Prawoślaz lekarski: korzyści i skutki uboczne

Prawoślaz lekarski: korzyści i skutki uboczne
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Prawoślaz lekarski stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek wspomagający walkę z kaszlem, podrażnieniami skóry i dolegliwościami trawiennymi. Jak go używać? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to bylina pochodząca z Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Jego ekstrakty są wykorzystywane do produkcji syropów na kaszel i produktów do pielęgnacji skóry.

Ale poza tym wydaje się mieć inne zastosowania lecznicze ze względu na swoje szczególne właściwości. Jednak na razie nie ma solidnych dowodów na jego wpływ na zdrowie, ponieważ badania na ludziach odbyły się na małą skalę i nie przyniosły jednoznacznych rezultatów.

Dlatego, chociaż wielu stosuje go jako suplement ziołowy nie jest on akceptowany jako lek pierwszego wyboru w przypadku choroby. Ponadto, ze względu na możliwe skutki uboczne i interakcje przed wypróbowaniem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Prawoślaz lekarski – korzyści

Właściwości lecznicze prawoślazu lekarskiego wynikają głównie z zawartości śluzu. Chodzi o galaretowatą substancję roślinną podobną do soku, którego używa się jako zagęszczacz.a

W rzeczywistości słodycze znane jako pianki (marshmallows) otrzymały tę nazwę, ponieważ na początku ich producenci używali śluzu tego korzenia do produkcji. Jednak obecnie nie używają tego zioła i pianki są wytwarzane z cukru i żelatyny.

Wracając do głównego tematu, śluz z korzenia prawoślazu lekarskiego ma działanie przeciwutleniające, a ogólne badania sugerują, że pomaga on w walce z podrażnieniami skóry i problemami trawiennymi. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Poniżej szczegółowo opisujemy jego główne zalety.

Leczenie kaszlu i przeziębienia

Ból gardła

Korzeń prawoślazu lekarskiego może skutecznie łagodzić podrażnienia związane z suchym kaszlem. Niektóre syropy na kaszel i pastylki do ssania zawierają korzeń prawoślazu. Powód? Zawarty w nim śluz może wyścielić przełyk, zmniejszając podrażnienie spowodowane tym objawem.

W badaniu opublikowanym w Complementary Medicine Research stwierdzono, że niektóre suplementy z ekstraktami z tego korzenia pomagają w walce z suchym kaszlem.
Tymczasem badanie opublikowane w Avicenna Journal of Phytomedicine wykazało, że dzieci, które spożywały mieszankę ziół, takich jak prawoślaz, rumianek i szałwia, miały słabszy kaszel i rzadziej budziły się w nocy w porównaniu z tymi, które otrzymywały placebo.Dlatego uważa się, że korzeń prawoślazu lekarskiego może być przydatny w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Jednak potrzeba więcej dowodów. Mimo to można go spożywać w postaci herbaty, tabletek lub syropu.

Działa kojąco na podrażnioną skórę

Korzeń prawoślazu ma działanie przeciwzapalne, które może być pomocne w łagodzeniu podrażnień skóry w przypadkach czyraków, egzemy lub zapalenia skóry. Przegląd opublikowany w Advances in Dermatology and Allergology wykazał, że maść z 20% ekstraktem korzenia prawoślazu była pomocny w podrażnieniach skóry.

Sugerowano również, że miejscowe stosowanie produktów z tymi ekstraktami przyczynia się do złagodzenia negatywnych skutków promieni UV lub ekspozycji na słońce. Oczywiście nie powinien zastępować kremu z filtrem, gdyż nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Chroni przed wrzodami

Sam wyciąg z korzenia prawoślazu nie ma właściwości przeciwdziałających powstawaniu wrzodów. Jednak w połączeniu ze zdrowymi nawykami może pomóc zmniejszyć ryzyko, jak wykazano w badaniu na zwierzętach opublikowanym w Pharmaceutical and Biosciences Journal.

Naukowcy sugerują, że za ten efekt odpowiadają śluzy i flawonoidy zawarte w tej roślinie. W szczególności wydają się pokrywać i chronić śluzówkę przewodu pokarmowego, co ogranicza powstawanie wrzodów.

