Ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym - o czym pamiętać?

Czas na ujędrnienie brzucha w okresie poporodowym u każdej kobiety przebiega inaczej. Kluczowe są jednak dieta i ćwiczenia fizyczne.
Ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym - o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Opieka nad sobą po porodzie jest kwestią, która martwi wiele kobiet. Jednak ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym ma wiele wspólnego z Twoim stylem życia w czasie ciąży i połogu, a także z niektórymi schorzeniami.

Logicznie rzecz biorąc, wzrost brzucha, aby pomieścić dziecko, prowadzi do późniejszej wiotkości. Niektóre mamy w krótkim czasie odzyskują figurę. Inne jednak stają w obliczu procesu, który może zająć miesiące, w którym wskazane jest połączenie leczenia i ćwiczeń. O czym warto pamiętać, mając na uwadze ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym?

Ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym?

Kobieta ćwiczy z taśmami. Ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym
Brzuch rozciąga się w czasie ciąży, aby pomieścić Twoje dziecko. Po porodzie mięśnie i skóra potrzebują czasu, aby powrócić do normalnego kształtu.

W czasie ciąży skóra brzucha ulega rozdęciu, będącemu efektem przyrostu tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej, która zwiększa objętość ciała, przekonuje publikacja magazynu Offarm.

Kiedy kobieta zaczyna wracać do zdrowia, jej ciało często boryka się z zaburzeniami, które czasami utrudniają powrót do wagi sprzed ciąży, a także do jędrności brzucha.

Uważa się, że stanem, który w niektórych przypadkach ma na to wpływ, jest diastaza mięśnia prostego brzucha. Według badań opublikowanych w British Journal of Sports Medicine jest to oddzielenie mięśnia prostego brzucha.

Taki stan może wystąpić w ciąży lub po porodzie. Diastaza mięśnia prostego brzucha występuje, gdy tkanki łączące mięśnie brzucha słabną, powodując wybrzuszenie. Nie jest to jednak trwałe uszkodzenie. Fizjoterapia wspomaga powrót do zdrowia.

Znaczenie ćwiczeń w ciąży

W przeciwieństwie do tego, co niektórzy zakładają, całkowity odpoczynek podczas ciąży nie jest wskazany, chyba że jest to ciąża wysokiego ryzyka. O ile ginekolog na to zezwala, ćwiczenia na tym etapie niosą ze sobą takie korzyści, jak:

  • Zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze
  • Minimalizuje ból pleców
  • Ćwiczenia w ciąży utrzymują napięcie mięśniowe
  • Promuje wytrzymałość i siłę
  • Sprzyja zasypianiu
  • Ćwiczenia w ciąży poprawiają nastrój
  • Zmniejsza szanse na cesarskie cięcie.

Ponadto ćwiczenia przyczyniają się do pozytywnej ciąży, ułatwiają poród i okres poporodowy, wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie Aghatos. Jeśli kobieta w czasie ciąży utrzymuje dobrą kondycję fizyczną, jest też większe prawdopodobieństwo, że po jej zakończeniu odzyskanie jędrności brzucha będzie łatwiejsze.

Zalecenia dotyczące ujędrniania brzucha w okresie poporodowym

Kobieta ćwiczy. Ujędrnianie brzucha w okresie poporodowym
Codzienne chodzenie na spacer jest dobrym ćwiczeniem, które potwierdza stan brzucha w okresie poporodowym.

Pasy poporodowe są jedną z wielu alternatyw dla spłaszczenia brzucha. Jednak ich noszenie jest kontrowersyjne, ponieważ nie wszyscy lekarze je aprobują. W związku z toczącą się debatą, aby mamy odzyskały swój przedporodowy wizerunek, należy wprowadzić w życie poniższe sugestie.

Pić dużo wody

Jedną z głównych przyczyn wiotkości brzucha po porodzie jest zatrzymanie płynów. Wbrew powszechnemu przekonaniu picie wystarczającej ilości wody zmniejsza wzdęcia brzucha. Upewnij się, że pijesz co najmniej 2 litry (ponad 6 do 8 szklanek) wody dziennie.

