Poznaj 6 najlepszych naturalnych środków na infekcje gardła

Czy wiesz, że płukanie słoną wodą lub roztworem sody oczyszczonej jest skutecznym sposobem leczenia infekcji gardła? Obie metody pomagają zmniejszyć stan zapalny i zabić zarazki.
Poznaj 6 najlepszych naturalnych środków na infekcje gardła
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kto nie cierpiał kiedyś na liczne infekcje gardła ? To bolesne doświadczenie, które sprawia, że codzienne życie staje się nieprzyjemne. Boli rozmowa, oddychanie i połykanie… czy jest jakiś sposób na uczucie ulgi? Oto kilka wspaniałych naturalnych środków na infekcje gardła. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz cierpieć na tę nieprzyjemną dolegliwość.

 

Środki na infekcje gardła

Kobieta z bólem gardła
Czasami infekcje gardła pojawiają się podczas zmian temperatur lub w okresie przejściowym z jednego sezonu na drugi. Innym razem to użycie klimatyzacji może wysuszyć błonę śluzową dróg oddechowych i zaostrzyć objawy.

Nadejście zimy może być kolejnym winowajcą, ale bez względu na przyczynę, nie ignoruj jej, bo możesz poczuć się przepełniony stresem i niepokojem.

Infekcje gardła mogą być wywoływane przez bakterie, wirusy lub uraz mechaniczny. Niektóre bakterie są bardziej oporne niż inne i mogą wymagać leczenia antybiotykami. Często w przypadku wirusa możesz znaleźć ulgę, biorąc po prostu kilka dni wolnego, aby wyzdrowieć.

Pamiętaj, że od czasu do czasu Twój układ odpornościowy słabnie, obniżając naturalną obronę przed infekcjami lub niektórymi chorobami. Dlatego upewnij się, że stosujesz dietę, która zapewnia dobry ogólny stan zdrowia. Ponadto zalecamy wypróbowanie następujących środków w leczeniu infekcji gardła:

1. Tymianek, miód i herbata cytrynowa

Kobieta trzyma filiżankę herbaty
Nic nie jest tak proste i skuteczne, jak te trzy składniki razem. Tymianek to silny środek antyseptyczny, który zwalcza zarazki. Tymczasem miód wspomaga gojenie, łagodzi stany zapalne i działa kojąco na całe gardło.

Łącząc tymianek i miód z sokiem z cytryny otrzymujesz leczniczą miksturę, którą możesz się cieszyć przez cały dzień. Oto jak ją przygotować:

 • Dodaj dwie łyżki świeżego tymianku do litra wrzącej wody.
 • Dodaj sok z jednej cytryny oraz startą skórkę.
 • Gotuj te składniki przez 10 minut.
 • Zdejmij naczynie z ognia i odczekaj 10 minut przed przecedzeniem płynu.
 • Pij te napar z dwiema łyżkami miodu przez cały dzień.

2. Płucz gardło słoną wodą

Płukanie gardła
 • Rozcieńcz łyżkę soli w 250 ml wody.
 • Płucz gardło tą mieszaniną raz na godzinę, ale nigdy jej nie połykaj. Po prostu pozwól jej dotrzeć do tylnej części gardła na kilka sekund, zanim ją wyplujesz. A następnie powtórz proces.
 • Zamiast soli można też użyć łyżeczki octu jabłkowego lub nawet sody oczyszczonej. Wszystkie trzy składniki zmniejszają stan zapalny, zabijają obecne zarazki i bakterie oraz skutecznie leczą ból gardła.

3. Czosnek, najlepszy naturalny antybiotyk

Ząbki czosnku w glinianej misce

Wszyscy wiedzą, że czosnek nadal jest najsilniejszym dostępnym naturalnym antybiotykiem. Dodatkowo można go znaleźć praktycznie wszędzie. Jest skuteczny, zdrowy i nie ma negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego więc nie spróbować go w leczeniu infekcji gardła? Oto jak to zrobić:

 • Rozgnieć ząbek czosnku i zalej połową szklanki wody. Wypij tę mieszaninę.
 • Możesz powtórzyć ten proces dwa razy dziennie. Jasne, zapach czosnku pozostanie w Twoim oddechu, ale warto spróbować – szybciej wyzdrowiejesz.

4. Kompresy z herbaty rumiankowej

Chora kobieta wskazuje na swoje gardło

Zabieg ten będzie stosowany jako mokry kompres na ból gardła. Zmniejsza stany zapalne i przynosi ulgę. Wykonaj następujące kroki:

 • Przygotuj rumianek, dodając trzy łyżki suszonego zioła do szklanki wody.
 • Gdy rumianek nasiąknie, odcedź płyn do miski, zmocz w nim ręcznik lub szmatkę i nałóż kompres na gardło.
 • Powtarzaj ten proces za każdym razem, gdy kompres wystygnie. Idealnie byłoby, gdybyś stosowała go przez 10 do 20 minut.

5. Kurkuma i zielona herbata

Mała, artystyczna filiżanka zielonej herbaty leczy infekcje gardła
 • Zabieg ten jest bardzo łatwy i skuteczny. Połączenie zielonej herbaty z kurkumą to świetny sposób na leczenie infekcji gardła. Pomoże zmniejszyć stan zapalny i przyspieszy powrót do zdrowia.
 • Przygotuj swoją zieloną herbatę jak zwykle. Gdy woda się zagotuje, dodaj pół łyżeczki mielonej kurkumy.
 • Gdy mikstura zaparzy się przez około pięć minut, dodaj trochę miodu, aby ją osłodzić. Na pewno poczujesz się lepiej.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak dbać o gardło przez cały rok – naturalnie!

6. Dużo odpoczywaj

Kobieta śpi na poduszce
Twoje ciało zwalcza infekcję. Jedynym sposobem, w jaki może to trwać, jest utrzymywanie naturalnych mechanizmów obronnych wspomagając je dużą ilością odpoczynku. Upewnij się więc, że śpisz prawidłowo. Dodatkowa drzemka nie zaszkodzi: szybciej poczujesz się lepiej!

Kiedy jesteś chory, powinieneś spać około 10 lub 11 godzin dziennie, więc pamiętaj, aby zdrzemnąć się i wyspać w nocy, aby dojść do siebie. Zobaczysz, że wkrótce znów poczujesz się sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.