Cewnik Foleya: dowiedz się, co to jest i jakie ma zastosowanie

Cewnik Foleya jest również znany jako cewnik moczowy. Jest to rurka, która umożliwia przepływ moczu z pęcherza do worka drenażowego.
Cewnik Foleya: dowiedz się, co to jest i jakie ma zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2019

Cewnik Foleya jest rodzajem elastycznego cewnika służącego do odprowadzania moczu z pęcherza na zewnątrz. Z tego powodu jest również powszechnie znany jako cewnik moczowy lub cewnik pęcherza moczowego.

Materiał rurki to zazwyczaj lateks, ponieważ dzięki swoim właściwościom jest wygodniejszy dla pacjenta. Jeśli jednak dana osoba ma alergię na lateks, można zastosować cewnik Foleya zrobiony z innego rodzaju plastiku, aby zachować sterylność narzędzia w celu uniknięcia infekcji.

Jako ciekawostkę należy zauważyć, że sondy te zawdzięczają swoje imię dr Foleyowi, amerykańskiemu chirurgowi. Ponadto, jak wyjaśnimy później, bardzo często stosuje się to narzędzie urologiczne w praktyce medycznej.

Jak jest zbudowany cewnik Foleya?

Cewnik Foleya wprowadza się poprzez cewkę moczową i musi dotrzeć do pęcherza, dlatego ma kształt rurki, która musi dostosować się do różnych rozmiarów. Z tego powodu istnieją różne odmiany cewnika dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Istnieją również cewniki o różnym przekroju, aby można było lepiej dostosować je do szczególnych cech anatomicznych każdego pacjenta.

Dlatego tez opracowano specjalną skalę, która służy do opisania wielkości cewników. To francuska skala Charriere, w której jedna jednostka wynosi 0,33 mm. Liczba jednostek Charriére odpowiada wielkości obwodu cewnika w milimetrach. Oznacza to, że znając liczbę jednostek Charriére (reprezentowanych przez symbol F) możemy poznać średnicę sondy, a zatem cewki moczowej.

Problemy z pęcherzem, a cewnik Foleya
Głównym celem sondy jest ułatwienie ujścia z pęcherza moczowego na zewnątrz w wygodny sposób.

Pomimo istnienia całej gamy sond Foleya, wszystkie mają wspólną cechę. Mianowicie, rurka cewnika zawsze łączy się z nadmuchiwanym balonem, który w kompletnym zestawie ma spuszczone powietrze.

Balon jest kluczowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania cewnika Foleya, ponieważ jest to jedyny element konstrukcyjny, który gwarantuje, że sonda nie wypadnie.

Jak się prawidłowo zakłada cewnik Foleya?

Zanim zaczniesz zakładać cewnik, sprawdź dokładnie, czy sonda nie jest uszkodzona. W dzisiejszych czasach firmy producentów przeprowadzają bardzo rygorystyczne kontrole jakości, ale nierzadko zdarza się, że sonda stwarza problemy, ponieważ jest po prostu wadliwa.

Aby sprawdzić, czy sonda działa prawidłowo, należy wprowadzić sterylną wodę do dyszy znajdującej się w balonie. Jeśli zobaczymy, że balon pęcznieje i nie ma wycieków wody, sondę można założyć u pacjenta.

Pacjent musi mieć idealnie umyte genitalia. Za pomocą niewielkiej ilości żelu nawilżającego lub lubrykanta należy ostrożnie wprowadzić sondę przez cewkę moczową. Aby ułatwić wejście rurki do pęcherza, można wytworzyć ciśnienie w jamie brzusznej, wykonując manewry oddechowe lub symulując oddawanie moczu.

Gdy rurka jest już umieszczona w pęcherzu, balon musi zostać napełniony, aby zapobiec wydostaniu się rurki. Za pomocą strzykawki wypełnia się balon powietrzem lub sterylną wodą poprzez dyszę z małym zaworem.

Na koniec sam zawór cewnika należy podłączyć do torby, aby mocz nie wydostał się na zewnątrz. Aby ułatwić pomiar objętości, na torbie znajdują się zwykle podziałki, najczęściej podane e w mililitrach.

Do czego służy cewnik Foleya?

Najczęstsze wskazania do cewnika Foleya to:

Cewnik Foleya pomaga w opróżnianiu pęcherza
Istnieje kilka sytuacji z problemami z oddawaniem moczu, które wymagają użycia cewnika Foleya.
  • Nietrzymanie moczu: jest typowe zaburzenie u osób starszych i pacjentów, którzy doznali uszkodzenia neurologicznego, w którym naruszone zostały nerwy odpowiedzialne za oddawanie moczu.
  • Każda sytuacja, która uniemożliwia całkowite opróżnienie pęcherza: dotyczy to na przykład raka prostaty.
  • Pacjenci, którzy przeszli operację i muszą kontrolować objętość usuwanego moczu.

Jakie są wady cewnika Foleya?

Głównym problemem podczas używania cewnika Foleya jest ryzyko zakażenia układu moczowego. Cewnik pozostaje jako ciało obce umieszczone w obszarze, w którym bakterie mogą przenikać z zewnętrznej części narządów płciowych do wewnątrz pęcherza. Z tego powodu musimy zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną przy używaniu cewnika.

Ponadto ważne jest, aby zapobiegać skręceniu worka drenażowego. Mogłoby to doprowadzić do przerwania przepływu moczu i jego gromadzenia się w sposób wsteczny. Prostym sposobem jest przymocowanie cewnika za pomocą taśmy samoprzylepnej do uda lub, jeśli pacjent leży w łóżku, powieszenie torby pod łóżkiem, aby mocz przepływał zgodnie z siłą grawitacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Catéter de Foley. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 14 de diciembre de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Cat%C3%A9ter_de_Foley
  • Rueda S, Pérez FJ, P. M. (2013). Protocolo de Sondaje Vesical: Modificación de la técnica para cambio de catéter en portadores de larga duración. Nure Investigación.
  • Tailly T, Denstedt JD. Fundamentals of urinary tract drainage. In: Wein AJ, Kavoussi LR, Partin AW, Peters CA, eds. Campbell-Walsh Urology. 11th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.