Research. 2011; 31-34.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.