Prawoślaz lekarski: korzyści i skutki uboczne

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.
Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022
Prawoślaz lekarski stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek wspomagający walkę z kaszlem, podrażnieniami skóry i dolegliwościami trawiennymi. Jak go używać? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to bylina pochodząca z Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Jego ekstrakty są wykorzystywane do produkcji syropów na kaszel i produktów do pielęgnacji skóry.
Ale poza tym wydaje się mieć inne zastosowania lecznicze ze względu na swoje szczególne właściwości. Jednak na razie nie ma solidnych dowodów na jego wpływ na zdrowie, ponieważ badania na ludziach odbyły się na małą skalę i nie przyniosły jednoznacznych rezultatów.
Dlatego, chociaż wielu stosuje go jako suplement ziołowy nie jest on akceptowany jako lek pierwszego wyboru w przypadku choroby. Ponadto, ze względu na możliwe skutki uboczne i interakcje przed wypróbowaniem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Prawoślaz lekarski – korzyści
Właściwości lecznicze prawoślazu lekarskiego wynikają głównie z zawartości śluzu. Chodzi o galaretowatą substancję roślinną podobną do soku, którego używa się jako zagęszczacz.a
W rzeczywistości słodycze znane jako pianki (marshmallows) otrzymały tę nazwę, ponieważ na początku ich producenci używali śluzu tego korzenia do produkcji. Jednak obecnie nie używają tego zioła i pianki są wytwarzane z cukru i żelatyny.
Wracając do głównego tematu, śluz z korzenia prawoślazu lekarskiego ma działanie przeciwutleniające, a ogólne badania sugerują, że pomaga on w walce z podrażnieniami skóry i problemami trawiennymi. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Poniżej szczegółowo opisujemy jego główne zalety.
Leczenie kaszlu i przeziębienia
Korzeń prawoślazu lekarskiego może skutecznie łagodzić podrażnienia związane z suchym kaszlem. Niektóre syropy na kaszel i pastylki do ssania zawierają korzeń prawoślazu. Powód? Zawarty w nim śluz może wyścielić przełyk, zmniejszając podrażnienie spowodowane tym objawem.
Przeczytaj także: Grypa czy przeziębienie? Główne różnice
Działa kojąco na podrażnioną skórę
Korzeń prawoślazu ma działanie przeciwzapalne, które może być pomocne w łagodzeniu podrażnień skóry w przypadkach czyraków, egzemy lub zapalenia skóry. Przegląd opublikowany w Advances in Dermatology and Allergology wykazał, że maść z 20% ekstraktem korzenia prawoślazu była pomocny w podrażnieniach skóry.
Sugerowano również, że miejscowe stosowanie produktów z tymi ekstraktami przyczynia się do złagodzenia negatywnych skutków promieni UV lub ekspozycji na słońce. Oczywiście nie powinien zastępować kremu z filtrem, gdyż nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Chroni przed wrzodami
Sam wyciąg z korzenia prawoślazu nie ma właściwości przeciwdziałających powstawaniu wrzodów. Jednak w połączeniu ze zdrowymi nawykami może pomóc zmniejszyć ryzyko, jak wykazano w badaniu na zwierzętach opublikowanym w Pharmaceutical and Biosciences Journal.
Naukowcy sugerują, że za ten efekt odpowiadają śluzy i flawonoidy zawarte w tej roślinie. W szczególności wydają się pokrywać i chronić śluzówkę przewodu pokarmowego, co ogranicza powstawanie wrzodów.
Prawoślaz lekarski – inne zalety
- Ziołowe preparaty zawierające korzeń prawoślazu lekarskiego wykazały pozytywny wpływ na suchość w ustach.
- Sugeruje się, że roślina i jej ekstrakty również przyczyniają się do szybkiego gojenia się ran. Uważa się nawet, że zmniejsza ryzyko infekcji.
- Ma właściwości moczopędne, które mogą pomóc w usuwaniu zalegających płynów z organizmu. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza podczas innych zabiegów.
Przeczytaj: Rany na rękach i palcach u dzieci
Efekty uboczne stosowania
U większości zdrowych osób dorosłych korzeń prawoślazu w umiarkowanych dawkach jest dobrze tolerowany i nie wywołuje niepożądanych reakcji. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć rozstrój żołądka i zawroty głowy.
W związku z tym zaleceniem jest rozpoczęcie od małej dawki, aż do osiągnięcia dawki sugerowanej przez lekarza lub producenta suplementu.
Według informacji amerykańskiej korporacji WebMD, u niektórych osób może powodować niski poziom cukru we krwi. Ponadto ze względu na brak dowodów na jego bezpieczeństwo i skuteczność należy go unikać w następujących przypadkach:
- Ciąża i karmienie.
- Zaburzenia krwotoczne.
- Cukrzyca.
- Przed i po zabiegach chirurgicznych.
Ogólnie może wchodzić w interakcje z litem, lekami przeciwcukrzycowymi i lekami przyjmowanymi doustnie. Dlatego przed spożyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.
To może Cię zainteresować ...