Ujędrnianie brzucha podczas chodzenia

Proste ćwiczenie, takie jak chodzenie, zwalcza zwiotczenie brzucha po porodzie. Poświęć 20 minut na spacer, nawet jeśli jest w pomieszczeniu, a zobaczysz, jak kontrolujesz zatrzymywanie płynów zarówno w brzuchu, jak i nogach. Z biegiem czasu, jeśli to możliwe, przejdź do joggingu lub innej aktywności aerobowej.

Nawilż skórę

Brzuch po porodzie wymaga intensywnego nawodnienia, aby wzmocnić mięśnie. Kremy i olejki sprzyjają odbudowie skóry. Balsamy z olejkami shea, jojoba, arganowym i ze słodkich migdałów to alternatywa dla ujędrnienia nadmiaru skóry w okresie poporodowym.

Ujędrnianie brzucha: zdrowe odżywianie

Jedzenie w czasie ciąży i po ciąży musi być zrównoważone. Spożywanie zdrowej i zbilansowanej żywności zapobiega zatrzymywaniu płynów i stymuluje mięśnie. Włącz do swojego menu owoce, zielone warzywa liściaste, płatki zbożowe i żywność zawierającą Omega 3.

Karmienie piersią

Karmienie piersią wspomaga proces regeneracji sylwetki. W przewodniku Johnson’s® Newborn Care Guide podkreślono, że karmienie piersią dziecka usuwa elektrolity i substancje odżywcze z mlekiem matki, powodując utratę wagi. Tracąc rozmiar w tym naturalnym procesie, przyspieszasz zmniejszenie objętości brzucha.

Ćwicz jogę

Dyscypliny, które obejmują głębokie oddychanie i angażują brzuch, są doskonałymi opcjami korygowania postawy, uwalniania stresu i kształtowania sylwetki. Wśród alternatyw wyróżniają się joga i pilates. Połącz te metody z ćwiczeniami aerobowymi, a stopniowo zauważysz zmiany.

Wykonuj hipopresywne brzuszki

Jedną z najczęściej omawianych alternatyw dla ujędrnienia brzucha po porodzie są hipopresyjne brzuszki. Ta dynamika opiera się na rytmicznej praktyce różnych postaw i bezdechu oddechowego w celu przywrócenia stanu dna miednicy i brzucha. Ćwiczenia hipopresyjne należy wykonywać wyłącznie po zatwierdzeniu ich przez lekarza.

Wypróbuj technikę Tuplera

Technika Tuplera ujędrnia brzuch, jeśli jest powiązana z diagnozą diastazy. Ta technika składa się z rutyn, które łączą głębokie oddychanie i ruchy w celu skurczu i uniesienia mięśni poprzecznych w okolicy. Twórca techniki Julie Tupler sugeruje powtarzanie ćwiczeń kilka razy dziennie.

Cierpliwość to klucz do ujędrnienia brzucha w okresie poporodowym

Poza wszystkimi proponowanymi metodami, aby odzyskać jędrność brzucha po ciąży, niezbędna jest cierpliwość. Niektóre mamy nie podejmują takiego wysiłku, ale jeśli to robisz, pamiętaj, że brzuch jest obszarem delikatnym i wymaga czasu na regenerację

Chociaż istnieją szybkie sposoby, takie jak operacje plastyczne, nie zapominaj, że bez inwazyjnych zabiegów można uzyskać płaski brzuch ze spokojem i odrobiną samodyscypliny.

To może Cię zainteresować ...
Ćwiczenia na mięśnie brzucha bezpieczne dla pleców
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ćwiczenia na mięśnie brzucha bezpieczne dla pleców

Dowiedz się, jak wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha w prawidłowy sposób, aby uchronić plecy i szyję przed urazami. Zobacz, jak bezpiecznie ćwic...