Nowotwór gardła - nie ignoruj tych 8 objawów

W przypadku chorób nowotworowych wczesna diagnoza jest kluczowa. Dowiedz się, na jakie symptomy zwracać uwagę.
Nowotwór gardła - nie ignoruj tych 8 objawów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Nowotwór, w tym także nowotwór gardła to najczęściej efekt anormalnego rozrostu komórek, które w konsekwencji zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku nowotworów gardła choroba zagraża także krtani, tchawicy, przełykowi i migdałkom.

Pamiętaj, że wczesna diagnoza to gwarancja rozpoczęcia leczenia, dlatego też koniecznie poznaj 8 objawów, których nie należy ignorować.

Nowotwór gardła może dotknąć każdego, w grupie szczególnego ryzyka znajdują się jednak przede wszystkim osoby palące oraz osoby cierpiące z powodu wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Obecnie uważa się, że ten rodzaj choroby nowotworowej jest jednym z najgroźniejszych, zwłaszcza że w początkowym stadium nie daje zbyt wielu specyficznych objawów. Wciąż jednak warto zapoznać się z symptomami, które powinny dać nam do myślenia.

1. Chrypka lub zmiana głosu

Anormalny rozrost komórek w gardle może rozpocząć się w strunach głosowych. Z tego powodu, jednym z pierwszych objawów może być chroniczna chrypka lub zmiana głosu.

 • Jeśli chrypka utrzymuje się przez więcej niż 3 tygodnie, a dodatkowo zaobserwujesz inne niepokojące objawy, jak zmiana głosu, koniecznie udaj się do lekarza.
 • Czasami źródłem takich objawów będzie zwykłe przeziębienie, nadwyrężenie gardła czy palenie papierosów, jednak warto trzymać rękę na pulsie.
Ból gardła a nowotwór gardła

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie także ten artykuł: Palenie papierosów – co się dzieje, gdy je rzucisz

2. Ból gardła

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak prozaiczny objaw jak ból gardła może świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Oczywiście za bólem gardła nie zawsze stoi nowotwór – o wiele częściej jest to objaw wywoływany przez infekcję górnych dróg oddechowych czy zwykłe przeziębienie.

Jeśli jednak ból utrzymuje się przewlekle, warto zastanowić się, jakie inne przyczyny mogą się za tym kryć.

 • Guzy i komórki nowotworowe w gardle mogą wywoływać nawracający ból, trudności z przełykaniem czy mówieniem.

3. Nieprzyjemny zapach z ust

Jeśli nieprzyjemny zapach z ust nie znika pomimo dbałości o higienę jamy ustnej i zdrowe nawyki żywieniowe, może kryć się za nim coś poważniejszego. Nie musisz oczywiście od razu panikować, ale warto zwracać uwagę nawet na tak z pozoru nieistotne szczegóły.

Nieprzyjemny oddech a Nowotwór gardła
 • Nowotwór gardła może wiązać się z występowaniem takiego nietypowego objawu. Jeśli nieprzyjemny oddech nie znika nawet po użyciu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej czy pastylek, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

4. Trudności z oddychaniem

Trudności z oddychaniem to kolejny objaw nowotworu gardła. Jest to związane z niedrożnością dróg oddechowych. Oczywiście trudności z oddychaniem to także objaw towarzyszący infekcjom czy przeziębieniom. Mogą jednak również wiązać się z występowaniem guzów.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Nieprawidłowe oddychanie i jego wpływ na zdrowie

5. Opuchlizna a nowotwór gardła

Opuchlizna czy wybrzuszenie w okolicy gardła może być wywoływane przez różne czynniki. Może to także świadczyć o rozwoju guzów, które rozprzestrzeniają się gruczołami limfatycznymi właśnie w rejony gardła.

 • Jeśli zaobserwujesz taki objaw, jest to odpowiedni powód, by udać się do lekarza specjalisty.
  Opuchnięte gardło a Nowotwór gardła

6. Uporczywy kaszel

Pacjenci z problemami oddechowymi bardzo często zmagają się z uporczywym kaszlem. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu zawsze, gdy opiera się czynnikom zewnętrznym czy szkodliwym mikroorganizmom, tudzież ciałom obcym. Problemy gardła, w tym tak skrajne jak nowotwór, wiążą się więc często z ciągłym kaszlem.

 • Początkowo może być to kaszel suchy, któremu towarzyszy podrażnienie gardła.
 • Wraz z postępowaniem choroby, może pojawić się także krwista plwocina.

7. Głośne oddychanie

Jeśli nowotwór nie jest wykryty w porę, komórki nadal się namnażają i ulegają podziałowi, przez co coraz mocniej atakują otaczające tkanki. W konsekwencji wywołuje to niedrożność dróg oddechowych i niewydolność oddechową. Towarzyszy temu głośne oddychanie.

 • Głośny i świszczący oddech to typowy objaw, gdy nowotwór naciska na struny głosowe.
 • Nieleczony w porę nowotwór może nawet całkiem zablokować drogi oddechowe, prowadząc do podduszania, a nawet śmierci!
Bolące gardło a Nowotwór gardła

8. Trudności z połykaniem

Większość pacjentów zmagających się z nowotworem gardła obserwuje u siebie nagły spadek masy ciała. Wynika to z tego, że trudności z przełykaniem znacznie ograniczają chęć jedzenia.

 • Guz sprawia, że przełyk zwęża się, a pokarm nie jest w stanie płynnie przedostać się do dalszych części układu trawiennego.
 • Dodatkowe osłabienie mięśni prowadzi także do takich uciążliwych objawów jak refluks.

Jeśli zaobserwujesz u siebie opisywane powyżej objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Wczesna diagnoza pomoże Ci na otrzymanie odpowiedniej pomocy. Lekarz zleci odpowiednie badania, takie jak badanie endoskopowe i inne testy, które nie pozostawią wątpliwości, co do przyczyny Twoich problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.