Ciało obce w przełyku: jak je usunąć?

Ciało obce w przełyku: jak je usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2020

Istnieje wiele rzeczy, które można uznać za ciało obce w przełyku. Sposób, w jaki lekarz będzie je usuwał, zależy od jego cech oraz położenia.

Lekarze uważają, że ciało obce w przełyku to każdy materiał, który utyka we wnętrzu przełyku. Jedna trzecia przypadków ciał obcych, które utykają w układzie pokarmowym, znajduje się właśnie w przełyku.

Wielu pacjentów, którzy połykają ciała obce, nie ma żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ są w stanie samodzielnie przedostać się  przez cały układ odpornościowy bez jakiegokolwiek problemu. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Ciało obce w przełyku może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak przebicie jelita lub zaparcia.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinnaś jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Dlatego też powinnaś podejrzewać, że w przełyku utknęło ciało obce, gdy tylko zauważysz jego pierwsze objawy.

Ciało obce w przełyku: przypadki i czynniki predysponujące

W przypadku dzieci ciało obce najczęściej utyka w przełyku, gdy coś połkną. Dzieje się tak, ponieważ wkładają najróżniejsze obiekty do ust. Z kolei w przypadku dorosłych utykanie obcego ciała również zaczyna się od połknięcia, ale oczywiście ma ono inne przyczyny.

U dorosłych ciało obce w przełyku pojawia się się zazwyczaj w postaci zaklinowania się kawałka jedzenia, zazwyczaj mięsa. Jednak aby doszło do zaklinowania, przełyk musi być najpierw ściśnięty.

Do schorzeń, które wywołują ściśnięcie przełyku, zaliczamy:

  • Obwodowy pierścień przełyku, zazwyczaj dziedziczny,
  • Guzy gardła, które zmniejszają średnicę przełyku,
  • Eozynofilowe zapalenie przełyku – nagromadzenie białych komórek krwi w odpowiedzi na alergeny lub refluks przełykowo-żołądkowy.

Co robić, gdy ciało obce utknie Ci w przełyku

W przypadku dorosłych, ciała obce mogą zatykać przełyk z innych powodów niż połknięcie.

Zator przełyku

Europejskie Towarzystwo Endoskopii Żołądkowo-Jelitowej (ESGE) stworzyło protokół działania, który należy stosować w przypadku usuwania ciał obcych. Zgodnie z nim lekarz powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia pacjent i określić jak pilna jest dana sytuacja.

Następnie zleca wykonanie prześwietlenia, aby określić obecność, położenie, rozmiar, pozycję i ilość w przypadkach, w których:

  • Podejrzewa lub wie, że przedmiot nie przepuszcza promieniowania rentgenowskiego,
  • Nie wie jaki to przedmiot.

Endoskopia

Endoskopia
Procedura endoskopii umożliwia lekarzom przyjrzenie się obecności i położeniu ciała obcego oraz dobranie właściwego sposobu leczenia.

Endoskopia to procedura, podczas której lekarz wkłada kateter (endoskop) do ciała pacjenta. W tym wzierniku znajduje się światło i kamera, która umożliwia podejrzeć wnętrze ciała.

Dzięki wykorzystaniu endoskopu lekarz może włożyć narzędzia, które pozwolą mu działać we wnętrzu ciała. Taka możliwość przydaje się choćby podczas usuwania ciał obcych z przełyku. Można tego dokonać stosując elastyczny endoskop (najczęściej) lub sztywny endoskop.

Niektóre badania sugerują, że endoskopia jest w stanie poradzić sobie z problemem, jeśli ciało obce znajduje się w górnej części przełyku.

Jednak istnieje wiele rodzajów endoskopii. Na przykład lekarze mogą usunąć niewielkie i tępe ciało obce wykorzystując cewnik Foleya. To narzędzie składa się z długiej i miękkiej rurki, wykonanej z plastiku lub gumy, która posiada pompowaną część.

Kolejna procedura to rozszerzanie zgłębnikiem, które również można stosować w przypadku małych i tępych obiektów. Polega na włożeniu narzędzia, nazywanego zagłębnikiem, do rurki tchawicznej. Różnica polega na tym, że cel tej techniki to wepchnięcie ciała obcego do żołądka.

Ciało obce w przełyku, które przemieściło się już do żołądka

Jeśli ciało obce jest długie lub ostre, lekarz usunie je podczas endoskopii, jeśli będzie w stanie go dosięgnąć. Z kolei jeśli przedmiot jest mały i nie jest ostry i przekroczył już dwunastnicę, rozpocznie się leczenie zachowawcze. Po pierwsze zleci wykonanie prześwietlenia, aby zobaczyć w jaki sposób przedmiot przechodzi przez układ pokarmowy.

Następnie, póki przedmiot nie opuści organizmu, będzie trzeba uważnie badać odchody. Poza tym należy obserwować objawy pacjenta.

To niesamowite, że 80% ciał obcych, które dochodzą do tego etapu, przechodzą bez żadnych problemów aż do końca układu pokarmowego. Jednak około 12% wymaga przeprowadzenia operacji, która obecnie nie wiąże się z ryzykiem śmierci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.