Domowej roboty olejek z oregano - jego przygotowanie i zalety

Domowej roboty olejek z oregano - jego przygotowanie i zalety

Napisany przez Angélica Quijano

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możesz w to wierzyć lub nie, ale fakty są takie, że domowej roboty olejek z oregano ma wiele różnych zalet. Od pomocy w walce z bakteriami począwszy, po redukowanie stanów zapalnych skończywszy. Czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tych wspaniałych korzyściach?

Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się wielu interesujących faktów na temat właściwości cechujących oregano i sposobu przygotowania i wykorzystania różnych środków na niej bazujących.

Oregano jest bardzo popularne w kuchni, ponieważ nadaje przyjemny smak wielu naszym przepisom. Ludzie zwykle używają go bezpośrednio jako przyprawy do swoich potraw. Jednak może być ono również  stosowane jako olejek. Takie rozwiązanie pozwala w pełni wykorzystać jego właściwości w leczeniu niektórych schorzeń.

Domowej roboty olejek z oregano – poznaj najważniejsze oferowane przez niego korzyści

Zwykle możemy znaleźć oregano w większości kuchni. W rzeczywistości jest to jeden z najpopularniejszych składników, jeśli chodzi o przyprawy do potraw przygotowanych według różnych przepisów.

Jednak wielu ludzi nie wie, że oprócz samego tylko zapewniania smaku, ta przyprawa po zmieszaniu z olejem ma pewne cechy i właściwości, które mogą być bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Chociaż jego stosowanie prawie zawsze ogranicza się do gotowania i doprawiania, to jednak olejek z oregano może zapewnić pewne Ci korzyści zdrowotne dzięki właściwościom wchodzącym w jego skład produktów. Dziś opowiemy Ci nieco dokładniej, jak go przygotować w zaciszu swojej własnej kuchni.

Zapraszamy do lektury!

Właściwości antyoksydacyjne

Według badań opublikowanych w Oxidative Medicine and Cellular Longevity etanolowy ekstrakt z oregano ma działanie przeciwutleniające. Z tego powodu niektórzy eksperci uważają, że ta przyprawa może potencjalnie opóźniać lub zapobiegać utlenianiu powodowanemu przez wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek.

Oregano

Oregano, oprócz zastosowania czysto kulinarnego, może być zatem stosowane jako środek wspomagający naturalne terapie.

Olejek z oregano może pomóc Ci zwalczać infekcje bakteryjne

Oregano może być również naturalną alternatywą do zwalczania niektórych bakterii, zgodnie z treścią artykułu opublikowanego w International Journal of Odontostomatology. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu zawartemu w karwakrolu i tymolu, roślina ta może skutecznie działać przeciwko bakteriom takim jak Staphylococcus aureus i Bacillus cereus.

Warto wyjaśnić w tym miejscu, że olejek z oregano powinien być stosowany wyłącznie jako uzupełnienie działania antybiotyków farmakologicznych, a nie jako samodzielny lek na infekcje. Nie ma dowodów na to, że samo jego zastosowanie jest w stanie wyeliminować bakterie będące powodem infekcji.

Olejek z oregano może pomóc Ci zwalczać infekcje wirusowe

Oprócz działania przeciwbakteryjnego, według badań opublikowanych w Journal of Applied Microbiology, karwakrol zawarty w oregano może chronić organizm przed niektórymi chorobami wirusowymi, takimi jak powodowane przez norowirusy. Jest to infekcja powodująca między innymi biegunkę, nudności i ból brzucha.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wirusy a bakterie – najważniejsze różnice między nimi

Jak przygotować w domu olejek z oregano?

Teraz, gdy wiesz już wszystko o głównych zaletach olejku z oregano, czas skupić się na sposobie jego uzyskania! Proces przygotowania tego domowej roboty produktu jest bardzo prosty. Poza tym jest to typowy środek, który zawsze powinieneś mieć pod ręką, dzięki czemu będziesz mógł go używać na wiele różnych sposobów.

Składniki,jakich będziesz potrzebować:

 • 1/2 szklanki liści oregano (50 gr)
 • 1/2 szklanki oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron lub migdałów (200 ml)
 • Szklany pojemnik ze szczelną pokrywką

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Najpierw umyj liście oregano i pozwól im wyschnąć.
 • Gdy wyschną, rozgnieć je za pomocą moździerza lub podobnego narzędzia. Ma to na celu uwolnienie wszystkich właściwości tej rośliny.
 • Umieść je w szklanym pojemniku, w którym będziesz potem przechowywać gotowy olejek z oregano.
 • Wlej teraz wybrany olej do pojemnika tak, by całkowicie przykryć znajdujące się w nim liście. Odczekaj kilka minut.
 • Następnie zagotuj wodę w garnku. Gdy będzie już wrząca, wyłącz ogrzewanie i umieść słoik z miksturą w środku garnka.
 • Pozostaw słoik w tej kąpieli wodnej na około 10 minut, aby olej i oregano się połączyły ze sobą.
 • Wyjmij następnie pojemnik z wody, zakręć mocno i przechowuj przez 2 tygodnie w chłodnym, suchym miejscu.
 • Po tym czasie odcedź płyn, a otrzymasz gotowy do użycia pyszny domowy olejek z oregano.
 • Nie zapominaj, że oprócz opisanego przez nas zastosowania leczniczego, olej ten nadaje również wspaniały smak Twoim przepisom!

