Naturalne przyprawy zwalczające ból kolan - poznaj najlepsze z nich

Naturalne przyprawy zwalczające ból kolan - poznaj najlepsze z nich
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czytając ten artykuł poznasz naturalne przyprawy zwalczające ból kolan, takie jak kurkuma, imbir, cynamon, goździki i pieprz kajeński oraz dowiesz się, jak działają. Wypróbuj je na własnej skórze!

Jeśli natknęłaś się na ten artykuł, prawdopodobnie poszukujesz naturalnego sposobu na poradzenie sobie z bólem kolan. Możesz tego dokonać stosując odpowiednie leczenie, w którym z pewnością pomocne okażą się przyprawy zwalczające ból kolan o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Odkryj, w jaki sposób działają naturalne przyprawy zwalczające ból kolan, takie jak kurkuma, imbir, cynamon, goździki i pieprz kajeński. Możesz włączyć je do swojej codziennej diety i cieszyć się ich licznymi właściwościami zdrowotnymi.

Ból kolan

Niestety ból kolan to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Jego przyczyną może być uraz więzadeł lub tkanki chrzęstnej albo taka choroba jak zapalenie stawów, dna moczanowa czy infekcje.

Główne objawy tego schorzenia to stan zapalny i zaczerwienienie. Oprócz tego część osób uskarżają się na sztywność, osłabienie lub niestabilność kolan. W niektórych przypadkach może pojawiać się ograniczona mobilność podczas prostowania kolana lub odgłosy przypominające chrupanie, które słychać podczas ruchów stawu.

Bez względu na przyczynę zawsze należy udać się do lekarza, aby profesjonalista wydał oficjalną diagnozę. Specjalista z pewnością będzie w stanie dobrać właściwy sposób leczenia, zwłaszcza jeśli masz poważne objawy lub stan kolan gwałtownie się pogarsza.

Czytaj dalej, aby poznać pięć naturalnych przypraw, które wspomogą Cię w walce z bólem kolan po zasięgnięciu porady lekarskiej.

Naturalne przyprawy zwalczające ból kolan

1. Kurkuma

Pierwszy naturalny składnik, o którym warto wspomnieć, to królowa przypraw: kurkuma. Ten niesamowity środek leczniczy jest spożywany od wieków i używany do tworzenia lekarstw ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, znieczulające, antyoksydacyjne oraz ochronne.

Kurkuma w proszku i w korzeniu
Aktywny składnik noszący nazwę kurkuminy sprawia, że ta naturalna przyprawa pomaga zwalczać ból kolan. Działa jak środek znieczulający i przeciwzapalny.

Niektóre badania wykazują, że jej działanie jest silniejsze od leków przeciwbólowych. Poza tym spożywanie kurkumy nie niesie ze sobą skutków ubocznych, które odbiją się na Twoim organizmie. Dlatego też nie powinnaś o niej zapominać, gdy sięgasz po przyprawy zwalczające ból kolan.

2. Imbir

Imbir należy do tej samej rodziny co kurkuma i stanowi doskonały naturalny środek łagodzący ból. Poza tym możesz stosować go na różne sposoby: spożywać lub używać w formie balsamów, smarując bolące miejsce olejkiem eterycznym rozpuszczonym w innym oleju bazowym.

Badanie przeprowadzone na grupie 247 pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową kolan udowodniło korzystne działanie ekstraktu z imbiru. Jego wyniki pokazują zmniejszenie intensywności objawów.

Musisz jednak stosować odpowiednią dawkę imbiru, aby uniknąć problemów trawiennych, które czasem może wywoływać.

3. Pieprz kajeński

Pieprz kajeński zawiera kapsaicynę, niezwykle ostry składnik, który doskonale sprawdza się w zwalczaniu bólu. Poza tym, podobnie jak imbir, możesz go zarówno jeść, jak i używać miejscowo.

Jeśli zdecydujesz się dodawać pieprz kajeński do posiłków, pamiętaj, że czasem może podrażnić Twój układ trawienny. Unikniesz tych skutków ubocznych, jeśli będziesz go włączać do diety stopniowo .

4. Cynamon cejloński

Cynamon to przyprawa o właściwościach przeciwzapalnych, zapewniająca wiele korzyści zdrowotnych. Można go używać miejscowo, aby zmniejszyć ból i poprawić mobilność stawów. Jeśli chcesz nałożyć go na skórkę, połącz cynamon z innymi składnikami, takimi jak imbir i olej sezamowy.

Cynamon - przyprawy zwalczające ból kolan
Cynamon zawiera składniki odżywcze, które pomagają zwalczać procesy zapalne i ból. Dlatego warto stosować go razem z innymi terapiami na ból kolan.

Warto wybrać cejlońską odmianę cynamonu. Jej działanie lecznicze jest o wiele silniejsze niż w przypadku innych gatunków tej przyprawy. Możesz dodawać go zarówno do słodkich, jak i wytrawnych potraw, przygotować go w formie herbaty lub przyjmować go jako suplement diety.

5. Goździki

Ostatnia z polecanych przez nas przypraw to goździki, zawierające znaczące ilości eugenolu. Ten organiczny związek chemiczny, który jest również obecny w cynamonie i gałce muszkatołowej, ma właściwości przeciwbólowe . Nic dziwnego, że już w starożytności używano goździków do łagodzenia bólu zębów.

Możesz nałożyć olejek z goździków na bolące kolano, aby odczuć ulgę dzięki znieczuleniu odczuwanemu w miejscu aplikacji. Jednak jeśli chcesz zaobserwować znaczną poprawę, musisz stosować tę metodę konsekwentnie.

Pozbądź się bólu kolan dzięki pięciu naturalnym przyprawom!

Teraz znasz już naturalne przyprawy zwalczające ból kolan. Nie tylko poprawią smak Twojego jedzenia, ale także pomogą Ci w przypadku różnorodnych problemów zdrowotnych.

Wypróbuj je i poznaj korzyści płynące z ich używania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altman, R. D., & Marcussen, K. C. (2001). Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis and Rheumatism. https://doi.org/10.1002/1529-0131(200111)44:11<2531::AID-ART433>3.0.CO;2-J
  • Asimi, O. A., Sahu, N. P., & Pal, A. K. (2013). Antioxidant Activity and Antimicrobial Property of Some Indian Spices. International Journal of Scientific and Research Publications.
  • O’Neill, J., Brock, C., Olesen, A. E., Andresen, T., Nilsson, M., & Dickenson, A. H. (2012). Unravelling the Mystery of Capsaicin: A Tool to Understand and Treat Pain. Pharmacological Reviews. https://doi.org/10.1124/pr.112.006163

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.