Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie

Czy znasz wszystkie zalety tymianku? W niniejszym artykule przedstawimy wszystko, co warto wiedzieć o tej roślinie. Opiszemy także jej najważniejsze zastosowania.
Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Tymianek to roślina o wielu zaletach i szerokim zastosowaniu. Jest to jedna z najczęściej stosowanych przypraw ziołowych w kuchni. Cechuje ją bowiem niezwykle charakterystyczny, bogaty smak i aromat.

Ile zalet tymianku potrafisz wymienić? W niniejszym artykule opiszemy niektóre z właściwości tej rośliny i jej wykorzystanie, które sięga jeszcze czasów starożytnych. Czytaj uważnie!

Tymianek – krótka charakterystyka

Tymianek, którego oficjalna nazwa brzmi Thymus vulgaris, czyli macierzanka tymianek lub tymianek właściwy, jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, do której zalicza się także miętę i melisę.

Jest on z pewnością czymś więcej niż tylko przyprawą nadającą smaku. Tymianek najlepiej czuje się w ciepłym klimacie, gdzie rośnie jako niska krzewinka z małymi, fioletowymi kwiatami i liśćmi ułożonymi naprzeciwlegle.

Jest to roślina bardzo łatwo dostępna. Można ją kupić w szkółkach roślin, sklepach zielarskich i spożywczych. Można ją również wyhodować samemu w ogródku lub w doniczce w domu. Nie jest on zbyt wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację.

Mimo że najczęstszym wykorzystaniem tymianku jest dodatek do zup, sosów, marynat do mięs, to oprócz tego, że nadaje daniom aromatu, roślina ta posiada szereg innych właściwości odżywczych.

Dzisiaj pomożemy Ci zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać wszystkie wspaniałe właściwości tymianku. Ma on bowiem liczne zastosowania, których zakres obejmuje również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

Tymianek – poznaj jego zalety

1. Naturalny środek na wiele dolegliwości

  • Antybakteryjne i antyseptyczne właściwości tymianku sprawiają, że jest to świetny, niezwykle skuteczny środek w terapii trądziku. Szczególnie prawdziwe jest to ze względu na to, że właśnie bakterie występujące na skórze są bardzo wrażliwe na działanie tymianku.
Zbieranie tymianku
Różnorodne zalety tymianku sprawiają, że znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach życia.
  • Tymianek to świetny środek antyseptyczny, który pozwala skutecznie pozbyć się mikroorganizmów powodujących zakażenia. Dlatego też zaleca się stosowanie preparatów zawierających tymianek osobom z zapaleniem lub infekcją gardła.
  • Ponadto olejek tymiankowy jest nieoceniony w walce z grzybicą skóry. Zwłaszcza korzystnie wpływa na stan skóry rąk i nóg. Kuracja polega na zmieszaniu wody i kilku kropli olejku tymiankowego. Następnie należy w takim roztworze porządnie wymoczyć ręce lub stopy (przez co najmniej 20 minut).
  • Tymianek zawiera żelazo. Jest więc zalecany osobom borykającym się z anemią. Ponadto roślina ta poprawia trawienie i zapobiega bolesnym skurczom żołądka. Jest również pomocna w walce z nagromadzeniem gazów i wzdęciami. Aby korzystać z tych dobroczynnych właściwości tymianku, pij szklankę naparu, kiedy tylko będziesz tego potrzebować.
  • Warto również wspomnieć, że tymianek jest środkiem stosowanym do łagodzenia objawów związanym z miesiączką. Zmniejsza ból i redukuje inne towarzyszące dolegliwości, takie jak bóle głowy, bóle mięśni i zatrzymanie wody.

2. Tymianek jest niezastąpiony w kuchni

Tymianek jest przyprawą, która nadaje smaku niezliczonej ilości dań. Poza tym, liście świetnie nadają się do dekoracji. Można również dosmaczyć nim zupy, sosy i gulasze.

Roślina ta jest stosowana od bardzo dawna, zwłaszcza do aromatyzacji dań, które wymagają długiego gotowania lub duszenia. Wynika to z faktu, że powolne gotowanie sprzyja wydzielaniu się aromatycznych olejków z liści i nadaje potrawie jeszcze intensywniejszego smaku. Jest to jedna z najlepszych metod na wydobycie jak najwięcej korzyści z tej przyprawy.

3. Naturalny środek grzybobójczy

Roślina ta wykazuje działanie grzybobójcze, owadobójcze i działa także odstraszająco na niektóre owady, a szczególnie na bielinka kapustnika.

Ponadto działa wabiąco na pszczoły i osy. Esencja tymiankowa jest z powodzeniem stosowana do zwalczania i zapobiegania zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym roślin uprawnych. Specjalny roztwór można łatwo dostać w szkółkach roślin. Po prostu spryskaj nim chore uprawy.

Tymianek i inne zioła w domu
Spośród licznych zalet tymianku wymienić należy jego skuteczne działanie grzybobójcze, odstraszające owady, a także pomoc w zapobieganiu infekcjom.

W okresie po zbiorach, tymianek przedłuża świeżość owoców i warzyw. Aktywność jonowa ekstraktu pozwala mu penetrować ścianę komórkową mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie plonów. Giną mikroorganizmy, natomiast warzywa i owoce pozostają nienaruszone i świeże.

Pamiętaj więc o wymienionych powyżej zaletach tymianku. Jest on niezwykłą rośliną, która w skuteczny, nietoksyczny sposób zapobiega chorobom i psuciu się roślin, odstrasza owady, nadaje smaku potrawom i leczy zakażenia gardła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.