Mało znane skutki niepokoju dla organizmu

Czy wiesz, że niepokój może powodować ból szczęki? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się niektórym mniej znanym skutkom tego stanu.
Mało znane skutki niepokoju dla organizmu

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2022

Poza bólami głowy, drżeniem ciała i spoconymi rękami, czy znasz inne mało znane skutki niepokoju i lęku? Są to efekty, które nie tak łatwo zauważyć gołym okiem, ale pojawiają się wraz z niepokojem i powodują dyskomfort.

W dzisiejszym artykule zdradzimy, jakie są nietypowe skutki niepokoju, które powinnaś znać. Wskażemy też inne ciekawostki, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak ważne jest szukanie profesjonalnej pomocy,  aby zrobić pierwszy krok do nauki lepszego zarządzania emocjami.

Nieznane skutki niepokoju i lęku na organizm

Lęk może mieć różny wpływ na organizm. Niektóre skutki niepokoju są łatwiejsze do zauważenia gołym okiem niż inne, ale wszystkie są niewątpliwie równie denerwujące dla tych, którzy ich doświadczają.

Spójrzmy.

1. Rozszerzone źrenice

źrenica dilatada a causa de la ansiedad
Rozszerzone źrenice wskazują na stan czujności w ciele. Dlatego ten objaw może również wystąpić, gdy doświadczamy niepokoju.

Rozszerzenie źrenic może być spowodowane (między innymi) stanem czujności utrzymywanym w czasie. Dlatego zalicza się go do nieznanych skutków niepokoju. Rozszerzenie źrenic niezwiązane z niską wrażliwością na światło jest objawem podstawowego problemu, który należy odkryć i leczyć.

Kiedy niepokój jest bardzo wysoki, często występuje ten niezwykły objaw, który może nawet powodować zawroty głowy, widzenie dziwnych świateł lub pogorszenie jakości widzenia.

Trzeba zrozumieć, że celem niepokoju jest ochrona nas przed ryzykiem lub zagrożeniem. Dlatego jedną z fizjologicznych reakcji wegetatywnego układu nerwowego jest rozszerzenie źrenic. Zjawisko to ma bardzo konkretny cel: umożliwić ciału jaśniejszą i szerszą wizję tego, co nas otacza, aby móc uciec.

Skala Lęku Hamiltona (1959), której celem jest pomiar stopnia tego stanu, również wymienia rozszerzenie źrenic jako jeden z 15 wskaźników niepokoju.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak zatrzymać atak paniki?

2. Trudności w połykaniu

Innym mało znanym efektem, jeśli chodzi o skutki niepokoju, są trudności w połykaniu podczas jedzenia, picia, a nawet przełykania śliny. Ten stan jest znany jako „bolus histerycznylub „guz w gardle”.

W rzeczywistości Aguirre Álvarez, Martínez Lemus i Núñez Orozco (2005) przeprowadzili badanie, w którym szczegółowo opisano ten stan włączono do zaburzeń somatycznych.

Ten objaw z kolei wiąże z dysfagią i jest wyraźną somatyzacją lęku. Ma związek z gruczołami odpowiedzialnymi za produkcję śliny. Głównym celem organizmu wykazującego ten objaw jest zarezerwowanie wszystkich płynów, aby zadbać o mięśnie, które muszą być w pełni sprawne podczas biegu i ucieczki.

3. Mniej znane skutki niepokoju: bóle głowy

Skutki lęku
Innym mało znanym skutkiem niepokoju jest intensywny ból głowy, który utrudnia koncentrację.

Niepokój powoduje, że wszystkie żyły i tętnice ciała kurczą się w bardzo konkretnym celu: aby dostarczyć więcej krwi do mięśni.

Dlatego krążenie krwi jest intensywniejsze i sprzyja zwężaniu naczyń krwionośnych, co prowadzi do klasycznego bólu głowy. Ten rodzaj bólu głowy występuje zwykle częściej we wczesnych godzinach dnia i wieczorem.

Mało znane skutki niepokoju w postaci intensywnego bólu głowy utrudniają wykonywanie różnych czynności, a nawet koncentrację.

Możesz również dowiedzieć się więcej o lęku tutaj: Jak pomóc komuś z zespołem lęku uogólnionego

4. Ból w szczęce

Są pewne obszary ciała, w których lęk i stres mają tendencję do kumulowania się i narastania. Mówimy tutaj o szyi, ramionach, plecach oraz szczęce.

