Czy jeść owoce ze skórką czy je obierać?

Czy jeść owoce ze skórką czy je obierać?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, czy powinno się jeść owoce ze skórką. Podpowiemy również jak należy robić to w bezpieczny sposób, eliminując ewentualne ryzyko natury higienicznej.

Skórka owoców jest niezwykle interesująca z dietetycznego punktu widzenia. Niektórzy naukowcy uważają, że ze względu na ewentualną zawartość metali ciężkich lub szkodliwych substancji chemicznych mało kto powinien jeść owoce ze skórką.

Ale skórka owoców jest bogata w składniki odżywcze i substancje, których każdy z nas potrzebuje, aby zadbać o zdrowie. Czytając nasz dzisiejszy artykuł poznasz bogactwo witamin i minerałów obecnych w skórce oraz dowiesz się, co powinnaś zrobić, aby cieszyć się ich zaletami bez narażania się na ryzyko.

Skórka owoców to doskonałe źródło błonnika

Chociaż nie każdy owoc ma jadalną skórkę, to we wszystkich z nich znajduje się spora ilość błonnika. Błonnik to substancja, która chroni przed rozwojem raka jelita, poprawia przechodzenie pokarmów przez układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia innych poważnych chorób.

Oprócz tego regularne spożywanie błonnika poprawia jakość i zróżnicowanie mikrobioty. To z kolei wpływa pozytywnie na wiele innych procesów zachodzących w naszych organizmach.

Sałatka owocowa

Musisz pamiętać, że spożywanie błonnika we właściwych ilościach spowalnia procesy trawienia, a tym samym przyswajanie cukrów. Takie działanie przekłada się na mniejsze skoki insuliny, obciążając w mniejszym stopniu trzustkę. W dzisiejszym świecie, w którym szaleje cukrzyca, trzeba stosować każdą strategię, która może zapobiec jej rozwojowi.

W skórce owoców znajduje się również mnóstwo witamin

Skórka owoców zazwyczaj zawiera wiele witamin i minerałów. Dlatego też jej jedzenie pomaga dostarczać organizmowi mikroskładniki.

W niektórych krajach i kręgach kulturowych ludzie pieką skórki owoców, aby nadawały się do spożycia. Niektórzy robią z nich herbaty, pozwalając, aby zawarte w nich witaminy przeniknęły do wody. Jest to możliwe, ponieważ witaminy znajdujące się w owocach są rozpuszczalne w wodzie.

Dzięki temu mogą przenosić się ze skórki do gorącej wody. Poza tym skórkę cytrusów dodaje się dość często do różnych sosów do sałatek.

Oprócz tego skórki niektórych owoców są bogate w antyoksydanty. Te substancje odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu rozwojowi procesów utleniania i starzenia się oraz w walce z tworzeniem się wolnych rodników.

Poza tym regularne spożywanie antyoksydantów to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o własne zdrowie. Dlatego też powinnaś jeść owoce ze skórką zamiast się jej pozbywać. W końcu to właśnie ona stanowi doskonałe źródło tych substancji.

Ryzyko obecności pestycydów

Naukowcy, którzy zachęcają do obierania owoców przed ich spożywaniem, bazują swoje nawoływania na ewentualnej obecności substancji chemicznych na ich skórkach. Aby nie dopuścić do ich spożycia, należy koniecznie porządnie myć owoce przed ich zjedzeniem.

Tym samym aby zadbać o właściwą higienę warto włożyć owoc pod kran i porządnie go potrzeć pod wodą. Czasami wystarczy nawet przetrzeć go wilgotną ściereczką.

Eksperci zalecają, aby kobiety w ciąży obierały owoce i nie jadły ich skórki. Dzięki temu uchronią się przed niebezpieczeństwem wystąpienia zatrucia wywołanego toksoplazmozą. Jeżeli chcą jeść skórkę, powinny wcześniej zdezynfekować owoc używając produktów, które zabijają bakterie obecne na jego skórce.

Mężczyzna myjący owoce

Oprócz tego owoce powinno się dokładnie myć przed spożyciem, aby usunąć z nich pokrywające je woski. Zazwyczaj używa się ich, aby poprawić wygląd produktu, który znajduje się na rynku. Woski nakłada się najczęściej w formie aerozolu na owoce, których skórek nie spożywamy.

Mimo tego i tak warto je usunąć, aby nie dopuścić do strawienia niechcianych środków chemicznych.

Zawsze najlepiej jest wybierać owoce z ekologicznych lub zaufanych źródeł niż kupować te dostępne w supermarketach lub dużych sieciach sklepowych. Dzięki temu będziesz miała dostęp do bardziej czystych i zdrowszych produktów o lepszej jakości organoleptycznej.

Czy jeść owoce ze skórką czy bez niej: podsumowanie

Zawsze powinnaś jeść owoce ze skórką. W skórkach owoców znajduje się dużo błonnika, witamin o antyoksydantów, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu.

Jednak musisz koniecznie pamiętać, aby przed zjedzeniem owoców zawsze je porządnie umyć, aby uchronić się przed spożyciem niechcianych substancji chemicznych. Kupuj owoce z zaufanych źródeł, które gwarantują ich jakość, i myj je wodą, aby zmniejszyć obecność pestycydów na skórce.

To może Cię zainteresować ...
Ciemnienie enzymatyczne i jego konsekwencje
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ciemnienie enzymatyczne i jego konsekwencje

Ciemnienie enzymatyczne to zjawisko, które bez wątpienia doskonale znasz. Polega ono po prostu na tym, że owoce utleniają się w kontakcie z powietr...  • Simpson HL., Campbell BJ., Review article: dietary fibre microbiota interactions. Aliment Pharmacol Ther, 2015. 42 (2): 158-79.
  • Mebdoua S., Lazli M., Ounane SM., Tellah S., et al., Evaluation of pesticide residues in fruits and vegetables from algeria. Food Addit Contam, 2017. 10 (2): 91-98.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.