Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli

Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalne środki zaradcze mogą być najlepszym sposobem pożegnania się z każdą chorobą układu oddechowego. Dziś poznasz 3 sposoby przygotowania tymianku, by zwalczyć zapalenie oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego, która powstaje, gdy w oskrzelach pojawia się stan zapalny i gromadzi się w nich śluz. Może być ostra lub przewlekła, jednak w obu przypadkach konieczne jest leczenie. Jak wykorzystać tymianek do walki z zapaleniem oskrzeli?

Choroba charakteryzuje się pojawieniem się objawów, takich jak suchy kaszel, duszności, przekrwienie błony śluzowej nosa i ogólne złe samopoczucie. W rzeczywistości może im też towarzyszyć ból gardła, umiarkowana gorączka i ciągłe uczucie zimna.

Chociaż sposoby walki z nim różnią się w zależności od stopnia nasilenia, stosowanie tymianku może pomóc zwiększyć uczucie ulgi. Ta roślina jest pełna związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych, które w pewnym stopniu poprawiają zdrowie układu oddechowego.

Czym jest tymianek i do czego służy?

Tymianek to roślina lecznicza i zioło aromatyczne. Pochodzi z Morza Śródziemnego i należy do botanicznej rodziny Labiadas, podobnie jak mięta, rozmaryn i bazylia. Jego najpopularniejsze zastosowania wiążą się z gastronomią. Jednakże ma też szereg zastosowań w medycynie naturalnej.

Generalnie wyróżnia się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi, wykrztuśnymi i przeciwbólowymi. Jest również lekko wiatropędny, moczopędny i przeciwgrzybiczy.

Wśród jego zalet można wymienić złagodzenie bólu gardła. Tymianek możemy również stosować do zwalczania zapalenia oskrzeli, dzięki zawartości flawonoidów.

Badanie sugeruje, że połączenie esencji wyekstrahowanej z liści w połączeniu z bluszczem może szybko zwalczyć kaszel i zapalenie oskrzeli. Flawonoidy rozluźniają mięśnie związane z objawami tych schorzeń, minimalizując stan zapalny.

Tymianek na zapalenie oskrzeli

Tymianek był używany od setek lat jako suplement wzmacniający układ odpornościowy i ograniczający infekcje dróg oddechowych.

Jak użyć tymianek na zapalenie oskrzeli?

Przed użyciem tymianku w walce z zapaleniem oskrzeli bardzo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny możliwych skutków ubocznych. Chociaż jest to roślina korzystna dla zdrowia płuc, nie możemy ignorować tego, że w niektórych przypadkach jest przeciwwskazana lub że może mieć jakąś interakcję z lekami.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, istnieją trzy proste sposoby wykorzystania jego właściwości. Oczywiście nie są one cudownymi lekami na chorobę i nie zastępują konwencjonalnych metod leczenia. Dowiedz się więcej!

Napar z tymianku

Napar z tymianku

Napar z tymianku to jeden z najlepszych sposobów wykorzystania właściwości tej niezwykłej rośliny.

Wypijając filiżankę naparu z tymianku trzy razy dziennie zauważysz różnicę w swoim zdrowiu. W ten sposób zrelaksujesz się i ukoisz ból gardła. Pamiętaj, aby pić go na gorąco, aby uzyskać najlepszy efekt.

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka tymianku (15 g)

Przygotowanie

  • Najpierw zagotuj wodę.
  • Gdy już się ona zagotuje, wyłącz ogień i wsyp łyżkę tymianku.
  • Odstaw na maksymalnie pięć minut i podawaj w filiżance.
  • Stosuj dwa razy dziennie, aż poczujesz poprawę.

Olejek do masażu na zapalenie oskrzeli

Olejek do masażu na bazie tymianku świetnie nadaje się do masażu klatki piersiowej i zmniejszania przekrwienia. W ten sposób składniki tymianku będą w stanie zminimalizować dyskomfort spowodowany zapaleniem oskrzeli i przeziębieniem. Podczas aplikacji pamiętaj o wykonywaniu go delikatnymi, okrężnymi ruchami dłonią.

Składniki

  • 10 kropli olejku tymiankowego
  • Olej migdałowy (25 ml)

Przygotowanie

  • Najpierw wlej do słoika 25 mililitrów olejku migdałowego.
  • Następnie dodaj 10 kropli olejku tymiankowego i mieszaj do uzyskania jednolitego płynu.
  • Nałóż trochę na dłoń i masuj klatkę piersiową delikatnymi, okrężnymi ruchami.
  • Powtarzaj procedurę trzy razy dziennie, aż do uzyskania poprawy.

Syrop tymiankowy na zapalenie oskrzeli

Syrop z tymianku

Syrop tymiankowy jest idealny w leczeniu zapalenia oskrzeli u dzieci, ponieważ jego smak ułatwia jego spożycie. Na co czekasz, żeby go spróbować?

Na koniec przedstawiamy Wam tymianek w syropie. Stanowi idealną alternatywę przy zapaleniu oskrzeli u dzieci, gdyż zawiera miód, co ułatwia jego spożycie. Ponadto można go przyjmować do 4 razy dziennie, aby kontrolować objawy.

Składniki

Przygotowanie

  • Najpierw dodaj 450 gramów miodu do naparu z tymianku.
  • Następnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy.
  • Podawaj w słoiku z syropem.
  • Przyjmuj dawkę 5 mililitrów (co odpowiada łyżeczce) do 4 razy dziennie.
  • Wstaw do lodówki i używaj dopóki nie poczujesz poprawy.

Podsumowanie

Tymianek jest dobrym suplementem łagodzącym niektóre objawy zapalenia oskrzeli. Ze względu na swoją wartość odżywczą działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Wszystko to pomaga zminimalizować silny kaszel, przekrwienie i inne dolegliwości.

Jednak, podobnie jak wszystkie produkty ziołowe, należy go przyjmować pod nadzorem lekarza, zwłaszcza jeśli występują inne choroby podstawowe lub przyjmowane są leki.

To może Cię zainteresować ...
Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie

Tymianek to roślina o wielu zaletach i szerokim zastosowaniu. Jest to jedna z najczęściej stosowanych, aromatycznych przypraw ziołowych w kuchni.



  • Singletary, K. (2016). Thyme history, applications, and overview of potential health benefits. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0000000000000139
  • Ceyhan, N., & Ugur, A. (2001). Investigation of in vitro antimicrobial activity of honey. Rivista Di Biologia.
  • Stahl-Biskup, E., & Venskutonis, R. P. (2012). Thyme. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.499
  • Stahl-Biskup, E., & Sáez, F. (2002). Thyme – The genus Thyme L. The history, botany and taxonomy of the genus Thymus.
  • Kemmerich, B., Eberhardt, R., & Stammer, H. (2012). Efficacy and Tolerability of a Fluid Extract Combination of Thyme Herb and Ivy Leaves and Matched Placebo in Adults Suffering from Acute Bronchitis with Productive Cough. Arzneimittelforschung. https://doi.org/10.1055/s-0031-1296767

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.