Zwiotczenie brzucha - jak skutecznie je wyeliminować?

Zwiotczenie brzucha jest wynikiem nagłych zmian objętości tkanki ciała. Nie ma to nic wspólnego z gromadzeniem się tłuszczu.
Zwiotczenie brzucha - jak skutecznie je wyeliminować?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wyeliminowanie kwestii, jaką jest zwiotczenie brzucha lub wiotkości bez wchodzenia pod nóż jest teraz możliwe. Istnieje kilka minimalnie inwazyjnych metod mających na celu obkurczenie zwiotczałej skóry i pobudzenie tworzenia nowych włókien kolagenowych. Luźna skóra właściwa często powoduje niepewność. Na szczęście niektóre zabiegi estetyczne w połączeniu ze zdrową dietą ujędrniają okolice brzucha.

Zaletą tych metod jest uniknięcie wszelkiego ryzyka związanego z zabiegiem chirurgicznym i odpoczynkiem pooperacyjnym. Dodatkowo w ciągu kilku dni będziesz miał atrakcyjny brzuch. Wybór zabiegu zależy od oceny lekarskiej, podczas której specjalista określa przyczynę problemu, jakim jest zwiotczenia brzucha i dopasowuje technikę do Twoich potrzeb.

Co powoduje zwiotczenie brzucha?

Badanie opublikowane przez University of the South of Santa Catarina definiuje wiotkość skóry jako utratę elastycznej tkanki łącznej, produkt nagłej zmiany objętości w regionie. Gdy nie ma przyczepności podszewki, odkształca się i trudno przywrócić jej pierwotny wygląd. Wiąże się to również ze spadkiem poziomu kolagenu i elastyny, co powoduje powstawanie zmarszczek.

Wbrew temu, co wielu uważa, zwiotczenie brzucha nie jest związane ze zlokalizowanym tłuszczem. Inne czynniki wpływające na zwiotczenie skóry brzucha to:

 • Siedzący tryb życia
 • Starzenie się
 • Złe odżywianie
 • Zaburzenia hormonalne
 • Przyspieszona utrata wagi
 • Słabe mięśnie brzucha
 • Utlenianie komórkowe po porodzie

Zwiotczenie brzucha – jak zapobiegać?

Zwiotczenie brzucha to problem estetyczny, któremu można zapobiec. Sekret tkwi w prowadzeniu zdrowego trybu życia i wzmacnianiu mięśni, aby pomóc ujędrnić skórę. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje nawyki. Ale jeśli podejmiesz decyzję, gdy widoczny jest luźny brzuch, zalecana ścieżka obejmuje zabiegi bezoperacyjne, które promują produkcję kolagenu i elastyny.

Najlepsze zabiegi zwalczające zwiotczenie brzucha

Techniki, które teraz przedstawimy, tonizują okolice brzucha. Efekty są długotrwałe, o ile uzupełniasz je sportem, nawodnieniem i pokarmami bogatymi w białko, błonnik i regenerującymi mięśnie.

Dieta zapobiegająca zwiotczeniu brzucha.
Zdrowa dieta jest niezbędna, aby towarzyszyć zabiegom zmniejszającym wiotkość. Spożywanie błonnika zmniejsza obrzęk brzucha i wpływa na estetykę okolicy.

1. Mezoterapia

Mezoterapia polega na stosowaniu zastrzyków śródskórnych lub podskórnych zawierających substancje regenerujące, nawilżające i odmładzające skórę właściwą. Dermatolog określa dawki i aplikuje je za pomocą igieł o minimalnym rozmiarze bezpośrednio w punkty wiotkie. Zmiana widoczna jest w krótkim okresie. Są nawet osoby, które zauważają je od pierwszych infiltracji.

2. Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na przezskórnym podawaniu leczniczego dwutlenku węgla. Związek jest dostarczany za pomocą iniekcji na wiotką skórę w celu pobudzenia przepływu krwi i zwiększenia dotlenienia skóry. Nakłucia mają reakcję biochemiczną podobną do reakcji organizmu podczas ćwiczeń.

Karboksyterapia nie tylko pomaga zlikwidować wiotkość, ale także niweluje rozstępy i wzmaga produkcję fibroblastów. Wymaga co najmniej 4 sesji. Jednak lekarz dostosowuje terapie do potrzeb każdego pacjenta.

3. Stymulacja Kotza

Metoda ta znana jest również jako elektroterapia lub stymulacja falami rosyjskimi. Nazwa pochodzi od naukowca Jakowa Kotza.