Jak wykorzystać olejek z oregano?

Skoro już opisaliśmy, jak zrobić olejek z oregano, czas wyjaśnić, jak go nakładać lub używać. Możesz spożywać ten olej lub nakładać go bezpośrednio na obszar, który chcesz leczyć. Przykładowo w przypadku infekcji bakteryjnych 3 krople preparatu należy rozcieńczyć w szklance wody i wypić.

Naturalny olejek

W przypadku bólów mięśni, reumatyzmu i skręceń można nałożyć trochę oleju na dłonie i wymasować tę część ciała, która sprawia Ci ból. Jeśli chcesz, możesz również dodać do niego olejki eteryczne, które również zapewniają podobne korzyści w przypadku tych konkretnych schorzeń.

Oprócz tego wiele osób twierdzi, że wdychanie oregano go w postaci oparów może pomóc zmniejszyć objawy grypy. Kiedy poczujesz typowy dyskomfort z powodu grypy lub przeziębienia, użyj od 3 do 6 kropli oleju przed posiłkami. Możesz też użyć inhalatora, nebulizatora lub miski z gorącą wodą. Można ten zabieg bezpiecznie powtarzać do 3 razy dziennie.

Istnieją ogólnie rzecz biorąc różne zastosowania olejku z oregano, od spożycia doustnego po stosowanie miejscowe.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zaparcia – leczenie naturalnymi naparami

Kilka dodatkowych zaleceń dotyczących olejku z oregano

Zanim zaczniesz zażywać doustnie ten środek, upewnij się, że nie będzie on szkodliwy dla Twego zdrowia. Olejek z oregano jest uważany za bezpieczny w większości przypadków i we właściwej dawce. Istnieją jednak pewne zagrożenia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią lub osób uczulonych na tę przyprawę.

Nadmierne spożycie tego produktu może również powodować kołatanie serca, zaburzenia nerwowe, depresję i senność. Pamiętaj, że nie ma cudownych środków na wszystkie choroby. A to oznacza, że zawsze najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie jakiś poważniejszy problem ze zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Schovelin-H, Alexandra, & Muñoz-C, Marlene. (2018). Efecto Antibacteriano de la Infusión de Orégano ( Origanum vulgare ) sobre el Crecimiento in Vitro de Streptococcus mutans , 2015. International journal of odontostomatology12(4), 337-342. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-381X2018000400337
 • Gilling DH, Kitajima M, Torrey JR, Bright KR. Antiviral efficacy and mechanisms of action of oregano essential oil and its primary component carvacrol against murine norovirus. J Appl Microbiol. 2014;116(5):1149-1163. doi:10.1111/jam.12453
 • Coccimiglio, J., Alipour, M., Jiang, Z. H., Gottardo, C., & Suntres, Z. (2016). Antioxidant, Antibacterial, and Cytotoxic Activities of the Ethanolic Origanum vulgare Extract and Its Major Constituents. Oxidative medicine and cellular longevity2016, 1404505. https://doi.org/10.1155/2016/1404505
 • Jiménez, María Cristina Rogles. Actualidad de los medicamentos a base de plantas para el tratamiento del dolor y la inflamación. Diss. UNIVERSIDAD COMPLUTENSE, 2017.
 • Dufort, Julianne. Aceites esenciales: Una guía práctica para conocer las propiedades de los aceites esenciales y sus aplicaciones. Robinbook, 2017.
 • Pérez, Rocío Mera Gallego. “Prevención de catarros y resfriados.” (2017).
 • Llivichushca, Caivinagua, and Diana Alexandra. Factores de riesgo asociados a la atención de parto atendido por comadronas en domicilio en la parroquia Sígsig de la provincia del Azuay periodo septiembre 2017-febrero 2018. BS thesis. Universidad Católica de Cuenca, 2018.
 • Vásquez Espeleta, Jorge Iván. “Actividad antibacteriana in vitro del extracto acuoso de Origanum vulgare L.(Orégano) sobre los Streptococcus mutans, distrito de Chimbote, provincia del Santa, departamento Áncash, 2018.” (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.