4 złe nawyki, których należy unikać gdy masz przewlekłe zapalenie żołądka

W tym artykule pokażemy Ci 4 nawyki, których powinieneś unikać, jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie żołądka. Wyeliminowanie tych nawyków może poprawić Twoje ogólne samopoczucie i kondycję Twojego układu pokarmowego.
4 złe nawyki, których należy unikać gdy masz przewlekłe zapalenie żołądka
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Stan zapalny błony śluzowej żołądka określane jest potocznie jako przewlekłe zapalenie żołądka. Jest to schorzenie, który może mieć charakter przejściowy. Ale jeśli nie zostanie wyleczone w odpowiednim czasie, może przekształcić się w długotrwałą chorobę układu pokarmowego.

Czy znasz więc nawyki, których powinieneś unikać, gdy cierpisz na przewlekłe zapalenie żołądka?

W tym artykule pokażemy Ci 4 nawyki, których powinieneś unikać, jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie żołądka. Wyeliminowanie tych nawyków może poprawić Twoje ogólne samopoczucie i kondycję Twojego układu pokarmowego. Możesz nawet zignorować niektóre z nich lub stosować ten, czy inny, nie zdając sobie sprawy, że są szkodliwe.

Jednak mogą pogorszyć kondycję Twojego układu pokarmowego. Więcej na ten temat powiemy Ci w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

4 nawyki, których należy unikać, jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie żołądka

Błony śluzowe wyściełające ścianę żołądka chronią go przed kwasami i drobnoustrojami. Jeśli ta powłoka ochronna zostanie podrażniona lub uszkodzona, może rozwinąć się w niej stan zapalny.

Stan zapalny błony śluzowej potocznie określamy jako przewlekłe zapalenie żołądka. Zwykle mogą to powodować niektóre bakterie lub regularne zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z tego powodu najlepiej udać się do lekarza, by uzyskać najlepszą metodę leczenia.

Ponadto musisz także unikać pewnych nawyków, które mogą pogorszyć sytuację. Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim:

1. Spożywanie pewnych drażniących substancji

Jednym z najgorszych nawyków, jakie możesz zrobić w takim przypadku, jest spożywanie produktów o drażniących właściwościach. W rzeczywistości jeszcze bardziej uszkadzają one błonę śluzową przewodu pokarmowego i nasilają dokuczliwe objawy.

Używki

Oczywiście do najbardziej drażniących substancji należą tytoń i alkohol, a także kawa i herbata. W przypadku napojów alkoholowych najlepiej zastąpić je innymi płynami. Na przykład możesz spróbować pić naturalne soki owocowe i warzywne.

Niektóre przyprawy mogą również działać drażniąco, jak imbir, pieprz czy musztarda. Ponadto cukier i słodycze mogą powodować długotrwałe szkody, nawet jeśli nie powodują natychmiastowego dyskomfortu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najniebezpieczniejsze używki na świecie

2. Nieprawidłowe odżywianie

Po drugie, jeśli cierpisz na ostre lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, przy stole należy przestrzegać kilku wskazówek:

  • Lepiej jeść 5 małych posiłków dziennie. Nie jedz też za dużo, ponieważ może to pogorszyć procesy trawienne i zapalenie żołądka.
  • Upewnij się, że dobrze przeżuwasz jedzenie. W ten sposób, gdy już je połykasz, każdy kęs zostanie dobrze rozdrobniony i „przetworzony”.
  • Zawsze jesz w odprężającym i spokojnym otoczeniu, bez kłótni i innych czynników rozpraszających.
  • Zdecyduj się na proste posiłki, które nie zawierają zbyt wielu potraw. Ponadto najlepiej jest jeść owoce w południe lub po południu.

Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie żołądka, zauważysz ulgę w objawach. Szczególnie jeśli będziesz jeść więcej w ciągu dnia, podczas śniadania i lunchu, a nawet w porze przekąsek. Ponadto w nocy najlepiej będzie zjeść wczesną kolację i lekką przekąskę.

3. Nadużywanie leków zobojętniających

Wiele osób cierpiących na zgagę lub przewlekłe zapalenie żołądka stosuje leki zobojętniające sok żołądkowy, aby złagodzić dyskomfort. Jednak niezależnie od tego, czy są to leki, czy inne środki na bazie wodorowęglanu sodu, najlepiej stosować je raz na jakiś czas. Ponadto należy tylko używać tylko tego, co zaleca lekarz.

Napój zasadowy

Leki zobojętniające nie stanowią rozwiązania problemu. W rzeczywistości na dłuższą metę mogą nawet uszkodzić układ pokarmowy, ponieważ zakłócają działanie soków żołądkowych. Dodatkowo mogą nawet predysponować Cię do zachorowania w przyszłości na inne, poważniejsze schorzenia układu pokarmowego.

Możesz znaleźć kilka rodzajów leków zobojętniających soki trawienne, które nie podrażniają żołądka. Ponadto istnieją także naturalne produkty, które mogą przynieść ulgę, takie jak jabłka, ogórki, papaja lub śliwki.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dieta zasadowa – dlaczego jest taka modna?

4. Pozbądź się stresu

Ostatnim nawykiem, który pogarsza przewlekłe zapalenie żołądka, jest stres. W jakim stopniu są one związane z zapaleniem żołądka i stresem? Stres w rzeczywistości zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, które powodują te dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W tym sensie, aby leczyć przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, musisz zmienić niektóre nawyki, aby się zrelaksować. Picie naparów ziołowych lub zażywanie specjalnych suplementów, a także uprawianie jogi, medytacji lub tai chi to tylko kilka z dobrych przykładów.

Czego unikać, gdy chorujesz na przewlekłe zapalenie żołądka?

Te wskazówki mogą pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia. Jeśli jednak cierpisz na tę chorobę lub jej główne objawy, ważne jest, aby udać się do lekarza. Będzie on w stanie postawić właściwą diagnozę i zaordynować Ci najlepsze możliwe leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.