W dziedzinie estetycznej zabieg ten jest zalecany w celu wywołania przerostu mięśni, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym na platformie Academia. Zaznaczono, że stymulacja prądami rosyjskimi tonizuje wiotkie mięśnie i moduluje kontury ciała.

W przypadku elektroterapii lekarz umieszcza na skórze elektrody, które emitują prąd o minimalnym natężeniu. Wyładowania stymulują mięśnie, powodując ich kurczenie się oraz poprawę napięcia i jędrności. Wymagane jest minimum 5 sesji tygodniowo w odstępach od 25 do 40 minut. Sojusznikami skuteczności procesu są kremy ujędrniające.

4. Częstotliwość radiowa

Radiofrekwencja polega na wykorzystaniu urządzeń wydzielających intensywne ciepło, które zagęszczają włókna kolagenowe w jamie brzusznej i sprzyjają powstawaniu nowej tkanki.

Urządzenie nasuwa się na okolice brzucha w temperaturze nie wyższej niż 40 °C. W zależności od stanu każdego pacjenta można było zaplanować co najmniej 3 sesje co 15 dni. Po pierwszych 21 dniach terapii zaczynasz widzieć gładszą skórę. Wynik utrzymuje się do 3 lat.

5. Kriolipoliza

Kriolipoliza polega na zastosowaniu zimna w celu zmniejszenia grubości skóry właściwej i otaczających ją tkanek bez powodowania uszkodzeń. Revista Argentina de Dermatología twierdzi, że stosowanie wychładzania w medycynie ma długą historię, zwłaszcza ze względu na jego właściwości terapeutyczne w różnych patologiach skóry.

W szczególności ciekły azot w niskich temperaturach powoduje martwicę uszkodzonej wyściółki, sprzyjając gładkości skóry. Zabieg ten oferuje postępujące rezultaty i daje maksymalne rezultaty 2 miesiące po sesjach.

6. Elektrolipoliza

Dzięki terapiom elektrolipolizy poprawiasz krążenie krwi i przyczyniasz się do produkcji niezbędnych hormonów, które tonizują strukturę skóry. Technika koryguje objętość ciała, szczególnie w trudnych miejscach.

Liczba sesji i czas trwania różnią się dla każdego pacjenta. Eksperci twierdzą, że optymalne rezultaty przyniesie połączenie elektrolipolizy z programami wzmacniania mięśni. Aby zastosować tę metodę, specjalista wszczepia parę cienkich igieł w okolice brzucha i dostarcza niskie prądy. Metoda wykorzystuje substancje miejscowe, które sprzyjają transmisji.

7. Ćwiczenia

Jest to najstarsze i najmniej inwazyjne leczenie, ale z dobrymi wynikami w walce z wiotczeniem brzucha. Dzięki treningowi sportowemu przedłużasz działanie innych małoinwazyjnych technik estetycznych. Wypróbuj rutyny, które obejmują ćwiczenia siłowe i cardio. Brzuch deski zapewnia duże zmiany w tym obszarze ciała.

Szczupła kobieta
Ćwiczenia muszą towarzyszyć każdej wybranej przez Ciebie technice, ponieważ pomagają utrzymać wyniki.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Generalnie zabiegi te stosowane są przez dermatologów i chirurgów plastycznych. Nie wszystkie kraje pozwalają kosmetykom na wykonywanie tych zabiegów. Jeśli to zrobią, niezbędny jest nadzór medyczny, ponieważ będą mieli do czynienia z delikatnymi substancjami i sprzętem.

Wśród wtórnych reakcji tego rodzaju techniki jest ryzyko infekcji, zaczerwienienia skóry, krwiaków w miejscach iniekcji i bólu. Z drugiej strony, choć nie są to zabiegi bardzo inwazyjne, mogą pojawić się komplikacje, jeśli pacjent ukrywa, że ma do czynienia z takimi schorzeniami, jak:

 • Arytmie
 • Padaczka
 • Niewydolność serca
 • Niekontrolowane nadciśnienie
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Infekcje skóry w okolicy brzucha

Kiedy wskazana jest operacja?

Chociaż chodzi o pozbycie się wiotkości bez uciekania się do sali operacyjnej, zdarzają się przypadki, w których operacja jest odpowiednia. Nazywa się abdominoplastyką i wykorzystuje zaawansowaną technologię do przywracania jędrności brzucha.

Zgodnie z zaleceniami Kolumbijskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej interwencja jest odpowiednia dla osób z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej. Jednak w przypadku kobiet wskazane jest poddanie się operacji, jeśli nie planują ponownego zajścia w ciążę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.