Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli codziennie pijesz zieloną herbatę?

Istnieją dowody naukowe potwierdzające wiele korzyści zdrowotnych płynących z zielonej herbaty. Musisz jednak wiedzieć również o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych tej substancji.
Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli codziennie pijesz zieloną herbatę?

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli codziennie pijesz zieloną herbatę? Ten naturalny napój stał się popularny na całym świecie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Chociaż nie stanowi leczenia pierwszego rzutu w chorobach, ostatnie badania potwierdzają jego właściwości zdrowotne.

W przeciwieństwie do innych rodzajów zielona herbata nie przechodzi procesów fermentacji. W rezultacie jest w stanie zachować wszystkie swoje przeciwutleniacze i polifenole. Z tego powodu spożywanie tego napoju najwyraźniej sprzyja dobremu samopoczuciu i pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Korzyści zdrowotne, gdy codziennie pijesz zieloną herbatę

Według informacji opublikowanych w Medycynie Chińskiej napój ten może zapobiegać różnym chorobom. W szczególności wiele jego właściwości leczniczych przypisuje się zawartości katechin, zwłaszcza 3-galusanu epigallokatechiny.

Ponadto to samo czasopismo podkreśla, że zielona herbata dostarcza następujące składniki odżywcze:

 • Białka: 15-20 procent suchej masy
 • Aminokwasy: od jednego do czterech procent suchej masy
 • Węglowodany: od pięciu do siedmiu procent suchej masy
 • Minerały i pierwiastki śladowe, takie jak wapń, magnez, chrom, mangan, żelazo, miedź i cynk, między innymi: pięć procent suchej masy
 • Śladowe ilości lipidów: kwas linolowy i α-linolenowy
 • Sterole: Stigmasterol
 • Witaminy B, C i E

Jak widać, nic dziwnego, że uważa się ją za dobry suplement poprawiający jakość diety. Należy jednak wyjaśnić, że nie zastępuje środków medycznych i nie ma „cudownych” właściwości. Powinieneś dodać ją do swojej dobrze zbilansowanej diety jako uzupełnienie.

Jeśli masz problem zdrowotny, skonsultuj się z lekarzem; tylko on może cię zdiagnozować i przepisać odpowiednie leczenie. Daj mu również znać, jeśli pijesz zieloną herbatę codziennie, ponieważ może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Teraz, gdy wyjaśniliśmy już podstawowe aspekty, przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo korzyściom zdrowotnym tej substancji.

Codzienne picie zielonej herbaty ma szereg korzyści zdrowotnych.
Dowody naukowe potwierdzają właściwości odżywcze tej substancji. Obecnie jest szeroko doceniana za swój wpływ na dobre samopoczucie.

Jeśli codziennie pijesz zieloną herbatę, łatwiej ci będzie zrzucić wagę

Wysoka zawartość polifenoli w zielonej herbacie wiąże się z jej zdolnością do poprawy metabolizmu i redukcji wagi. Te substancje przeciwutleniające zwiększają wydatek energetyczny i powstrzymują organizm przed gromadzeniem kalorii w postaci tłuszczu. Jednak musisz również przestrzegać zdrowej diety i wykonywać aktywność fizyczną.

Profilaktyka cukrzycy

Według publikacji w Integrative Medicine Research przeciwutleniacze zawarte w tym naturalnym napoju mogą pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi i zapobiegać cukrzycy typu 2. Dodatkowo, jeśli pijesz zieloną herbatę codziennie po jedzeniu, zapobiegasz skokom insuliny i przekształcaniu cukrów w tłuszcz.

Zielona herbata spożywana każdego dnia wspiera zdrowie Twojego serca

Mała filiżanka tego napoju wypita każdego dnia może obniżyć ryzyko różnego rodzaju chorób układu krążenia, takich jak nagromadzenie cholesterolu i zaburzenia krążenia.

Według badań opublikowanych w Current Medicinal Chemistry, zawarte w nim substancje przeciwutleniające, w szczególności katechiny, mogą zmniejszać ryzyko powstawania zakrzepów krwi, zmniejszać zatykanie tętnic i zapobiegać gromadzeniu się lipidów we krwi.

