Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli

Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalne środki zaradcze mogą być najlepszym sposobem pożegnania się z każdą chorobą układu oddechowego. Dziś poznasz 3 sposoby przygotowania tymianku, by zwalczyć zapalenie oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego, która powstaje, gdy w oskrzelach pojawia się stan zapalny i gromadzi się w nich śluz. Może być ostra lub przewlekła, jednak w obu przypadkach konieczne jest leczenie. Jak wykorzystać tymianek do walki z zapaleniem oskrzeli?

Choroba charakteryzuje się pojawieniem się objawów, takich jak suchy kaszel, duszności, przekrwienie błony śluzowej nosa i ogólne złe samopoczucie. W rzeczywistości może im też towarzyszyć ból gardła, umiarkowana gorączka i ciągłe uczucie zimna.

Chociaż sposoby walki z nim różnią się w zależności od stopnia nasilenia, stosowanie tymianku może pomóc zwiększyć uczucie ulgi. Ta roślina jest pełna związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych, które w pewnym stopniu poprawiają zdrowie układu oddechowego.

Czym jest tymianek i do czego służy?

Tymianek to roślina lecznicza i zioło aromatyczne. Pochodzi z Morza Śródziemnego i należy do botanicznej rodziny Labiadas, podobnie jak mięta, rozmaryn i bazylia. Jego najpopularniejsze zastosowania wiążą się z gastronomią. Jednakże ma też szereg zastosowań w medycynie naturalnej.

Generalnie wyróżnia się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi, wykrztuśnymi i przeciwbólowymi. Jest również lekko wiatropędny, moczopędny i przeciwgrzybiczy.

Wśród jego zalet można wymienić złagodzenie bólu gardła. Tymianek możemy również stosować do zwalczania zapalenia oskrzeli, dzięki zawartości flawonoidów.

Badanie sugeruje, że połączenie esencji wyekstrahowanej z liści w połączeniu z bluszczem może szybko zwalczyć kaszel i zapalenie oskrzeli. Flawonoidy rozluźniają mięśnie związane z objawami tych schorzeń, minimalizując stan zapalny.

Tymianek na zapalenie oskrzeli

Tymianek był używany od setek lat jako suplement wzmacniający układ odpornościowy i ograniczający infekcje dróg oddechowych.

Jak użyć tymianek na zapalenie oskrzeli?

Przed użyciem tymianku w walce z zapaleniem oskrzeli bardzo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny możliwych skutków ubocznych. Chociaż jest to roślina korzystna dla zdrowia płuc, nie możemy ignorować tego, że w niektórych przypadkach jest przeciwwskazana lub że może mieć jakąś interakcję z lekami.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, istnieją trzy proste sposoby wykorzystania jego właściwości. Oczywiście nie są one cudownymi lekami na chorobę i nie zastępują konwencjonalnych metod leczenia. Dowiedz się więcej!

Napar z tymianku

Napar z tymianku

Napar z tymianku to jeden z najlepszych sposobów wykorzystania właściwości tej niezwykłej rośliny.

Wypijając filiżankę naparu z tymianku trzy razy dziennie zauważysz różnicę w swoim zdrowiu. W ten sposób zrelaksujesz się i ukoisz ból gardła. Pamiętaj, aby pić go na gorąco, aby uzyskać najlepszy efekt.

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka tymianku (15 g)

Przygotowanie

  • Najpierw zagotuj wodę.
  • Gdy już się ona zagotuje, wyłącz ogień i wsyp łyżkę tymianku.
  • Odstaw na maksymalnie pięć minut i podawaj w filiżance.
  • Stosuj dwa razy dziennie, aż poczujesz poprawę.

Olejek do masażu na zapalenie oskrzeli

Olejek do masażu na bazie tymianku świetnie nadaje się do masażu klatki piersiowej i zmniejszania przekrwienia. W ten sposób składniki tymianku będą w stanie zminimalizować dyskomfort spowodowany zapaleniem oskrzeli i przeziębieniem. Podczas aplikacji pamiętaj o wykonywaniu go delikatnymi, okrężnymi ruchami dłonią.

Składniki

  • 10 kropli olejku tymiankowego
  • Olej migdałowy (25 ml)

Przygotowanie

  • Najpierw wlej do słoika 25 mililitrów olejku migdałowego.
  • Następnie dodaj 10 kropli olejku tymiankowego i mieszaj do uzyskania jednolitego płynu.
  • Nałóż trochę na dłoń i masuj klatkę piersiową delikatnymi, okrężnymi ruchami.
  • Powtarzaj procedurę trzy razy dziennie, aż do uzyskania poprawy.

Syrop tymiankowy na zapalenie oskrzeli

Syrop z tymianku

Syrop tymiankowy jest idealny w leczeniu zapalenia oskrzeli u dzieci, ponieważ jego smak ułatwia jego spożycie. Na co czekasz, żeby go spróbować?

Na koniec przedstawiamy Wam tymianek w syropie. Stanowi idealną alternatywę przy zapaleniu oskrzeli u dzieci, gdyż zawiera miód, co ułatwia jego spożycie. Ponadto można go przyjmować do 4 razy dziennie, aby kontrolować objawy.

Składniki

Przygotowanie

  • Najpierw dodaj 450 gramów miodu do naparu z tymianku.
  • Następnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy.
  • Podawaj w słoiku z syropem.
  • Przyjmuj dawkę 5 mililitrów (co odpowiada łyżeczce) do 4 razy dziennie.
  • Wstaw do lodówki i używaj dopóki nie poczujesz poprawy.

Podsumowanie

Tymianek jest dobrym suplementem łagodzącym niektóre objawy zapalenia oskrzeli. Ze względu na swoją wartość odżywczą działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Wszystko to pomaga zminimalizować silny kaszel, przekrwienie i inne dolegliwości.

Jednak, podobnie jak wszystkie produkty ziołowe, należy go przyjmować pod nadzorem lekarza, zwłaszcza jeśli występują inne choroby podstawowe lub przyjmowane są leki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singletary, K. (2016). Thyme history, applications, and overview of potential health benefits. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0000000000000139
  • Ceyhan, N., & Ugur, A. (2001). Investigation of in vitro antimicrobial activity of honey. Rivista Di Biologia.
  • Stahl-Biskup, E., & Venskutonis, R. P. (2012). Thyme. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.499
  • Stahl-Biskup, E., & Sáez, F. (2002). Thyme – The genus Thyme L. The history, botany and taxonomy of the genus Thymus.
  • Kemmerich, B., Eberhardt, R., & Stammer, H. (2012). Efficacy and Tolerability of a Fluid Extract Combination of Thyme Herb and Ivy Leaves and Matched Placebo in Adults Suffering from Acute Bronchitis with Productive Cough. Arzneimittelforschung. https://doi.org/10.1055/s-0031-1296767

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.