Jak czytać etykiety kosmetyków?

Etykiety kosmetyków zawierają przydatne dla użytkownika informacje. Znajdują się na nich składniki, data ważności i alergeny.
Jak czytać etykiety kosmetyków?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Etykiety kosmetyków powinny decydować o naszych wyborach w drogeriach. Znajdują się na nich informacje o składnikach, zaletach produktów i kluczowych aspektach ich stosowania. Dowiedz się, czego szukać na etykietach.

Skóra to tkanka zdolna do wchłaniania wielu substancji zawartych w kosmetykach. Problem pojawia się, gdy wchodzi ona w kontakt z niebezpiecznymi chemikaliami powodującymi komplikacje zdrowotne.

Definicja kosmetyku

By lepiej rozumieć etykiety trzeba najpierw zadać sobie pytanie o to, co definiuje się jako kosmetyki. Mowa o substancjach lub mieszankach substancji nakładanych na skóręktóre mają określone funkcje (ochrona, oczyszczanie, perfumowanie). Definicja kosmetyku może różnić się pomiędzy krajami.

Kremy, dezodoranty, perfumy i produkty do makijażu należą do tej klasy produktów. Czytaj dalej i dowiedz się, jak czytać etykiety kosmetyków.

Czym jest INCI i co ma wspólnego z etykietami kosmetyków?

Tak zwany INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to system regulujący terminologię stosowaną w odniesieniu do kosmetyków, czyli oznaczenia na opakowaniach produktów.

W niektórych przypadkach nazwy składników po łacinie oznaczają termin naukowy, a nazwy angielskie odnoszą się do składników chemicznych. Składniki wymienione są malejąco, to znaczy najpierw wyszczególnione są te stanowiące największy procent produktu.

 Jakie informacje zawierają etykiety kosmetyków?

Etykiety kosmetyków nie są łatwe do zrozumienia, więc warto poznać podstawy ich czytania. Na początek warto wiedzieć, że na etykiecie znajduje się lista składników podanych malejąco, zależnie od stężenia.

Wyszczególnione powinny być też alergeny, które mogą uczulać. Składniki stanowiące mniej niż 1 % mogą być wymienione bez konkretnego porządku.

Oznaczone gwiazdką składniki oznaczają alergeny lub dopiski. W Unii Europejskiej jest obowiązek podawania na etykiecie adresu i nazwy producenta, ostrzeżeń, informacji na temat działania produktu, wagi lub objętości, zastosowania, daty ważności, trwałości i numeru serii.

Lista składników

Chociaż wiele składników, które na nas oddziałują i mają duże znaczenie dla składu formuły, dodaje się do receptury w niewielkim stężeniu i nie znajdują się one wysoko na liście, warto je znać. Konserwanty i substancje zapachowe stosowane są w najmniejszych ilościach, poniżej 1 %.

Przyjrzyjmy się wybranym składnikom, które nie tylko wpływają na skórę, ale na zdrowie w ogóle. Oto one:

 • 1,4-dioksan: znajduje się w produktach pieniących się i jest toksyczny.
 • Benzofenona: to substancja stosowana w pomadkach i lakierach do paznokci, która chroni przez promieniowaniem UV.
 • Związki butylu: substancja ta powoduje zmiany hormonalne i bywa toksyczna.
 • Smoła węglowa: to substancja rakotwórcza zawarta w szamponach, mydłach i farbach do włosów.
 • Pochodne etanolaminy (DEA): to substancje chemiczne stosowane w przemyśle kosmetycznym. Są obecnie zakazane w krajach Unii Europejskiej ze względu na ich szkodliwość.
 • Formaldehyd: substancja ta zawarta jest w szamponach i mydłach dla dzieci.
 • Triklosanto składnik detergentów i past do zębów.
 • Dwutlenek tytanu: ma działanie rakotwórcze. Znajduje się także w pudrach do makijażu.
 • Nitrozaminy: występują w szerokiej gamie kosmetyków.
 • Ftalany: zakazane w Unii Europejskiej. Występują w perfumowanych lotionach do ciała.

Inne informacje

Na etykietach znajdują się także następujące oznaczenia:

Nietestowane na zwierzętach

Jak sama nazwa wskazuje, termin ten odnosi się do testowania na zwierzętach. Oznaczenie to jest zwykle potwierdzane przez instytucje monitorujące.

Hipoalergiczne

Oznacza to, że dany produkt nie powoduje reakcji alergicznychNie ma jednak całkowitej pewności co do tego, że żadne zmiany skórne się nie pojawią.

Skóra jest wrażliwa na chemikalia, więc należy postępować z nią ostrożnie.

Data ważności

To okres przez jaki należy zużyć produkt, o ile jest prawidłowo przechowywany. W przeciwnym wypadku data ta może ulec skróceniu.

Etykiety powinny wskazywać maksymalny okres przydatności do użycia. Zwykle oznacza się go literą M oraz cyfrą oznaczającą przydatność do użycia w miesiącach.

Etykiety kosmetyków mają funkcję informacyjną

Rynek kosmetyczny rozrasta się, co zmusza producentów do zachowania większej transparencji w kwestii etykiet i formuł. Składniki to coraz ważniejszy temat dla klientów, którzy coraz bardziej interesują się tym, co kupują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • C. Laguna, J. de la Cuadra, B. Martín-González, V. Zaragoza, L. Martínez-Casimiro, V. Alegre. Dermatitis alérgica de contacto por cosméticos. Actas Dermo-Sifiliográficas [Internet] 2009 [consultado 16 de marzo de 2021]; volumen (100): páginas 50-60. Disponible en:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731009700572
 • Marta e Ignacio Suay Matallana. Título Nombrar los cosméticos:los orígenes y consolidación de la nomenclatura cosmética internacional. Real Acad Farm [Internet] 2020 [consultado]; volumen (86): páginas pp. 179 – 186. Disponible en:https://analesranf.com/articulo/8603_03/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.