Dysfagia - jej przyczyny i leczenie

Dysfagia to dyskomfort lub trudności podczas połykania i występuje z wielu powodów. Dzisiaj powiemy Ci więcej o przyczynach tej dolegliwości.
Dysfagia - jej przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dysfagia to zaburzenie, które utrudnia spożywanie pokarmów i płynów. To uczucie jest podobne do tego, gdy gardło jest całkowicie sztywne, a pacjenci mogą odczuwać nudności próbując zmusić się do przełykania.

Ten problem, którego doświadczają niektórzy ludzie ma szereg przyczyn i może prowadzić do różnych konsekwencji o których warto wiedzieć. Poniżej opowiemy o przyczynach dysfagii, a także o tym co możesz zrobić, by złagodzić jej objawy.

Dysfagia – przyczyny

Zaburzenie to uważane jest za zespół geriatryczny ze względu na to, że występuje szczególnie wśród osób starszych. Poniżej znajdują się niektóre z możliwych przyczyn dysfagii:

  • Zaburzenia neurologiczne: niektóre chorób, takie jak stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa, choroba Parkinsona i inne mogą powodować dysfagię. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie uczestniczące w akcie połykania nie działają prawidłowo.
  • Rak: jednym z objawów, które mogą być oznaką raka gardła są trudności z połykaniem. Jednak poddawanie się zabiegom takim jak radioterapia i chemioterapia, może również prowadzić do tego typu dolegliwości.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy: Częsty refluks może spowodować uszkodzenie przełyku, co prowadzi do zbliznowacenia i zwężenia gardła.
  • Ciała obce: Czasami dysfagia może być wynikiem obecności ciał obcych w gardle. Kawałek niezgryzionego mięsa lub brak zębów to częste przyczyny dysfagii.
Dysfagia i jej przyczyny

To tylko niektóre z możliwych przyczyn dysfagii lecz istnieją także są inne, które również mogą wywoływać tego typu objawy. Jest nią na przykład achalazja, która jest wynikiem nieprawidłowego rozluźnienia mięśni przełyku.

Teraz, gdy znasz możliwe przyczyny dysfagii przyjrzymy się możliwym jej konsekwencjom.

Dysfagia i jej konsekwencje

Jak już wspomnieliśmy, dysfagia dotyczy grupy wiekowej szczególnie narażonej na wiele dolegliwości. Dlatego ważne jest, aby być świadomym możliwości je wystąpienia i skonsultować się z lekarzem jeżeli wystąpią jakiekolwiek trudności z przełykaniem. Jeśli tego nie zrobisz, dysfagia może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Niedożywienie

Kiedy starsza osoba cierpi na dysfagię i nie jest w stanie przyjmować pożywienia ani płynów, może stać się poważnie niedożywiona. Problem ten staje się czasami tak poważny, że trudno jest nawet przełknąć ślinę.

W takich przypadkach ważne jest, aby zmodyfikować dietę danej osoby i podawać doustne suplementy. Jednocześnie środkiem zapobiegającym niedożywieniu jest użycie zgłębnika w celu podania potrzebnych pacjentowi składników odżywczych.

Problemy z oddychaniem

Ta komplikacja występuje, gdy pacjent mimowolnie wdycha kawałek pokarmu i trafia on bezpośrednio do dróg oddechowych. Może to uniemożliwić oddychanie, powodując niewydolność układu oddechowego.

Dysfagia powoduje czasem kłopoty z oddychaniem

Dysfagia może również prowadzić do zapalenia płuc spowodowanego aspiracją. Jest to stan dość poważny i wymaga pilnego leczenia biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stanowi dla życia starszych pacjentów.

Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na dolegliwości układu oddechowego. Dlatego ważne jest aby zastosować manewry kompensacyjne w celu zmniejszenia aspiracji i ryzyka zablokowania dróg oddechowych przez pokarm.

Możesz także przeczytać: Refluks żołądkowo-przełykowy i właściwa dieta

Kwestie, o których należy pamiętać

Oprócz wszystkich powyższych istnieją pewne kwestie, o których należy pamiętać gdy ktoś w Twoim otoczeniu cierpi na dysfagię. Co najważniejsze, należy zapewnić pacjentowi spokój i unikać rozpraszania uwagi co może prowadzić do aspiracji. Przede wszystkim należy postępować zgodnie z konkretnymi wskazaniami lekarza.

Jeżeli masz którykolwiek z objawów charakterystycznych dla dysfagii, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, gdy znajdujesz się w grupie ryzyka. Twój lekarz wykona niezbędne badania w celu weryfikacji diagnozy. Co więcej, przedstawi szereg zaleceń, które powinieneś zacząć wprowadzać w życie.

Pamiętaj, że w takich przypadkach profilaktyka ma ogromne znaczenie i że niektóre ćwiczenia mogą poprawić zdolność połykania pokarmów i płynów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baena González, Marta, & Molina Recio, Guillermo. (2016). Abordaje de la disfagia en enfermos de alzhéimer. Nutrición Hospitalaria, 33(3), 739-748. https://dx.doi.org/10.20960/nh.286
  • Barbié Rubiera, Amarilis, Marcos Plasencia, Ligia, & Aguilera Martínez, Yolanda. (2009). Disfagia en paciente con enfermedad cerebrovascular. Actualización. MediSur, 7(1), 36-44. Recuperado en 30 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-897X2009000100007&lng=es&tlng=es.
  • Suárez-Escudero, J. C., Rueda Vallejo, Z. V., & Orozco, A. F. (2018). Disfagia y neurología:¿ una unión indefectible?. Acta Neurológica Colombiana, 34(1), 92-100.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.