Chleb kryształowy: co to jest i jak go zrobić

Ten kryształowy chleb jest odmianą klasycznych wersji. Świetnie komponuje się z oliwą z oliwek, z serem, a nawet z niektórymi rodzajami wędlin. Spróbuj!
Chleb kryształowy: co to jest i jak go zrobić
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chleb kryształowy to rodzaj pokarmu, który ma szczególne właściwości. Przede wszystkim wyróżnia się nawilżeniem, a także tym, że ma cienką i chrupiącą skórkę.

Tutaj nauczymy Cię, jak w prosty sposób zrobić kryształowy chleb. Produkt ten doskonale nadaje się do robienia kanapek i tostów. Poza tym świetnie smakuje i pachnie, i na pewno zadowoli całą rodzinę!

Czym się charakteryzuje chleb kryształowy

Jak już wspomnieliśmy, chleb kryształowy ma inną konsystencję niż inne rodzaje chleba. Zawsze ma chrupiącą skórkę na zewnątrz i miękką teksturę od wewnątrz. To sprawia, że idealnie nadaje się do sera oraz produktów takich jak szynka i oliwa z oliwek.

Stosowanie oliwy z oliwek jako dodatku do chleba nadaje mu dodatkowe właściwości odżywcze. Ten składnik zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, elementy, które mogą pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego w organizmie. Wskazuje na to badanie opublikowane w czasopiśmie International Immunology.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że spożywanie wędlin może czasami wiązać się z pewnym ryzykiem. Azotyny są powszechnymi konserwantami w wędlinach. Wykazano, że substancje te, spożywane regularnie, zwiększają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka.

Chleb kryształowy to produkt, który zawiera nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. Ten składnik z kolei pomaga uformować bolus stolca. W rzeczywistości jego regularne spożywanie wiąże się z mniejszym ryzykiem zaparć, zgodnie z badaniami w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

Chleb skropił oliwą z oliwek.

Przepis na kryształowy chleb

Nauczymy Cię, jak w prosty sposób przygotować kryształowy chleb, aby uzyskać pyszny efekt. Oto przepis:

Składniki

  • 1 1/2 szklanki wody
  • 3 szklanki mąki chlebowej
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka drożdży piekarskich

Możesz być także zainteresowany: “Chleb Boży”: Pyszny Portugalski Deser

Instrukcje

Kluczem do sukcesu jest udane przygotowanie ciasta, które trochę trudno się wyrabia. Z tego powodu najlepiej użyć miksera stojącego z hakiem do ciasta.

Wsyp mąkę do miski i stopniowo dodawaj wodę. Najpierw zacznij od 1/2 szklanki wody i uruchom mikser. Po kilku minutach dodaj kolejne 1/2 szklanki, nie zatrzymując miksera. Następnie dodaj ostatnią część wody.

Z czasem ciasto utworzy gładką mieszankę. Po całkowitym wymieszaniu dodaj jeszcze odrobinę wody, aż uzyska lepką konsystencję.

Następnie musisz dodać sól i kontynuować wyrabianie. Na koniec dodaj drożdże i trzymaj mikser jeszcze przez kilka minut, aby wszystko dobrze zmiksować. W tym momencie możesz zwiększyć prędkość urządzenia, aby osiągnąć lepszy wynik.

Ugniatanie i odkładanie ciasta

Gdy zakończysz miksowanie, połóż ciasto na posypanej mąką powierzchni. Następnie należny je dobrze zagnieść i złożyć na cztery razy.

Przykryj ciasto ręcznikiem kuchennym i odstaw na 30 minut. Następnie zagnieść ciasto jeszcze raz i ponownie odstawić. Zrób to w sumie 3 razy.

Gdy to zrobisz, umieść ciasto w misce posmarowanej oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Następnie przykryj folią i pozostaw do wyrośnięcia w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej, aż podwoi swoją objętość.

Mąkę w misce.

Pieczenie

Gdy ciasto wyrośnie, połóż je z powrotem na blacie, aby lekko odpoczęło, nie uwalniając zmagazynowanego w nim gazu. Ważne jest, aby posypać mąką powierzchnię, aby ciasto nie przywarło do blatu.

Następnie lekko rozciągnij ciasto na prostokąt, ale nie na siłę, aby się nie rozerwało. Gdy będzie cienkie, natnij lekko powierzchnię na regularne porcje i połóż na blasze do pieczenia.

Rozgrzej piekarnik do 230ºC w opcji pieczenia konwekcyjno-parowego. Podczas nagrzewania, przykryj ciasto ściereczką kuchenną. Gdy piekarnik będzie gotowy, piecz chleb przez około 25 minut, aż zewnętrzna strona będzie sucha i chrupiąca.

Spróbuj zrobić kryształowy chleb

Jak widać, zrobienie kryształowego chleba może być trochę trudne. Aby było idealnie, zalecamy przestrzeganie przepisu krok po kroku, bez pośpiechu. W ten sposób otrzymasz doskonałe pieczywo, które w towarzystwie różnych składników, da bazę do idealnych kanapek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.
  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.
  • Zhang FX, Miao Y, Ruan JG, Meng SP, Dong JD, Yin H, Huang Y, Chen FR, Wang ZC, Lai YF. Association Between Nitrite and Nitrate Intake and Risk of Gastric Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. Med Sci Monit. 2019 Mar 9;25:1788-1799. doi: 10.12659/MSM.914621. PMID: 30850575; PMCID: PMC6420797.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.