Prawoślaz lekarski – inne zalety

 • Ziołowe preparaty zawierające korzeń prawoślazu lekarskiego wykazały pozytywny wpływ na suchość w ustach.
 • Sugeruje się, że roślina i jej ekstrakty również przyczyniają się do szybkiego gojenia się ran. Uważa się nawet, że zmniejsza ryzyko infekcji.
 • Ma właściwości moczopędne, które mogą pomóc w usuwaniu zalegających płynów z organizmu. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza podczas innych zabiegów.
Prawoślaz lekarski
Prawoślaz lekarski w połączeniu ze środkami ochrony żołądka działa przeciwko wrzodom

Efekty uboczne stosowania

U większości zdrowych osób dorosłych korzeń prawoślazu w umiarkowanych dawkach jest dobrze tolerowany i nie wywołuje niepożądanych reakcji. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć rozstrój żołądka i zawroty głowy.

W związku z tym zaleceniem jest rozpoczęcie od małej dawki, aż do osiągnięcia dawki sugerowanej przez lekarza lub producenta suplementu.

Według informacji amerykańskiej korporacji WebMD, u niektórych osób może powodować niski poziom cukru we krwi. Ponadto ze względu na brak dowodów na jego bezpieczeństwo i skuteczność należy go unikać w następujących przypadkach:

 • Ciąża i karmienie.
 • Zaburzenia krwotoczne.
 • Cukrzyca.
 • Przed i po zabiegach chirurgicznych.

Ogólnie może wchodzić w interakcje z litem, lekami przeciwcukrzycowymi i lekami przyjmowanymi doustnie. Dlatego przed spożyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Tabarsa, M., Anvari, M., Joyner (Melito), H. S., Behnam, S., & Tabarsa, A. (2017). Rheological behavior and antioxidant activity of a highly acidic gum from Althaea officinalis flower. Food Hydrocolloids69, 432–439. https://doi.org/10.1016/j.foodhyd.2017.02.009
 • Fink, C., Schmidt, M., & Kraft, K. (2018). Marshmallow root extract for the treatment of irritative cough: Two surveys on users’ view on effectiveness and tolerability. Complementary Medicine Research25(5), 299–305. https://doi.org/10.1159/000489560
 • asma javid, nasrinsadat motevalli haghi, Ahmad Emami, aida ansari, seyed abbas zojaji, maryam Khoshkhui, & Hamid Ahanchian. (2018). Short-course administration of a traditional herbal mixture ameliorates asthma symptoms of the common cold in children. Avicenna Journal of Phytomedicine, Online First. https://doi.org/10.22038/ajp.2018.11678
 • Dawid-Pać R. Medicinal plants used in treatment of inflammatory skin diseases. Postepy Dermatol Alergol. 2013;30(3):170‐177. doi:10.5114/pdia.2013.35620
 • Zaghlool, S. S., Shehata, B. A., Abo-Seif, A. A., & Abd El-Latif, H. A. (2015). Assessment of Protective Effects of Extracts of Zingiber officinale and Althaea officinalis on Pyloric Ligation-Induced Gastric Ulcer in Experimental Animals. UK Journal of Pharmaceutical Biosciences, 3(4), 48. https://doi.org/10.20510/ukjpb/3/i4/89472
 • Rezaei M, Dadgar Z, Noori-Zadeh A, Mesbah-Namin SA, Pakzad I, Davodian E. Evaluation of the antibacterial activity of the Althaea officinalis L. leaf extract and its wound healing potency in the rat model of excision wound creation. Avicenna J Phytomed. 2015;5(2):105‐112.
 • Skrinjar, I., Vucicevic Boras, V., Bakale, I., Andabak Rogulj, A., Brailo, V., Vidovic Juras, D., … Vrdoljak, D. V. (2015). Comparison between three different saliva substitutes in patients with hyposalivation. Clinical Oral Investigations19(3), 753–757. https://doi.org/10.1007/s00784-015-1405-8
 • Shiffa, M., Aslam, M., Fahamiya, N., & Muzn, F. (2016). Unani perspective of Khatmi (Althaea officinalis). Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry JPP, 357(56), 357–360. Retrieved from http://www.phytojournal.com/archives/2016/vol5issue6/PartE/5-6-35-802.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.