Jeśli zauważysz, że rano ból szczęki jest silniejszy, a nawet sięga do uszu, najprawdopodobniej cierpisz na bruksizm. Oznacza to, że w nocy zaciskasz i zgrzytasz zębami z powodu stresu i niepokoju.

W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. I chociaż szyna dentystyczna może w takich przypadkach pomóc, najlepszą opcją jest leczenie źródeł niepokoju, aby odpowiednio sobie z nimi radzić.

5. Oddawanie moczu częściej niż zwykle

Nieznane skutki niepokoju mają również związek z tym, ile razy możemy oddać mocz w krótkim czasie.

Właściwie możliwe jest, że wszyscy kiedyś tego doświadczyliśmy: w obliczu niepokojącej sytuacji, takiej jak egzamin lub rozmowa o pracę, kilka razy idziemy do łazienki, aby oddać mocz.

  • To powszechny fakt, ale jednocześnie bardzo ciekawy z fizjologicznego punktu widzenia. Kiedy cierpimy na niepokój, nerki zwykle wytwarzają mniej moczu. Jaki jest powód? Aby oszczędzać płyny i dostarczać je mięśniom na wypadek ucieczki.
  • Z kolei ze względu na podstawową potrzebę wyeliminowania zbędnych ciężarów, aby szybciej uciec, mózg każe nam iść do łazienki w celu pozbycia się moczu, co sprawia, że chodzimy tam tak wiele razy.

6. Mało znane skutki niepokoju obejmują poczucie „nierzeczywistości”

Jednym z nieznanych skutków lęku są zawroty głowy i poczucie „nierzeczywistości”.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale ci, którzy przeszli okres niepokoju lub bardzo intensywnego stresu, będą wiedzieć, o czym mówimy. Dzieje się tak, gdy nagle masz wyraźne poczucie, że to, co cię otacza, nie jest prawdziwe. To tak, jakby patrzeć na świat z zewnątrz i nie czuć się jego częścią.

Dlaczego tak się dzieje? Cóż, musimy przede wszystkim powiedzieć, że jeśli to zjawisko występuje często, powinniśmy omówić to z lekarzem lub psychologiem. Często wywołuje je następujący łańcuch zdarzeń:

  • Intensywny niepokój wpływa na płuca.
  • W konsekwencji oddychamy bardzo szybko. Kiedy gromadzimy zbyt dużo tlenu, często doświadczamy dwóch rzeczy: pierwszą jest hiperwentylacja, a drugą pewne poczucie nierzeczywistości.
  • Mózg bowiem nie jest w stanie przetworzyć tej sytuacji właściwie i w zamian wytwarza to nieprzyjemne uczucie.

Co zrobić, gdy ciągle cierpisz z powodu niepokoju?

Kiedy niepokój jest stałym elementem twojego życia, konieczne jest szukanie rozwiązań. Aby to zrobić, porozmawiaj z kimś, komu ufasz i poproś o pomoc. W ten sposób możesz zacząć uczyć się lepszego zarządzania emocjami i myślami. A co najważniejsze, nauczyć się strategii radzenia sobie, aby móc żyć i cieszyć się życiem.

Pamiętaj, że niepokój ma na nas wpływ nie tylko na poziomie psychologicznym, ale może też odbić się na zdrowiu fizycznym, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Z tego powodu ważne jest, aby identyfikować mało znane skutki niepokoju i szukać pomocy w rozwiązaniu tego problemu i zapewnieniu sobie dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Gray, J. A. (1985). The neuropsychology of anxiety. Issues in Mental Health Nursing7(1–4), 201–228. https://doi.org/10.3109/01612848509009455
  • Keil V, Hepach R, Vierrath S, Caffier D, Tuschen-Caffier B, Klein C, et al. Children with social anxiety disorder show blunted pupillary reactivity and altered eye contact processing in response to emotional faces: Insights from pupillometry and eye movements. J Anxiety Disord. 2018;
  • Martínez Lemus H, Núñez Orozco L. Manifestaciones pseudoneurológicas de los trastornos somatomorfos. Rev Mex Neurocienc. 2005;
  • Lai HH, Rawal A, Shen B, Vetter J. The Relationship Between Anxiety and Overactive Bladder or Urinary Incontinence Symptoms in the Clinical Population. Urology. 2016;98:50–57. doi:10.1016/j.urology.2016.07.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.