Ból pleców - jakie mogą być przyczyny jego powstawania?

Według niektórych przekonań możemy odczuwać ból pleców z powodu emocjonalnego dyskomfortu utrzymującego się w czasie. Jak to możliwe?
Ból pleców - jakie mogą być przyczyny jego powstawania?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Ból pleców jest bardzo powszechnym dyskomfortem w dzisiejszym społeczeństwie z powodu stresującego tempa życia, które ludzie zwykle prowadzą. Czasami skoncentrowany jest w okolicy lędźwiowej, a innym razem w obszarze grzbietowym, szyjnym i czworobocznym. Z jakiego powodu powstaje?

Ból pleców albo się pogorszy, albo poprawi, w zależności od stylu życia danej osoby i tego, jak o siebie dba. Jednak często pojawia się raz za razem i nigdy nie wydaje się całkowicie wyjaśnić.

Czy kiedykolwiek przytrafiło to się Tobie? A może przeszedłeś okres, w którym czułeś, że ból pleców jest w twoim życiu stały i bez względu na to, jak bardzo się starałeś, to nie zniknie? Czy ten ból pleców zbiegł się z bardzo wysokim poziomem stresu lub niepokoju?

Jeśli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi tak, zapraszamy do dalszej lektury. Ponadto podamy kilka przyczyn i naturalnych wskazówek, jak złagodzić ból pleców i uzyskać ulgę.

Dlaczego odczuwamy ból pleców?

Jak już mówiliśmy, ból pleców, z punktu widzenia medycyny alternatywnej i innych pokrewnych prądów, może być spowodowany dyskomfortem emocjonalnym, czy to przewlekłym stresem, niepokojem, czy innymi problemami.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że choć nadmierne napięcie emocjonalne może mieć wpływ na jej wygląd, nie jest to zazwyczaj jedyny czynnik, który należy brać pod uwagę. Spójrzmy na więcej poniżej.

Zobacz też: Ćwiczenia na prawidłową postawę – rozciągnij plecy!

1. Urazy mięśni

Przede wszystkim, co powinniśmy zrobić, gdy odczuwamy silny ból – w plecach lub innym punkcie ciała – to udać się do lekarza specjalisty, aby wykluczyć jakikolwiek rodzaj uraz mięśni, zwłaszcza jeśli doznaliśmy kontuzji. To pierwsza przyczyna, którą musimy wziąć pod uwagę.

Jeśli nie ma widocznej kontuzji, możesz wziąć pod uwagę inne problemy, takie jak te, które wymienimy poniżej. Ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę tych dolegliwości.

2. Emocje

Kobieta drapie się.

Według niektórych przekonań jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców są negatywne emocje i ogólnie napięcie emocjonalne utrzymujące się przez długi czas.

Długotrwałe poddawanie się jakimś negatywnym emocjom lub stresującej sytuacji predysponuje organizm do różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego mówi się, że to powoduje, że plecy napinają się i „ciągną” podczas próby wykonywania różnych ruchów. Tak więc im więcej stresu lub napięcia emocjonalnego cierpimy, tym bardziej boli obszar.

Z drugiej strony istnieje przekonanie, że emocje są związane z różnymi częściami pleców:

  • Grzbietowa: Strach.
  • Piersiowa: Złość.
  • Lędźwiowa: Frustracje.
  • Krzyżowa: Niezdolność i frustracja.
  • Ogonowa: Nadmierna odpowiedzialność.

Dlatego, jeśli chcemy uzyskać ulgę, powinniśmy najpierw zastanowić się, jak rozwiązać emocje związane z bólem kręgosłupa. W razie potrzeby można w tym celu zasięgnąć porady specjalisty tj. psychologa.

3. Problemy z jakimś organem

Innym wyjaśnieniem bólu pleców byłoby zapalenie narządu w naszym ciele. Niektóre narządy, jeśli ulegną zapaleniu, mogą powodować nadmierny nacisk na obszar.

Według wierzeń jest to korespondencja obszarów i narządów, które mogą wystąpić:

  • Szyjki: Serce.
  • Prawy czworoboczny i prawy grzbietowy: Wątroba i woreczek żółciowy.
  • Lewy czworoboczny i lewy grzbietowy: Płuco i żołądek.
  • Lędźwiowy: Nerki (strefa górna), jelito (strefa środkowa) i układ rozrodczy (strefa krzyżowa).

Jeżeli lekarz specjalista potwierdzi, że którykolwiek z tych narządów może być osłabiony, to leczenie powinno uwzględniać ten fakt.

Naturalne środki na ból pleców

Oprócz tego, aby zapewnić sobie odprężenie, wykonuj delikatne ćwiczenia – zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty. Zgodnie z popularną mądrością, dobrze jest również polegać na następujących naturalnych środkach , aby złagodzić ból pleców.

Oto kilka pomysłów na leczenie tego bólu:

  • Za pomocą glinianych okładów.
  • Aplikacja kremów przeciwzapalnych na bazie arniki.
  • Zastosowanie na krótką chwilę lokalnego ciepła za pomocą termoforu lub koca elektrycznego.
  • Pij naturalne napary z roślin leczniczych o właściwościach przeciwzapalnych, na przykład napary z rumianku, imbiru i kurkumy.
  • Dodatkowo zaleca się wizytę u fizjoterapeuty i przestrzeganie jego wskazań.
  • Możliwe byłoby również skorzystanie z terapii kinesiotape lub bandażem nerwowo-mięśniowym lub bańkami.

W ostatnich latach bardzo modne stały się bandaże nerwowo-mięśniowe. Polega na zastosowaniu elastycznych taśm samoprzylepnych w bardzo jasnych kolorach, które dopasowują się do ruchów ciała.

Wielu sportowców używa tej techniki, aby złagodzić ból pleców i inne dolegliwości, które mogą mieć. Chcesz spróbować?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.