W rezultacie jego spożywanie wiąże się również z mniejszym ryzykiem między innymi zawałów serca, udarów, zakrzepicy i dusznicy bolesnej.

codziennie pijesz zieloną herbatę
Regularne spożywanie zielonej herbaty w ramach zdrowej i zróżnicowanej diety pomaga kontrolować wysoki poziom cholesterolu.

Zapobiega degeneracji komórek

Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie tworzą barierę chroniącą przed szkodliwymi skutkami degeneracji komórek. Pobudzają również aktywność neuronów. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Molecules zielona herbata może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym dysfunkcji poznawczych i utraty pamięci.

Zapobiega kamieniom nerkowym

Odrobina zielonej herbaty każdego dnia może pomóc w zapobieganiu zwapnieniu nerek i kamieniom nerkowym. Ponadto, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Urology, jej ekstrakty zmniejszają produkcję i wielkość osadów szczawianu wapnia. (Osady te zmieniają się w kamienie nerkowe, gdy gromadzą się w nerkach.)

Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że możesz również przeczytać: Znaki ostrzegawcze choroby nerek

Kiedy codziennie pijesz zieloną herbatę, zapobiegasz próchnicy i infekcjom jamy ustnej

Katechiny, rodzaj chemicznego przeciwutleniacza znajdującego się w zielonej herbacie, pomagają zwalczać wirusy i bakterie, które powodują infekcje gardła, ubytki i inne schorzenia jamy ustnej.

Zgodnie z wnioskami z badań opublikowanych w Journal of Clinical and Diagnostic Research, płyn do płukania ust z zielonej herbaty okazał się równie skuteczny jak chlorheksydyna w zwalczaniu bakterii takich jak Streptococcus mutans.

Kobieta u dentysty.
Nie ma wystarczających badań, ale ta substancja może mieć pozytywny wpływ na bakterie powodujące próchnicę.

Codzienne picie zielonej herbaty jest dobre dla stawów

Kwas galusowy obecny w produktach spożywczych, takich jak orzechy włoskie, granaty czy zielona herbata, w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi, odwraca stany zapalne stawów. Ponadto wspomaga wytwarzanie białek, takich jak kolagen, w zdrowej chrząstce.

Inną udokumentowaną zaletą kwasu galusowego i zielonej herbaty jest to, że mogą hamować zapalne reakcje alergiczne. Działanie przeciwalergiczne kwasu galusowego in vivo i in vitro sugeruje jego zastosowanie jako środka w zapalnych chorobach alergicznych.

Wydajność sportowa

Zielona herbata i herbata imbirowa zostały powiązane z poprawą wyników sportowych, co jest cenne dla piłkarzy, którzy chcą poprawić swoje wyniki na boisku. Jednak badania wykazały, że chociaż herbata imbirowa miała negatywny wpływ na wytrzymałość uczestników, zielona herbata pozytywnie wpływała (p=0,006) na szybkość i zwinność wspomnianych piłkarzy.

Posiada właściwości chemoprewencyjne

Spożywanie zielonej herbaty może zapobiegać rodzajom nowotworów, takim jak rak prostaty, przewodu pokarmowego, piersi, płuc, jajników i pęcherza moczowego. Dzieje się tak, ponieważ przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom komórek powodowanym przez wolne rodniki i działają jako chemoprewencja.

Tak więc ta cecha może mieć wielkie znaczenie w leczeniu pacjentów po przeszczepie nerki podatnych na raka skóry. Ponadto preparaty do stosowania miejscowego z polifenolami z tej substancji również zapobiegają szkodliwemu działaniu światła UV.

Podobnie, jednym z najczęstszych skutków ubocznych leczenia raka jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Z kolei zielona herbata stosowana jako płyn do płukania jamy ustnej (w miejscowym leczeniu stanów jamy ustnej) zapobiega i działa przeciw zapaleniu błon śluzowych u pacjentów onkologicznych leczonych chemioterapią.

Posiada właściwości przeciwgrypowe

Katechiny, takie jak EGCG, najobficiej występujące w zielonej herbacie, minimalizują skutki działania wirusów grypy A i B. Zostało to opisane w pracach naukowych. Dzięki wysokiej naturalnej zawartości katechin w zielonej herbacie, Camellia sinensis może być terapeutyczną odpowiedzią na zapobieganie i leczenie grypy typu A.

