Anemia z niedoboru żelaza: wytyczne żywieniowe

Oprócz zwiększenia spożycia żywności bogatej w żelazo w celu zapobiegania i leczenia anemii, ważne jest, aby unikać żywności, która może utrudniać wchłanianie tego minerału.
Anemia z niedoboru żelaza: wytyczne żywieniowe

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Anemia z niedoboru żelaza wynika z nieodpowiedniej jakości i zbyt niskiej ilości hemoglobiny, cząsteczki występującej w czerwonych krwinkach. Hemoglobina jest ważna dla naszego organizmu, ponieważ transportuje tlen z płuc do pozostałych tkanek naszego ciała.

Kiedy hemoglobina nie jest w stanie przenosić tlenu do tkanek organizmu, powstaje anemia z niedoboru żelaza. Zaburzenie to jest zatem związane z nieprawidłową liczebnością komórek krwi. Wiąże się to ze zmniejszoną ilością lub brakiem czerwonych krwinek, które w rezultacie nie są w stanie prawidłowo transportować tlenu we krwi.

Wśród symptomów, których może doświadczyć osoba cierpiąca na anemię związaną z niedoborem żelaza, są m.in.:

  • Przewlekłe zmęczenie i senność
  • Ogólny dyskomfort
  • Bezsenność
  • Zawroty głowy
  • Bladość i płytki oddech
  • Nieregularność w ich cyklach menstruacyjnych
  • Nietypowy rytm serca i/lub palpitacje

Jeśli niedokrwistość zostanie szybko zdiagnozowana i leczona, to nie będzie żadnych poważniejszych konsekwencji. Jeśli jednak nie zostanie wykryta wcześnie, może w konsekwencji pogorszyć stan zdrowia osoby z problemami sercowymi lub niewydolnością oddechową.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem suplementów żelaza zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierne spożycie żelaza może być również szkodliwe.

Anemia z niedoboru żelaza – jak ją leczyć

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w przezwyciężeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza.

1. Dodaj więcej żelaza do swojej diety

Nasza pierwsza wskazówka dotycząca zapobiegania i leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza polega na upewnieniu się, że minerał ten zostanie w odpowiedniej ilości uwzględniony w Twojej diecie. Należy pamiętać, że żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny.

W większości przypadków niedobór żelaza jest spowodowany niewystarczającym spożyciem żywności bogatej w ten minerał.

Źródła żelaza w diecie
Uzupełnienie źródeł żelaza pomaga zmniejszyć niedokrwistość.

Ten stan jest bardziej rozpowszechniony wśród dzieci i młodych kobiet. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że menstruacja może powodować nadmierną utratę krwi i zubożenie rezerw żelaza, ale także dlatego, że ekstremalne, modne ostatnio diety, a nawet diety wegetariańskie i wegańskie mają tendencję do zubożania zasobów żelaza w naszym organizmie.

Należy pamiętać, że żelazo, które najłatwiej wchłania nasz organizm, pochodzi z mięsa, drobiu i ryb. Inne produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce, zboża, jajka i orzechy również zawierają żelazo, ale jest ono wchłaniane w mniejszych ilościach.

Ponadto, nie zaleca się przyjmowania suplementów żelaza, jeśli lekarz uzna, że nie jest to konieczne. Suplementy żelaza, gdy są przyjmowane w wysokich dawkach, prowadzą do zaparć i czarnego stolca. Z kolei niepotrzebnie stosowane suplementy żelaza mogą ukryć poważny problem, taki jak krwawienie z układu pokarmowego.

2. Ogranicz spożycie alkoholu

Powinieneś wiedzieć, że alkoholizm i niedokrwistość są u niektórych osób stanami pokrewnymi. Jak w wielu przypadkach, oba są wynikiem złego odżywiania. Podczas spożywania alkoholu, wątroba musi wykonać dodatkową pracę, aby go wyeliminować. Ponadto organ ten jest odpowiedzialny za dostarczanie żelaza do reszty ciała ludzkiego organizmu.

Z tego powodu spożycie alkoholu może nasilić objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza. Tak więc, zalecane jest umiarkowane spożycie produktów zawierających alkohol. Nadużywanie alkoholu może bowiem prowadzić do niedoboru żelaza, a w konsekwencji – do anemii.

Jakby tego było mało, należy pamiętać, że osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu mają zwykle wadliwe czerwone krwinki – są one niszczone przed końcem ich naturalnego cyklu życia.

3. Włącz do diety źródła kwasu foliowego

Folian, znany również jako kwas foliowy, jest witaminą typu B, która przyspiesza podział czerwonych krwinek i dlatego sprzyja prawidłowemu transportowi tlenu do reszty ciała. W związku z tym, ludzie, u których występuje anemia z niedoboru żelaza powinni spożywać produkty bogate w kwas foliowy.

Wśród żywności, które zawierają duże ilości kwasu foliowego są owoce cytrusowe, warzywa o zielonych liściach, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Należy jednak pamiętać, że foliany te są bardzo wrażliwe na ciepło. Dlatego należy unikać zbyt intensywnego gotowania tych produktów i zdecydować się na łagodniejsze metody przetwarzania żywności, takie jak gotowanie na parze lub pieczenie.

4. Anemia z niedoboru żelaza? Spożywaj więcej witaminy C

Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, jeśli pochodzi ono ze źródła roślinnego.

Aby zwiększyć wchłanialność żelaza pochodzenia roślinnego, niezbędne jest zatem zwiększenie spożycia witaminy C. Witamina ta poprawia wchłanianie żelaza nieprodukującego hemu pochodzącego ze źródeł roślinnych.

Źródła witaminy C - anemia z niedoboru żelaza

Upewnij się więc, że witamina C jest obecna w Twojej regularnej diecie. Na przykład, jedz jedną pomarańczę lub pij świeży sok z cytryny raz dziennie. Również inne owoce, które zawierają duże ilości witaminy C, takie jak grejpfruty, żurawiny, banany, kiwi, itp. są dobrym źródłem tej substancji.

5. Anemia z niedoboru żelaza: ogranicz spożycie herbaty i kawy

Herbata i kawa są bogate w garbniki. Są to substancje roślinne, które ograniczają wchłanianie żelaza w naszym organizmie. Z tego powodu należy ograniczyć ich spożycie, zwłaszcza podczas regularnych posiłków.

Jeśli zażywasz suplementy żelaza, ważne jest również, aby nie spożywać herbaty lub kawy przez kilka godzin przed i po ich zażyciu. Ponadto nie należy ich przyjmować pod ostatnim posiłku dnia, ale po południu lub wczesnym rankiem.

Wreszcie, należy pamiętać, że anemia z niedoboru żelaza jest najczęstszą formą tego schorzenia. Oznacza to zasadniczo, że u danej osoby spożycie żywności zawierającej żelazo jest niewystarczające lub nie rekompensuje strat związanych z ostrym lub chronicznym krwawieniem.

Należy pamiętać, że aby przywrócić właściwą równowagę czerwonych krwinek, konieczna jest również identyfikacja i ocena źródła problemu. Jak zawsze, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.