Bananowy koktajl z masłem orzechowym — energetyczna delicja

Bananowy koktajl energetyczny z masłem orzechowym to doskonały wybór dla osób, które na co dzień uprawiają sport.
Bananowy koktajl z masłem orzechowym — energetyczna delicja
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bananowy koktajl energetyczny z masłem orzechowym zapewni Ci dużą ilość niezbędnych składników odżywczych i kalorii potrzebnych do Twojej aktywności. To przepis doskonały dla sportowców. Ponadto jest prosty w wykonaniu!

Należy zauważyć, że w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia ważne jest utrzymanie umiarkowanego spożycia kalorii przez cały dzień, aby nie stracić bilansu energetycznego. Dlatego bananowy koktajl energetyczny z masłem orzechowym, którego Cię nauczymy, nie jest odpowiedni dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

Koktajl energetyczny z masłem orzechowym i bananem

Zanim przejdziemy do przygotowania, chcemy opowiedzieć o niektórych korzyściach tego koktajlu energetycznego. Obecność orzechów jako jednego z głównych składników gwarantuje wysoką podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Według badań opublikowanych w The Cochrane Database of Systematic Reviews, kwasy tłuszczowe z serii omega 3 mogą redukować stan zapalny w organizmie, co ma pozytywny wpływ na zdrowie serca. Orzechy są źródłem tej klasy składników odżywczych.

Z drugiej strony banany koncentrują dużą ilość potasu. Według badań opublikowanych w International Journal of Cardiology pierwiastek ten może pomóc w regulowaniu ciśnienia krwi.

Składniki:

  • 200 mililitrów mleka
  • Kostki lodu
  • 1 banan
  • 30 gramów masła orzechowego
  • 1 łyżeczka czystego kakao w proszku

Sposób przygotowania

Przygotowanie koktajlu jest bardzo łatwe. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przygotowanie banana Obierz go i pokrój na mniejsze kawałki, a następnie umieść go w szklance blendera z resztą składników.

Następnie miksuj przez 5 minut, aż masa będzie gładka. Po upływie tego czasu koktajl jest gotowy. Pamiętaj o tym, żeby podać go do spożycia natychmiast po przygotowaniu. W przeciwnym razie zacznie tracić swoje cenne właściwości.

Podczas serwowania możesz dodać trochę kakao jako dekorację. Świetnie komponuje się również z cynamonem. Ta przyprawa zapewnia smak i dodaje fitoskładniki o właściwościach przeciwutleniających, które zwiększają wrażliwość na insulinę.

Aby dowiedzieć się więcej: Owocowe koktajle bez alkoholu: 5 przepisów

Odmiana: Koktajl owsiany z masłem orzechowym

Doskonałym uzupełnieniem przepisu, który właśnie udostępniliśmy, są płatki owsiane. Zi arno to stanowi bogate źródło błonnika. Pierwiastek ten jest w stanie spowolnić tempo wchłaniania węglowodanów. Jednocześnie wykazano, że beta-glukany zawarte w owsie poprawiają zdrowie układu pokarmowego dzięki ich wpływowi na mikrobiotę. Fermentują w przewodzie pokarmowym, służąc jako substrat energetyczny dla zamieszkujących go bakterii.

Płatki owsiane poprawiają konsystencję koktajlu energetycznego z bananem i masłem orzechowym, a także jego smak. To rewelacyjne uzupełnienie (choć powinny być w tym celu dobrze zmielone).

Włączenie go do przepisu jest bardzo proste:

Po dodaniu wszystkich składników do blendera wystarczy dodać 40 gramów naturalnych płatków owsianych. Pamiętaj jednak, że może być konieczne nieco dłuższe miksowanie, aby zapewnić rozdrobnienie ziarna.

Koniecznie wypróbuj ten bananowy koktajl z dodatkami

Jak widać, zrobienie koktajlu jest bardzo proste i szybkie. Dostarcza znaczną ilość składników odżywczych, ponieważ składniki, z których się składa, zawierają w sobie wysokiej jakości węglowodany, białka i tłuszcze.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że jest to posiłek o wysokiej wartości energetycznej. Wprowadzenie go do diety osoby prowadzącej siedzący tryb życia mogłoby spowodować zachwianie równowagi, co przełożyłoby się na przyrost masy ciała.

Jeśli często uprawiasz sport, możesz go częściej przygotowywać bez obawy o przybranie na wadze. Może nawet pomóc w budowaniu mięśni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 18;7(7):CD003177. doi: 10.1002/14651858.CD003177.pub3. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 30;11:CD003177. PMID: 30019766; PMCID: PMC6513557.
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.
  • Jayachandran M, Chen J, Chung SSM, Xu B. A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem. 2018 Nov;61:101-110. doi: 10.1016/j.jnutbio.2018.06.010. Epub 2018 Aug 10. PMID: 30196242.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.