Czy codziennie pijesz zieloną herbatę? Bądź świadomy przeciwwskazań

Korzystne właściwości tej substancji poparte są badaniami. Nie jest jednak pozbawiona przeciwwskazań i skutków ubocznych. Jej spożycie nie powinno przekraczać dwóch filiżanek dziennie, ponieważ może prowadzić do negatywnych konsekwencji takich jak:

 • Bóle głowy
 • Nerwowość
 • Biegunka
 • Trudności ze snem
 • Drażliwość
 • Zwiększone tętno
 • Zawroty głowy

Powinieneś także unikać zielonej herbaty, jeśli bierzesz leki lub pijesz napoje alkoholowe. Wynika to z zawartości kofeiny. Połączenie kofeiny z innymi substancjami może wywołać niepożądane efekty.

Eksperci zalecają, aby kobiety w ciąży lub karmiące piersią unikały picia zielonej herbaty. Chodzi o to, że może powodować niekorzystne skutki dla dziecka. Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi, niedokrwistością i problemami trawiennymi powinni również unikać picia zielonej herbaty lub robić to pod nadzorem lekarza.

Odpowiedzialne spożywanie zielonej herbaty decyduje o tym, czy stanie się ona korzystna dla twojego zdrowia. Jeśli więc codziennie pijesz zieloną herbatę, upewnij się, że nie przekraczasz dwóch filiżanek i odkryj, co może zrobić dla twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Barilaro, H. L. (2014). Posibles efectos profilácticos del té verde en mucositis por tratamiento quimioterápico (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata). http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/41258
 • Chacko SM, Thambi PT, Kuttan R, Nishigaki I. Beneficial effects of green tea: a literature review. Chin Med. 2010;5:13. Published 2010 Apr 6. doi:10.1186/1749-8546-5-13
 • Funosas, E. R., Martínez, A. B., Pignolo, M., Maestri, L., Aromando, R. F., Scozzarro, S. M., … & Hermida, P. S. (2005). Efectividad del té verde en el tratamiento de periodontitis crónica. Avances en Odontoestomatología, 21(3), 159-166. https://scielo.isciii.es/pdf/odonto/v21n3/original4.pdf
 • Hursel, R., Viechtbauer, W., & Westerterp-Plantenga, M. S. (2009, September). The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: A meta-analysis. International Journal of Obesity. https://doi.org/10.1038/ijo.2009.135
 • Itoh, Y., Yasui, T., Okada, A., Tozawa, K., Hayashi, Y., & Kohri, K. (2005). Preventive effects of green tea on renal stone formation and the role of oxidative stress in nephrolithiasis. Journal of Urology173(1), 271–275. https://doi.org/10.1097/01.ju.0000141311.51003.87
 • Kim, S. H., Jun, C. D., Suk, K., Choi, B. J., Lim, H., Park, S., … & Shin, T. Y. (2006). Gallic acid inhibits histamine release and pro-inflammatory cytokine production in mast cells. Toxicological Sciences, 91(1), 123-131. https://academic.oup.com/toxsci/article/91/1/123/1672576?login=true
 • Pervin M, Unno K, Ohishi T, Tanabe H, Miyoshi N, Nakamura Y. Beneficial Effects of Green Tea Catechins on Neurodegenerative Diseases. Molecules. 2018;23(6):1297. Published 2018 May 29. doi:10.3390/molecules23061297
 • Salas-Hernández, A., Hurtado-Ovalle, S. A., Marín-Padilla, A. L., Arriaga-Domínguez, M. P., Salas-Herrera, M. M., Martín del Campo-Cervantes, J., & Esparza-Ramos, S. B. Influencia del té verde y del té de jengibre en el rendimiento deportivo del futbolista Influence of green tea and ginger tea on the sports performance of the soccer player. http://portal.amelica.org/ameli/jatsRepo/486/4862106005/4862106005.pdf
 • Suzuki Y, Miyoshi N, Isemura M. Health-promoting effects of green tea. Proc Jpn Acad Ser B Phys Biol Sci. 2012;88(3):88–101. doi:10.2183/pjab.88.88
 • Weinreb, O., Mandel, S., Amit, T., & Youdim, M. B. (2004). Neurological mechanisms of green tea polyphenols in Alzheimer’s and Parkinson’s diseases. The Journal of nutritional biochemistry, 15(9), 506-516. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286304001184


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.