Owoce na profilaktykę raka piersi!

Owoce pomagają skutecznie zapobiec zachorowaniom na raka piersi. Pamiętaj jednak, że większość ich właściwości znajduje się w skórce.
Owoce na profilaktykę raka piersi!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem, jedna na każde osiem kobiet choruje na raka piersi. Żeby uniknąć choroby zaleca się zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa.

Dzisiaj przedstawimy Wam owoce, które hamują rozwój złośliwych komórek.

Owoce mogą zapobiec nawet 40% zachorowań na raka

Wiele badań dowiodło związek pomiędzy żywieniem, nawykami, aktywnością fizyczną i rakiem. Prawie połowa kobiet chorujących na tę przypadłość, mogłaby tego uniknąć prowadząc zdrowy tryb życia, uprawiając spory i jadając odpowiednio zbilansowane posiłki.

Czynnikami ryzyka w przypadku raka piersi są:

 • Zaawansowany wiek
 • Uwarunkowania genetyczne
 • Gęste piersi
 • Terapie hormonalne
 • Nadwaga
 • Spożywanie alkoholu
 • Przynależność do białej rasy
 • Nadmierne ćwiczenia
 • Palenie tytoniu
 • Doustne środki antykoncepcyjne
 • Pierwsza miesiączka przed 11. rokiem życia
 • Menopauza po 55. roku życia
 • Nieposiadanie dzieci
 • Pierwsza ciąża po 35. roku życia
 • Ciąża przed 15. rokiem życia
 • Niekarmienie piersią
 • Dieta niska w witaminy i proteiny

Tylko 10% wszystkich przypadków ma związek z czynnikami dziedzicznymi lub genetycznymi. Dlatego też, żeby uniknąć raka piersi, pamiętaj o samobadaniach podczas kąpieli, o corocznej mammografii i dostosuj się do poniższych wskazówek:

Jadaj świeże owoce codziennie

Mogą to być naturalne soki, koktajle lub sałatki. Najważniejsze, żeby zjadać 3 owoce dziennie (i 2 warzywa).

Częściej sięgaj po warzywa

Przede wszystkim papryka, marchew, pomidory i zielone warzywa liściaste. Najlepiej, jeśli są surowe (ewentualnie ugotowane na parze).

Zastąp rafinowane mąki tymi pełnoziarnistymi

Ryż, makarony, ciastka, pizza i inne produkty zawierające mąkę, powinny być możliwie razowe. Polecamy też kuskus, quinoę, owies itp.

Nie zapominaj o roślinach strączkowych

Wszystkie są niezastąpione dla zdrowia. Masz do wyboru ciecierzycę, soczewicę, fasolę, groch i soję (koniecznie ekologiczną).

Ogranicz spożycie czerwonego mięsa

Duże ilości wołowiny, baraniny lub wieprzowiny podwyższają gęstość kaloryczną w organizmie. Oprócz tego, podnoszą pH, co sprzyja rozwojowi komórek rakowych.

Zapomnij też o mięsach przetwarzanych, takich jak parówki, czy wędliny.

Wyeliminuj z diety fast foody

Jeżeli od czasu do czasu zjadasz hamburgera z frytkami, to nie ma problemu. Nie możesz jednak sięgać po fast foody zbyt często.

Zachowaj odpowiednią wagę

Nadwaga sprawia, że stajesz się bardziej podatna na choroby. Aktywność fizyczna i zdrowa dieta pomogą Ci zgubić zbędne kilogramy bez większego wysiłku.

Unikaj napojów słodzonych, alkoholu i kofeiny

Są one ściśle związane z chorobami u osób dorosłych (30% z nich to nowotwory). Jeżeli chodzi o spożycie alkoholu, badania dowodzą, że podnosi on ryzyko zachorowań na raka piersi o 12%.

Owoce na profilaktykę raka piersi

Oprócz tego, że powinnaś zastosować się do powyższych wskazówek, naucz się wybierać takie owoce, które pomogą Ci zapobiec chorobie. Pamiętaj, żeby jadać je na surowo i – w miarę możliwości – zawsze ze skórką. To właśnie w niej znajduje się większość pozytywnych właściwości.

Jagody

Jagody

Posiadają zdolność zwalczania stanów zapalnych i zapobiegania rozwojowi chorób. Jagody dostarczają fitonutrientów, które niszczą komórki rakowe. Przeciwutleniacze zawarte w tych maleńkich owocach poprawiają skuteczność leczenia farmakologicznego.

Wystarczy garstka jagód raz na dzień. Możesz dodać je do sałatek, jogurtu, albo przygotować owocowy koktajl.

Pomarańcze

Sok z pomarańczy

W zasadzie wszystkie owoce tego koloru (na przykład papaja czy brzoskwinia) posiadają zdolność zapobiegania nowotworom piersi i dostarczają ogromnej ilości witaminy C, która wzmacnia nasz system odpornościowy.

Najlepiej byłoby, gdybyś pijała sok pomarańczowy codziennie rano, i zjadała brzoskwinię lub papaję jako deser do obiadu i do kolacji.

Owoce granatu

Owoce granatu

Już od Starożytności jadano owoce granatu jako lekarstwo na choroby. Jakieś 2000 lat temu mówiono o nich “moc natury”. Aktualne badania dowodzą, że granaty są bogate we flawonoidy, taniny, przeciwutleniacze i polifenole.

Ze względu na zawarte w nich składniki, owoce granatu bardzo skutecznie zapobiegają zachorowaniom na raka (i nie tylko raka piersi; również prostaty, płuc i jelita grubego).

Pamiętaj! Do obiadu – sok z owoców granatu!

Owoce leśne itp.

Owoce leśne

Mówiliśmy już o jagodach. Podobne właściwości prezentują czereśnie, porzeczki, jeżyny, winogrona i truskawki. Zawierają ogromną dawkę przeciwutleniaczy, które chronią nasze komórki. Wystarczy garstka dziennie (na przykład na drugie śniadanie). Pycha!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.