Brzydki zapach z ust - 5 roślinnych sposobów

Brzydki zapach z ust można zniwelować za pomocą na przykład szałwii, tymianku lub pietruszki. Dowiedz się więcej!
Brzydki zapach z ust - 5 roślinnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieświeży oddech może być spowodowany rozwojem bakterii w jamie ustnej, zmianami w składzie śliny lub chorobami wewnętrznymi. Na szczęście możesz naturalnie walczyć z tym krępującym problemem za pomocą domowych środków. Brzydki zapach z ust można zniwelować za pomocą pewnych ziołowych remediów.

Czytaj dalej!

Nieświeży oddech, znany również jako halitoza lub cuchnący oddech, jest bardzo powszechnym problemem. Według Amerykańskiego stowarzyszenia stomatologicznego (American Dental Association) co najmniej 50% dorosłych cierpiało na to co najmniej raz w życiu. Jak więc wykonać te domowe remedia na nieświeży oddech?

Chociaż obecnie istnieje wiele rodzajów specjalistycznych past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej przydatnych do leczenia tego schorzenia, istnieją również naturalnie występujące środki, które pomogą Ci kontrolować zapach z ust. W tym artykule przedstawimy 5 alternatyw, które możesz wypróbować, gdy cierpisz na nieświeży oddech.

5 domowych sposobów na nieświeży zapach z ust

Ponad 90% przypadków nieświeżego oddechu pochodzi z samej jamy ustnej. Z powodu złej higieny jamy ustnej na języku, dziąsłach i zębach namnażają się bakterie, które powodują ten problem. Jednak w kilku przypadkach cuchnący oddech może być spowodowany pochodzić z wnętrza organizmu i być oznaką problemów zdrowotnych.

Może występować często u osób z refluksem kwaśnym, problemami trawiennymi i niektórymi chorobami wątroby. Dotyka również pacjentów z cukrzycą i niewydolnością nerek. W takich przypadkach trudno go zneutralizować, nawet używając szczoteczki do zębów i płynu do płukania ust. Aby kontrolować brzydki zapach, musisz leczyć jego bezpośrednią przyczynę.

Domowe sposoby na nieświeży oddech pomagają hamować rozwój bakterii i zmniejszają tworzenie się płytki bakteryjnej. Z tego powodu są dobrym rozwiązaniem w przypadku tego problemu. Jednak ważne jest, aby uzupełnić ich stosowanie dobrą higieną jamy ustnej.

Domowe sposoby na nieświeży zapach z ust

1. Pietruszka

Pietruszka na zapach z ust

Pietruszka jest jednym z najczęściej stosowanych domowych środków na nieświeży oddech w medycynie tradycyjnej.

Jednym z najpopularniejszych domowych środków na nieświeży oddech są liście pietruszki. Ta roślina ma świeży aromat, który pomaga zneutralizować nieprzyjemny zapach pozostawiany przez niektóre pokarmy, takie jak czosnek czy cebula. Ponadto udział chlorofilu pomaga hamować rozwój bakterii i pomaga przywrócić naturalne pH śliny.

Jak użyć tego remedium?

 • Weź kilka liści pietruszki ze świeżej natki i przeżuwaj je po każdym posiłku.
 • Jeśli wolisz, zrób herbatę z liści pietruszki i używaj jej jako płynu do płukania ust.

2. Zielona herbata

Badania sugerują, że zielona herbata ma właściwości dezynfekujące, tonizujące, ściągające i dezodoryzujące, które pomagają w leczeniu nieświeżego oddechu i zapachu z ust. Popijanie jej w ciągu dnia, po każdym posiłku pomaga zachować świeży oddech na dłużej.

Jak użyć tego domowego remedium?

 • Najpierw wsyp kilka łyżek zielonej herbaty do pół litra wrzącej wody.
 • Następnie odstaw napój do przestygnięcia i po 10 minutach odcedź go.
 • Następnie przełóż napar do lodówki i pozostaw do następnego dnia.
 • Na koniec przelej go do butelki i popijaj kilka razy w ciągu dnia. Pomoże to zniwelować nieświeży oddech.

3. Domowe sposoby na nieświeży oddech: liście tymianku

Tymianek

Tymianek pomaga zwalczać owrzodzenia i infekcje jamy ustnej, a także zapewnia świeży oddech.

Herbatka tymiankowa jest dobrym alternatywnym lekarstwem na nieświeży oddech. Jest szczególnie polecana go osobom cierpiącym na infekcje oraz chorobę taką jak wrzody czy afty. Składniki aktywne z tymianku wspomagają gojenie się ran i pozostawiają świeży oddech.

Jak użyć tego domowego remedium?

 • Na początek przygotuj zapas herbaty tymiankowej – możesz użyć świeżych lub suszonych liści.
 • Następnie popijaj po łyku napoju po posiłkach i przepłucz gardło 2-3 razy dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie

4. Boldo – remedium z Ameryki Południowej na brzydki zapach z ust

Boldo wyróżnia się na tej liście domowych środków na nieświeży oddech, ponieważ pomaga zwalczyć objawy związane z problemami trawiennymi i oczyszcza organizm od wewnątrz. Możesz kupić suszone liście boldo w sklepach zielarskich i herbacianych.

Właściwości tej rośliny są niezliczone: większa wydzielanie soku żołądkowego i poprawia przyswajanie składników pokarmowych, powoduje zwiększenie ilości wydzielanej żółci oraz zmianę jej właściwości fizykochemicznych. Ponadto, dzięki flawonoidom silne działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych, co poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego i ułatwia prawidłowy przepływ żółci oraz ma działanie moczopędne.

Jak tego użyć?

 • Możesz go pić po zaparzeniu herbaty przez 5 minut na małym ogniu.
 • Jeśli chcesz, po umyciu zębów możesz użyć płynu jako płynu do płukania ust.
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pij go około 30 minut po każdym posiłku.

Uwaga: unikaj spożywania boldo, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz niedrożność dróg żółciowych.

5. Naturalne remedium na brzydki oddech – liście szałwii

Szałwia

Możesz kontrolować nadprodukcję śliny za pomocą środka na bazie szałwii, jednocześnie zmniejszając w wielu przypadkach nieświeży oddech.

Możesz również przygotować herbatę szałwiową w przypadku cuchnącego zapachu z ust i podstawowych problemów trawiennych. Roślina ta pomaga regulować wydzielanie śliny i spowalnia rozwój bakterii na zębach i dziąsłach. Możesz ją pić w formie herbaty lub używać jako płynu do płukania ust i gardła.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Szałwia – jej 6 leczniczych właściwości

Jak użyć tego remedium?

 • Najpierw zaparz herbatę szałwiową, dodając łyżeczkę liści tej rośliny do filiżanki gorącej wody.
 • Następnie przefiltruj napój przez sitko i popijaj powoli.
 • Jeśli chcesz, możesz także przepłukać płynem usta przez 2 minuty.
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powtórz ten rytuał 2 lub 3 razy dziennie.

Czy masz nieświeży zapach z ust? Wypróbuj te naturalne środki lecznicze. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach nie ustąpi w ciągu kilku dni, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że nieświeży oddech może być objawem innych chorób, takich jak cukrzyca, kwasica ketonowa, niewydolność nerek lub infekcja bakteryjna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.