Najniebezpieczniejsze używki na świecie

Tabu i błędne informacje nie są już wymówką. Należy mieć świadomość, jakie są najniebezpieczniejsze używki na świecie.
Najniebezpieczniejsze używki na świecie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Narkotyki i używki to trudny temat, który wiąże się z wieloma kontrowersjami. Najniebezpieczniejsze używki na świecie mogą być również substancjami, które możemy znaleźć w dowolnym sklepie.

W różnych krajach i stanach obowiązują różne zasady, a we wszystkich aspektach społecznych słyszy się niepokojące historie dotyczące nadużywania szkodliwych substancji.

Przede wszystkim ważne jest zdefiniowanie, czym są używki i narkotyki i jak rozumieją je ludzie, którzy ich używają.

Narkotyk to substancja pochodzenia naturalnego, syntetycznego lub mieszanego, która bezpośrednio wpływa na percepcję i asymilację człowieka oraz interakcje biologiczne, chemiczne i neurologiczne, gdy dana osoba jest pod wpływem używek.

Pamiętajmy, że uzależnienie może różnić się w zależności od osoby, a także płci.

W tym artykule dowiesz się, czym są najniebezpieczniejsze używki na świecie.

Najniebezpieczniejsze używki na świecie

Tytoń

Tej używce należy poświęcić trochę czasu. Prawie każdy wie o produkcji, dystrybucji i konsumpcji tej substancji. Jest to część kontrowersyjnego i milionowego przemysłu papierosowego.

najniebezpieczniejsze używki na świecie

Należy jednak zrozumieć, że jest to narkotyk. Nie ma znaczenia, czy tytoń uważa się za „legalny” rodzaj używki. Wydawać by się mogło, że najniebezpieczniejsze używki to twarde narkotyki, jednak palenie papierosów jest równie trującym i niebezpiecznym nawykiem.

Związek między różnymi rodzajami raka i konsumpcją tytoniu został udowodniony – podobnie sytuacja wygląda z innymi substancjami chemicznymi dodawanymi do tytoniu, co czyni go wysoce toksyczną używką, szkodliwą dla naszego zdrowia.

Choroby związane z paleniem tytoniu:

  • rak płuc,
  • przewlekłe zapalenie płuc,
  • choroby oskrzeli,
  • pogorszenie stanu dróg oddechowych (jamy ustnej, języka, krtani, gardła, przełyku itp.).

Metamfetamina

Prawdopodobnie wszyscy widzieliście ten słynny serial telewizyjny: utalentowany nauczyciel chemii i jego asystent są głównymi bohaterami i pionierami w produkcji wyjątkowej metamfetaminy.

Metamfetamina jest wysoce uzależniająca, a także popularna w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i w Europie. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona znana ze swojego podobnego do kryształu wyglądu i można ją dostać na rynku w postaci proszku lub tabletek.

Tego rodzaju narkotyk ma ogromny wpływ na system neurochemiczny organizmu i powoduje natychmiastowe uzależnienie.

Konsekwencje zażywania metamfetaminy:

  • drażliwość,
  • rozwój i wzrost paranoi,
  • wzrost poważnych zakażeń wywołanych przez używanie jednej strzykawki przez więcej niż jedną osobę (jest to powszechny zwyczaj),
  • halucynacje (mogą być umiarkowane lub intensywne, w zależności od ilości spożywanego narkotyku).

Alkohol

Alkohol to kolejna używka, która jest akceptowana społecznie i w wielu krajach traktowana, jako coś „normalnego”, a nawet „zdrowego”. Jednak skutki spożywania alkoholu są tak samo niebezpieczne, jak w przypadku innych narkotyków, jeśli chodzi o ich wpływ na Twoje zdrowie.

Uzależnienie od alkoholu jest najbardziej znaną konsekwencją nawyku nadmiernego i częstego spożywania tej używki. Alkohol powoduje szkody w społeczeństwie, rodzinach i zdrowiu fizycznym człowieka. Jego wpływ na zdrowie przy nadmiernym spożyciu może być traumatyczny i nieodwracalny.

używki - alkohol

Choroby związane z nadmiernym spożyciem alkoholu:

  • marskość wątroby
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
  • ciężkie, przewlekłe zapalenie żołądka (rozwój owrzodzeń żylnych),
  • w zależności od zdrowia danej osoby, z piciem alkoholu może być również związany szkorbut.

Kokaina

W świecie narkotyków spożywanie kokainy jest bardzo popularne. Wiele krajów Ameryki Południowej słynie z produkcji i eksportu tego produktu, który pochodzi z alkaloidów znajdujących się w liściu koki. Na kokainę jest bardzo duże zapotrzebowanie na północ od równika: w Meksyku i Stanach Zjednoczony.

Konsekwencje spożywania kokainy są bardzo poważne. Narkotyk ten można spotkać w wielu formach: proszku, tabletki lub płynu.

Co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy zażywasz kokainę?

  • Zwiększa się wrażliwość Twojej twarzy.
  • Masz podwyższone tętno i ciśnienie krwi.
  • Twoje ruchy są szybkie, jesteś podekscytowany.
  • Czujesz podwyższony poziom stresu i nagłe paranoje.
  • W Twoim mózgu uwalniane są wysokie poziomy dopaminy, w odpowiedzi na stymulujące związki chemiczne w kokainie.

Heroina

Heroina to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków na świecie. Znana ze swoich potężnych efektów uspokajających, heroina spowodowała niezliczoną liczbę przypadków śmierci z powodu braku wiedzy, co do ilości spożywania. Pamiętaj: nie istnieje coś takiego, jak standardowa dawka tego narkotyku.

używki - heroina

Najbardziej znani producenci heroiny znajdują się w Azji, głównie w Afganistanie. Na tym obszarze znajdują się surowce do produkcji narkotyku: liść maku. Nawet w Chinach i na Tajwanie konsumpcja pochodnych heroiny jest wykorzystywana przy wielu okazjach.

W odniesieniu do wpływu jaki heroina wywiera na organizm, mogą pojawić się poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje ze względu na wysoce uzależniające i toksyczne substancje, które zawiera.

Co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy zażywasz heroinę?

  • Twoje źrenice poszerzają się.
  • Twój oddech słabnie, a Twoje serce bije wolniej.
  • Wpadasz w niemal natychmiastowy stan katatoniczny.
  • Następuje rozszerzenie się zwieraczy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.